מדור לדור: תערוכה מומלצת במוזיאון היהודי בעיר

המוזיאון היהודי בסן פרנסיסקו מציג בימים אלו תערוכה מרתקת בשם From Generation to Generation העוסקת בהעברת זיכרון, בעיקר של אירועים היסטוריים משמעותיים, בין דורות. כל האמנים המציגים בתערוכה הם דור שני או שלישי לאירוע מעצב, לרוב טראומטי, במשפחתם או בקבוצה האתנית אליה הם משתייכים ובעקבות מה ששמעו בבית או בקהילה, יצרו בהשראתו. טל זילברשטיין-פז ביקרה וממליצה בחום

מאת: טל זילברשטיין-פז

המוזיאון היהודי בסן פרנסיסקו מציג בימים אלו (עד ה- 2 לאפריל) תערוכה מרתקת בשם "מדור לדור"- "From Generation to Generation". די בשם התערוכה כדי לקחת אותנו אל הטקסט המוכר כל כך מההגדה של פסח "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו יצא ממצרים", ואכן התערוכה עוסקת בהעברת זיכרון, בעיקר של אירועים היסטוריים משמעותיים שבין האישי והלאומי, בין דורות.

כל האמנים והאמניות המציגים בתערוכה הם דור שני או שלישי לאירוע מעצב, לרוב טראומטי, במשפחתם או בקבוצה האתנית אליה הם משתייכים. אף אחד מהם לא חווה בעצמו את האירוע, אך כולם יוצרים בהשראתו, בעקבות מה ששמעו (והרבה פעמים דווקא בעקבות מה שלא שמעו) בבית או בקהילה.

כך לדוגמה, לצדן המתבקש של יצירותיהם של אמנים דור שני ושלישי לשואה, ניתן לבקר בין מיצגים של אמן אמריקאי שהוריו הגרו מויאטנאם מיד לאחר המלחמה; אמן שמשפחתו הגרה לארצות הברית בעקבות רצח העם הארמני; אמן מאלסקה שמתכתב עם יחס האדם הלבן כלפי התרבות השבטית באמריקה ובאלסקה ועוד ועוד. הבחירה להציג את כל אלו זה לצד זה יוצרת מסר עוצמתי שמצליח מצד אחד לחדד את ה"אישי" בסיפור היהודי שלנו, ומצד שני לראות את הגלובליות שבחווית הדור השני או השלישי.

התערוכה מציגה אומנות מודרנית מגוונת בטכניקות מרשימות וביניהן הדפסת תמונות על עלים בתהליך פוטוסינתזה, מיצג ענק של חפצים אישיים בתוך כיסים העשויים ממעי של חיה, שטיח ארוג מתמונות משפחתיות ותמונה עוצמתית מתוך העיתונות המוצגת על גבי מראה ובכך באה לבחון היכן הצופה היה ממקם את עצמו בתוך סיטואציה היסטורית/עכשווית.

אחת היצירות המקסימות בתערוכה שייכת לאמן הישראלי גיא גולדשטיין, שציפה רמקול ישן בתמונה של רקמת גובלן. בין אם זו התמונה עצמה או עצם המלאכה שבאופן מסורתי הייתה מועברת מדור לדור, די בכך כדי להציף נוסטלגיה. מהרמקול בוקע בליל סאונד המורכב מהקלטות עדותה של סבתו של האמן, מספרת את סיפור הישרדותה בשואה, לצד קטעי מוזיקה ומילים בעברית, גרמנית ואנגלית. היצירה הזו, שמשלבת ראייה ושמיעה, מצליחה לגרום לתחושה מוכרת ובמקביל לחדד את החושים למסע חיפוש חדש בעבר.

השילוב של אומנות מודרנית עם נושאים כמו עיבוד זיכרון וטראומה עלול להישמע אולי קצת כבד, אך מדובר בתערוכה מרחיבת לב ודעת, מרעננת את נקודות המבט ושולחת אותנו להסתכל פנימה ולבחון עד כמה הזכרונות של הדורות שקדמו לנו עיצבו אותנו, וכיצד אנו מעצבים את הדור הבא בחווית ההגירה/רילוקיישן ומה שזו תותיר על הזיכרון שבין ארצות המוצא של משפחותינו, ישראל וקליפורניה.

מומלץ בחום להצטרף לאחד מהסיורים המודרכים שמציע המוזיאון. לקבוצות מאורגנות ניתן גם להזמין מראש סדנת אומנות לאחר הסיור, במסגרתה מעבדים המשתתפים זיכרון שירשו לכדי יצירת אומנות. הכניסה למוזיאון חינם לילדים עד גיל 18.

ואם אתם כבר שם, חפשו בקומה התחתונה את "גלגל הנגב" לכמה דקות מהפנטות.

 

From Generation to Generation, Contemporary Jewish Museum

736 Mission Street, San Francisco, CA 94103

 

*הכותבת, טל זילברשטיין-פז, הינה מנחה ב-Raise The bar, תוכנית בני ובנות המצווה של ה-Icc@Jcc

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button