אוקלנד – לא מה שחשבתם

בשנת 2011 זכתה אוקלנד במקום העשירי כעיר הנוחה ביותר להליכה בארה"ב. עם מקומות מקסימים כמו אגם מרית וארץ האגדות, כנסיות, מבנים ארכיטקטוניים מרהיבים ומוזיאונים, אוקלנד היא בהחלט מקום ששווה לבקר בו.  זהו מסע רגלי בעיר עם השוני התרבותי הרחב ביותר בארה"ב מאת סיגל קלטר אזור אוקלנד, משום-מה, אינו מושך אותנו לבקר בו, למרות המקומות הקסומים שישנם במפרץ המזרחי, שכן השמועות עושות רושם יותר רע מאשר המציאות עצמה. ראשיתה של העיר היא ב- 1852, שלוש שנים לאחר תחילת הבהלה לזהב והווסדותה של סן-פרנסיסקו. במקור ישבו באיזור תושבים מקומיים שמאוחדים תחת השם של שבט האולוני. השטח סביב היה מקום צמיחתם של עצי האלון…

בשנת 2011 זכתה אוקלנד במקום העשירי כעיר הנוחה ביותר להליכה בארה"ב. עם מקומות מקסימים כמו אגם מרית וארץ האגדות, כנסיות, מבנים ארכיטקטוניים מרהיבים ומוזיאונים, אוקלנד היא בהחלט מקום ששווה לבקר בו.  זהו מסע רגלי בעיר עם השוני התרבותי הרחב ביותר בארה"ב

מאת סיגל קלטר

אזור אוקלנד, משום-מה, אינו מושך אותנו לבקר בו, למרות המקומות הקסומים שישנם במפרץ המזרחי, שכן השמועות עושות רושם יותר רע מאשר המציאות עצמה.

ראשיתה של העיר היא ב- 1852, שלוש שנים לאחר תחילת הבהלה לזהב והווסדותה של סן-פרנסיסקו. במקור ישבו באיזור תושבים מקומיים שמאוחדים תחת השם של שבט האולוני. השטח סביב היה מקום צמיחתם של עצי האלון (ומכאן שם העיר). בין 1860 ל-1870 הונחו מסילות הברזל לרכבות המשא, הוקם הטרמינל המרכזי וב-1868 הסתיימה בניית הנמל של אוקלנד. הרכבות והנמל הפכו את העיר למרכז תוסס. הנמל פותח וגדל עם השנים והיום זהו הנמל הסואן החמישי בארה"ב. האחרי רעידת האדמה של 1906, היתה נהירה גדולה להתיישבות באוקלנד. ההגירה הקבועה לעיר הפכה את אוקלנד לעיר מרכזית בקליפורניה, שהיום מונה כמעט ארבע מאות אלף תושבים ונחשבת לעיר עם השוני התרבותי הרחב ביותר בארה"ב.

איך מגיעים לאוקלנד?

יש לעבור את גשר סן-מטאו. הגשר המקורי נפתח בשנת 1929 והיה אז הגשר הארוך ביותר בעולם. ב-1967 נפתח הגשר החדש לתנועה, ואורכו שבעה מייל, הגשר הארוך ביותר מבין חמשת הגשרים במפרץ סן-פרנסיסקו וה-25 באורכו בעולם. חציתם את המפרץ, התחברתם לכביש מספר 880 צפונה, עד הכניסה המרכזית לעיר, הרחוב החמישי וברודוויי. מייד בירידה קחו את המסלול הימני ופנו ימינה. סעו לאט והסתכלו על הבניינים- מבנים ארכיטקטוניים מקושטים וישנים, לצד בנייני בטון וזכוכית מודרנים ומקסימים. את הרחוב הזה אני אוהבת ללכת ברגל עם העיניים כלפי מעלה, בעיקר מרחוב 12 לרחוב 20 או לרחוב גרנד- הרחובות של מרכז העיר. לידיעתכם, בשנת 2011 הוכרזה אוקלנד העיר מס.10 הנוחה ביותר להליכה בארה"ב.
אני בהחלט מסכימה!

אז מה יש לראות ולעשות באוקלנד?

-אחד מן הבניינים שפשוט חובה להכנס ולהתרשם מהכיפה שלו, ומן הרחבה שבין הבניינים, נמצא בפינת ברודווי ורחוב 14-Rotonda Dome-300 Frank H. Ogawa Plaza.

-במרכז העיר נמצא אגם מֶרִית, האגם הוא תערובת מים מתוקים ומי מלח הנשאבים ונשפכים מתוך ואל נמל אוקלנד. ב-1870 תוכנן האגם להיות מקום מחסה מוגן לחיי הטבע. סביבו נבנו פארקים, גנים מטופחים שמומלץ לבקר, ובעיקר ללכת סביב האגם. אחד המקומות המופלאים סביב האגם נקרא ארץ האגדות. ילדים בגילאי 1-11 בוודאי יהנו במקום! *
*Fairyland– 699 Bellevue Avenue, (off Grand Ave.) Oakland, CA 94610

-מסביב לאגם הזה כדאי גם לעצור ולבקר במרכז הטבע: Rotary Nature Center -600 Bellevue Avenue

-באיזור האגם, בחיבור הרחובות גראנד והאריסון, אפשר למצוא בניינים מודרנים יפיפיים ומיוחדים. אחד מהם הוא כנסייה הבנוייה ארכיטקטונית מקסים, מבפנים ומבחוץ:

 Cathedral of Christ the Light [Grand Avenue area] 2121 Harrison St

-ב-1960 נבנה הבניין המרכזי של קייזר בפינת רחוב 20 ורחוב האריסון. בזמנו היה זה הבניין הגבוה ביותר ממערב לשיקאגו. כדאי לעלות לקומת הגג ולראות את הגינה המטופחת ואת המראה של המפרץ והעיר.

Kaiser Roof Garden 300 Lakeside Drive, Oakland

-בהמשך הרחוב בראשי, גראנד, נמצאת עוד גינה מטופחת, אך צריך לנסוע לשם ולעבור מתחת לאוטוסטארדה. אם אתם אוהבים גינות-שווה!

Morcom RoseGarden [Grand Avenue area ] 700 Jean St.

-באוקלנד קיים מוזיאון די מודרני ששווה ביקור [רצוי בלי ילדים], אך עם ילדים, מוזיאון הילדים מחייב ביקור!

Oakland Museum of California [LakeMerritt area map it] 1000 Oak Street

Museum of Children's Art– 538 Ninth Street: Wed. – Friday, 10-3:00pm  Sat. & Sun., 12:00-4:00pm

-מן הצד הצפון מערבי של רחוב ברודויי מספר בניינים מודרנים ששווים הצצה [ברחובות 12 ו-13], אך גם פארק שימור הבתים הויקטורייניים מהמחצית השנייה של המאה התשע-עשרה עשוי בטוב טעם ואהבה.

Pardee Home Museum [City Centerarea  map it], 672 11th St.

Preservation Park [City Center area map it ] Martin Luther King Jr. Way at 13thSt.

בצד המערבי של מרכז העיר [קרוב לירידה מה-880], נמצאת הציינה טאון של אוקלנד. ציינה טאון זו נוסדה כבר ב-,1850-52 עם בואם של המהגרים הסינים, שבנו כמעט בלעדית את מסילות הרכבת במרכז
ארה"ב. זוהי הציינה טאון הראשונה והותיקה ביותר בצפון אמריקה.

-אם לא הספקתם לבקר במאפיית עוגיות המזל בסן-פרנסיסקו, או היה צפוף מידי, זוהי ההזדמנות שלכם:
Kar Mee Fortune Cookie Factory, 221 7th St

ומכאן, כדאי לסיים ברחבת גˊק לונדון באזור הנמל והמרינה, וללכת בעקבות טביעות הכפות של הזאב. גˊק לונדון הוא סופר שחי באזור אוקלנד לקראת סוף המאה -19 וכתב הרבה סיפורים אהובים על מערב ארה"ב. הוא היה הסופר הראשון שהפך את הכתיבה למקצוע ופרנסה.

עוד שלושה מקומות שאני ממליצה לבקר בהם, שאינם באוקלנד עצמה, אך שייכים לתחום העיר:

-מרכז המדע והפלנטריום ע"ש שאבו.

Chabot Center: 10000 Skyline Blvd., Oakland, CA 94619

-גן- החיות של אוקלנד ובו מספר רב של חיות ובעיקר חיות אקזוטיות:

Oakland Zoo, 9777 Golf Links Rd., Oakland off Highway 580.

-פוטומק, היאכטה הנשיאותית של הנשיא רוזוולט, נקנתה יותר מאוחר ע"י אלביס פרסלי, ששופצה באופן מקיף וממוקמת קרוב לרחבת גˊק לונדון. אפשר לבקר באנייה וגם לצאת עליה לשיט כמעט כל יום.

Presidential yacht Potomac540 Water Street Oakland

One Comment

  1. פינגבאק: skianzug bogner

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button