דלית בממלכת השוקולד: ביקורי חובה לא למכורים בלבד

מי שמכיר את דלית גבירצמן יודע שכל המאפים, המרקים, הסלטים והתבשילים שבעולם - טובים ככל שיהיו- בשבילה הם תמיד רק משחק מקדים לקינוח, ורצוי כזה שעשוי משוקולד. היא משוכנעת שבעורקיה זורם לו שוקולד סמיך (בטעם קפה) ולכן אחרי שחרשה את כל המקומות שמגישים את השוקולד המשובח ביותר, היא הרכיבה לכם את הרשימה המנצחת. קבלו אותה

מאת: דלית גבירצמן

אולי זאת רק אני, אבל השבוע כולם נראו לי קצת עייפים יותר, קצרי רוח, רגישים יתר על המידה וחסרי סבלנות. לראשונה מאז הגענו לכאן (וזה היה מזמן!), צפרו מסביבי נהגים בעצבנות תוך נפנופי ידיים שלרגע גרמו לי לבלבול קל. התלמידים בכיתה היו חסרי מנוחה והמורים נראו כאילו מדובר בחודש יוני ולא בנובמבר. השבוע, מצאתי את עצמי לפתע מסתובבת בחנויות נעליים, ואני בכלל לא צריכה זוג נוסף. רשמתי לעצמי מינון כפול של יוגה, וגיליתי אולם מלא עד אפס מקום. נדמה היה, שלא רק אני חשה צורך לקחת נשימה עמוקה. אך בעיקר שמתי לב, שפתחתי וסגרתי את המקרר יותר מידי פעמים, בחיפוש אחר משהו מתוק ומנחם. וכאמור, אולי הכול היה רק בעיני המתבוננת.

טוב שלפחות היה לנו השבוע ירח אחד גדול ומאיר, שהזכיר לנו כמה אנחנו קטנים. הוא היה שם בשביל, שלרגע קט, נישא עיניים לשמיים ונשכח מכל מהדאגות.

chocolateכמובן, שלאנשים שונים יש מנגנונים שונים להתמודד עם מצבי לחץ, חרדה ודאגה. יש המפיגים את המתח עם כוס משקה או שתיים, יש היוצאים לריצה קלה ואילו אחרים מחפשים מזון נחמה. אז תדעו לכם, שעוד הרבה לפני שהתפרסמו המחקרים בעניין, יהונתן גפן ואני כבר גילינו לבד את הסוד של השששש… שו… שוקו….. שוקולד!  מה כבר לא אמרו עליו? שהוא מאריך את תוחלת החיים, מוריד את הסיכון למחלות לב, מפחית לחץ דם, אבל הכי יפה כתב עליו דויד גרוסמן:

…וכאן חייב אני לעשות הפסקה קטנה כדי להבהיר עניין חשוב: יש אנשים, אנשים גסי רוח וערלי – נפש וחסרי חוש אמנותי, שבשבילם סיור כזה הוא שיעמום אחד גדול. ואפילו אם במקרה הם אוהבים שוקולד, הם מעוניינים רק במוצר הסופי. בתוצאה המוגמרת, הקרושה. אבל אותי ואת גבי משך תהליך יצור השוקולד בחבלי קסם: הצינורות, הבריכות, המנפים שהעבירו את השקים עם פולי הקקאו, התופים הענקיים שבהם קלו את הפולים לפני טחינתם, משפכי הענק שמתוכם נמזג הנוזל המכשף, היופי הצרוף והבוהק של לוח שוקולד שלם, לפני שחורצים בו את הריבועים, והצניעות המפתה שבה הוא מתכסה בנייר כסף נוצץ, ואחר-כך עוד עוטה על עצמו עטיפה צבעונית – מה יפה הוא מחזור החיים בטבע!

אני מתנצל על שאני מאריך כל-כך בתיאור הזה. אני בהחלט ער לאפשרות המחרידה שבין קוראי הספר הזה יש גם אחד או שניים המחוסנים בפני כוח פתויו של השוקולד. גם בריות כאלה יש בעולמנו, ועלינו לקבל זאת ברוח טובה, כחלק מהתופעות שאין להן הסבר מדעי. אני אפילו מכיר באופן אישי ילד אחד, לא אנקוב בשמו, אשר עוד בשחר ילדותו בחר במלוחים. כן כן: והוא טורף בתאווה רק מקלות-מלוחים ובייגלאך וחטיפים נגרסים, מצופי גרגרי מלח. בחירה משונה, אם יורשה לי להעיר. ומן הבחינה הזאת אני והוא שייכים, לצערי, לשני גזעים נפרדים לגמרי של האנושות: אנשי בית- המלוּחָה הם, כידוע לכל, אנשים מעשיים, הגיוניים להצמית, מהירי החלטה, חשדניים כלפי סיפורי-מעשיות וסוגדים רק לעובדות. לא פעם נרמז לי, כי בהתוועדויות החשאיות שלהם, אי שם בהרי סדום בואכה ים-המוות, נוהגים המלוחַנים לקיים טקסים מעוררי פלצות של הטבעת חפיסות שוקולד שלמות במצולות הים! זוועה!… ואילו אני – לפעמים אני משוכנע כי בעורקי זורם שוקולד סמיך (בטעם דובדבנים). עד היום, כשאני נפגש עם אנשים כמוני, מבוגרים לכאורה, לארוחות-עסקים חשובות, אני יודע בסתר ליבי, כי כל הארוחה, כל הדיונים והלהג, הם רק המס שאני חייב לשלם כדי להגיע בסופו של דבר אל הקינוח. וכשהוא מגיע, אוה!…

ואני מבקש לעשות עוד הפסקה קצרה בשטף הסיפור, לנצל את הרגע הזה, רגע של גלוי-לב נדיר, של קירבה מתוקה בין כותב לקורא, כדי לשטוח פה את בקשתי האחרונה עלי אדמות, את צוואתי הרוחנית: אני רוצה להיקבר בארון עשוי שוקולד. ימתקו לי רגבי עפרי."

(דויד גרוסמן, יש ילדים זיגזג, מונולוג השוקולד)

ועל אף שבחרתי לחיות עם איש מלוחה יקר, אני משוכנעת שבעורקי זורם לו שוקולד סמיך (בטעם קפה). ומי שמכיר אותי יודע שכל המתאבנים, המאפים, המרקים, הסלטים והתבשילים שבעולם – טובים ככל שיהיו –  בשבילי הם תמיד רק משחק מקדים ל… קינוח. והכי כיף בשוקולד, זה שלא צריך הרבה ממנו כדי להתענג עד אובדן חושים.

אז חברים, פתחו הפנקסים ורשמו הפרטים, כי לא בכל יום (ובעיקר בימים טרופים אלו) תמצאו במקום אחד כל כך הרבה אושר:

Recchiuti Confections

recchiuti-chocolateבסיור בשכונת הדוגפאץ׳ המדליקה גיליתי יום אחד חנות קטנה ומטריפה בשם Recchiuti Confections. השוקולד המופתי, הענוג והאנין מיוצר כבר משנת 1997 בסן פרנסיסקו, ונבחר שנה אחר שנה כשוקולד הטוב ביותר הנמכר באזורנו. באריזות יפיפיות מציצים להם פרלינים, קרמלים ושוקולדים המותאמים ליינות שונים. חגיגה של ממש!

Recchiuti Confections, One Ferry Building, Shop #30, San Francisco, CA 94111

 801 Twenty-second Street, San Francisco, CA 94107

Charles Chocolates

chocolateחייבת שוב לספר לכם על חנות מחמד לשוקולד הנמצאת בין Mariposa ו-18th. זאת חנות המפעל של צ׳ארלס, ובה תמצאו שוקולד איכותי הארוז באריזות מעוצבות ומקסימות. גולת הכותרת היא מארז השוקולד העשוי כולו מ… שוקולד. כן, אפילו את הקופסה אפשר ורצוי לאכול. איזו מתנה נהדרת ליום הולדת, יום נישואים או כל אירוע אחר. מומלץ!

Charles Chocolates, 535 Florida street, San Francisco

Dandelion chocolate

dandelion-chocolate-1אם תשאלו את האיש היקר מהו השוקולד הכי שווה בעיניו, הוא מיד יספר לכם על  שוקולד Dandelion. אפילו איש מלוחה שכמותו, לא נשאר אדיש לטעמים הנפלאים. בחנות הנהדרת ערכנו לילדה חובבת השוקולד (ילדה של אימא, זה ברור!) חגיגת יום הולדת, עשינו במקום סיור מודרך ומאז נשבינו בקסם. במקום מתקיימות סדנאות לחובבי השוקולד מקטן ועד גדול, והם אפילו מארגנים טיולים למקומות אקזוטיים בעולם כמו אקוודור, בליז והרפובליקה הדומיניקנית שבכולן ניתן לתור אחר פולי הקסם.

Dandelion chocolate, 740 Valencia St (at 18th), San Francisco, CA 94110

Christopher Elbow

recchiutiועוד חנות בוטיק משגעת לשוקולד שייכת לאמן השוקולד Christopher Elbow. לאחר שסיים את לימודיו והכשרתו עם שפים ידועים כמו אמריל לגאסי, ולאור ההצלחה המסחררת והביקוש ליצירות המופת שלו, הוא החליט להתמקצע ולפתוח עסק מתוק משלו. כעת ניתן להנות מכריסטופר ואמנות הכנת השוקולדים, ממש כאן בסן פרנסיסקו.

 Christopher Elbow,  401 Hayes Street, San Francisco

Alexander's Patisserie

במידה ולא מסתדר לכם להגיע עד לעיר הגדולה, ומתחשק לכם פתאום שוקולד ברמה של יצירות מופת, גשו ל-Alexander's Patisserie  ופנקו את עצמכם או את האהובים עליכם בשוקולדים יפיפיים מתוצרת Valrhona.

Alexander's Patisserie, 209 Castro Street, Mountain View

19379 Stevens Creek Blvd. Cupertino

 

ואם גם לכם יש פינה חמה בלב לקובית הקסם, ואתם מכירים מקום מומלץ – תהיו טובים ושתפו.

ואיפה המתכון, זעקו הכותרות בעיתון, אז לא אשלח אתכם הביתה בלי מתכון נהדר מתוך ספר השוקולד Guittard. והפעם, Black Bottom Cupcakes. לא אתיימר אפילו למצוא לזה תרגום הולם, רק אספר לכם שאלו הם קאפקייקס נימוחים, עשירים בטעם שוקולדי נפלא ובמילוי מפתיע.

קאפקייק שוקולד (Black Bottom Cupcakes)

cupcakeמה צריכים?

11/2 כוסות (180 גרם) קמח רגיל

1 כוס + 1 כף (215 גרם) סוכר

1/2 כוס (35 גרם) אבקת קקאו לא ממותקת

1/2 כפית אבקת סודה לשתייה

1/; כפית מלח

1 כוס (240 מ״ל) מים קרים

1/4 כוס (60 מ״ל) שמן צמחי

1 כף חומץ רגיל

11/2 כפיות תמצית ווניל

למילוי:

1/3 כוס (115 גרם) גבינת שמנת, בטמפרטורת החדר

2 כפות סוכר

2 כפיות חלב

1/2 כוס (85 גרם) פצפוצי שוקולד ( רצוי מתוצרת  Guittard)

מה עושים?

מחממים את התנור לחום של 350 מעלות פרנהייט. שמים בתוך תבנית שקעים גביעים מנייר. בקערה גדולה מערבבים את הקמח, הסוכר, אבקת הקקאו, אבקת הסודה לשתייה והמלח. יוצרים שקע בתערובת ויוצקים לתוכו את המים, השמן, החומץ ותמצית הווניל  ומערבבים. בקערה בינונית מערבלים במערבל יד את גבינת השמנת והסוכר לתערובת חלקה. מוסיפים את החלב ומערבבים. לבסוף מוסיפים את פצפוצי השוקולד. מחלקים את התערובת בין 12 השקעים. שמים במרכז כף מתערובת הגבינה. אופים 25-30 דקות או עד שקיסם הננעץ בתערובת השוקולד יוצא נקי. מסירים מהתבנית ומצננים על גבי רשת. מאחסנים בטמפרטורת החדר עד שבוע.

שיהיה לכולנו חג הודיה מתוק!

שבת שלום,

דלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button