השבוע: ההצגה מעבר לים של תיאטרון גושן

כשהקימו השחקן, יואב שמר, ואשת החינוך לגיל הרך, אביגיל שמר-אהרון את תיאטרון גושן לפני כ-25 שנה הייתה להם מטרה אחת ברורה- לפתח ולהפיק הצגות לילדים ונוער שתהיינה חלק מעולמם הרגשי והחברתי. הם האמינו כי ההצגות בהן צופים הילדים בראשית דרכם מטביעות את חותמן ומעוררות דרך החוויה הרגשית-אומנותית, את האהבה לתיאטרון.

במשך השנים העלה התיאטרון אינספור מופעי תיאטרון, מחול ומוסיקה והפך לאחד המובילים בהצגות ילדים ונוער בישראל.

across-the-seaההצגה, "מעבר לים" שתעלה ב-12.7 בלוס אלטוס על ידי ה-Icc בשיתוף הבית הישראלי, היא אחת מן ההפקות הרבות שהעלה תיאטרון גושן והעובדה שהיא מציגה דווקא בעמק הסיליקון אינה מקרית.

"הרעיון להצגה מעבר לים נולד בעקבות נסיעות שונות שלנו לקהילות היהודיות בארצות הברית" ,הם מספרים, "מצאנו לנכון להביא ערך נוסף וחוויות מארץ ישראל שילדים רבים מכירים באופן אישי. ההצגה עוסקת במעברים, הבדלי שפה, והסתגלות שכמעט כל ילד רילוקיישן חווה והיא מלווה בשירי המשוררים הקלאסיים, נכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית וביניהם "ידידי טינטן" מאת מרים ילן שטקליס, "אלף בית" מאת נעמי שמר ו"הילד הזה הוא אני" מאת יהודה אטלס.

ההצגה מספרת על דניאל, ילד ישראלי שעובר להתגורר עם הוריו באמריקה הרחוקה. כשהוא מגיע ביומו הראשון לבית הספר, הוא פוגש את כל הילדים, אך מסתבר לו במהרה כי הם אינם דוברים מילה בעברית, וגם הוא איננו מבין אנגלית.

המורה מבקשת מהילדים להתחלק לזוגות. דניאל ומישל, נשארים ללא זוג והופכים להיות יחד בלית ברירה. על כל זוג לצאת למשימה משותפת שניתן לפתור אך ורק אם ישתפו ביניהם פעולה.

בתחילה, התקשורת בין דניאל ומישל קשה וכמעט בלתי אפשרית, אך עם הזמן, מישל מלמדת את דניאל כמה מילים באנגלית ודניאל מלמד את מישל כמה מילים בעברית.

דניאל, שאלוף בקסמים, מצליח לכבוש את ליבה של מישל ויחד הם פותרים את המשימה.

באמצעות שירים וקסמים, אנו למדים יחד עם דניאל ומישל לגשר על הפערים ולהבין שיש אפשרות לחברות שהיא מעבר לכל שפה.

מישל נרקיס המגלמת את מישל בהצגה היא שחקנית בתיאטראות שונים שבגיל 5 עלתה מארצות הברית לישראל ועברה את החוויה המסופרת בהצגה, רק מהכיוון ההפוך.

דניאל ורטהיים, המגלם את דניאל הוא שחקן בתיאטרון הבימה ותיאטרון הקאמרי. בקרוב הוא יתארח בלוס אנג'לס בערב הגאלה להפקה הנוספת בה הוא משתתף, "אני ירושלמי".

 

*ההצגה "מעבר לים" תתקיים ביום רביעי ה-12.7 בלוס אלטוס, Grant Park, 1575 Holt Ave, Los Altos CA 94024.

מומלץ לגילאי 3-10

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים לחצו כאן