ג'אפן טאון: Japan Town

ג'אפן טאון: Japan Town אם אתם מחפשים מקום להסתובב בו לכמה שעות, בימים סגריריים ואולי אפילו רטובים, איזור העיר היפנית הוא המקום. ג'אפן טאון ממוקמת ממערב שדרת ואן-נס חוצה את העיר מצפון לדרום [לא לגמרי מדוייק]. בסוף שנות השמונים של המאה ה-19, החלו להבנות בתי עשירים, גדולים ומרווחים ממערב לואן-נס. בצער רב ראו רבים מבעלי הבתים האלה את רכושם עולה באש ביום שלאחר רעידת האדמה של 1906. מדוע?  משום שהאש התפשטה במהירות מהמרכז מערבה, וכדי להשתלט עליה, פונו הבתים היפים מתושביהם וצוות הכיבוי עמד נכון לאש. מעט מהבתים ממש נשרפו, אך הנזק שגרם חומר הנגד והמים היה כבד. רוב הבתים…

ג'אפן טאון: Japan Town

אם אתם מחפשים מקום להסתובב בו לכמה שעות, בימים סגריריים ואולי אפילו רטובים, איזור העיר היפנית הוא המקום.

ג'אפן טאון ממוקמת ממערב שדרת ואן-נס חוצה את העיר מצפון לדרום [לא לגמרי מדוייק]. בסוף שנות השמונים של המאה ה-19, החלו להבנות בתי עשירים, גדולים ומרווחים ממערב לואן-נס. בצער רב ראו רבים מבעלי הבתים האלה את רכושם עולה באש ביום שלאחר רעידת האדמה של 1906. מדוע?  משום שהאש התפשטה במהירות מהמרכז מערבה, וכדי להשתלט עליה, פונו הבתים היפים מתושביהם וצוות הכיבוי עמד נכון לאש. מעט מהבתים ממש נשרפו, אך הנזק שגרם חומר הנגד והמים היה כבד. רוב הבתים נהרסו ואחרים נבנו לאורך השנים על תילם.

התוספת המערבית של העיר קיבלה תנופת התיישבות בתחילת שנות העשרים של המאה עשרים. למעשה, עד רעידת האדמה היו שני "מרכזים" יפניים בעיר. האחד בשולי ציינה טאון והשני באזור הדרומי של רחוב מרקט.

בשנים של מלחמת העולם השנייה, היתה ג'אפן טאון של היום המרכז היפני הגדול בעולם מחוץ לגבולות יפן עצמה, ומראה השכונה דמה מאד לשכונת גינזה שבמרכז טוקיו. בעיקר אחרי ההתקפה של פרל הרבור, סבלה השכונה התקפות מסוג "קריסטלנכט". ב-1942 הורה הנשיא רוזוולט על סגירת אזרחים ממוצא יפני במחנות הסגר. השכונה היפנית בסן פרנסיסקו התרוקנה ואת החלל מלאו אזרחים שחורים שהגיעו לקליפורניה למצוא עבודה בזמן הידוע כנדידה הגדולה. היום, זוהי השכונה היפנית הישנה ביותר בארצות הברית ורק אחת מתוך השלוש שעדיין קיימות.

חלקם של האזרחים ממוצא יפני חזר לשכונה, יחד עם מהגרים יפניים חדשים, מייד בתום מלה"ע ה-2. אולם רבים בחרו להתיישב באזורים אחרים בעיר.  בין השנים 1960-1980 נעשו מאמצים רבים להחיות את השכונה ולהחזיר לה את כתרה. בשנת 1957 הפכה סן פרנסיקו לעיר אחות עם העיר אוסקה. אוסקה היא העיר אחות הבכורה והראשונה לסן-פרנסיסקו.

בג'אפן טאון ניתן למצוא שלושה קניונים, אך אלה לא קניונים להם אנו רגילים. רוב בתי המסחר והעסקים הם של משפחות החיות מהעסק המסויים באזור כ-100 שנה. תמצאו כאן חנויות שמוצריהם באים מיפן או שימושם מועדף לאנשים ממוצא יפני, מסעדות קטנות בסגנון יפני, סושי ותכשיטים יפניים.

כאן גם המקום לספר על התיאטרון היפני, סאנדאנס קבוקי. המקום שופץ וחודש, אך עדיין בקולנוע היחיד בו נמכרים משקאות חריפים ברישיון.

מקום מעניין לבקר בו הוא פגודת השלום. זוהי פגודה בעלת חמש קומות, המתנשאת לגובה של 1000 פיט [30 מטר]. הפגודה תוכננה על ידי ארכיטקט יפני בשם יושירו טאניגוצי וניתנה לסן פרנסיסקו על-ידי עיר האחות אוסקה. מחווה זה הוביל ליצירת השם השני שנקראת בו השכונה, אוסקה הקטנה.

בכניסה מרחוב ביוקנאן תמצאו גם את השער המיוחד שנבנה בשנת 1976, שער המקדש של ההרים היפניים.  הקניון הזה ידוע כדרך אוסקה הוא רחוב מרוצף באבני דרך ומוקף בבניינים מקסימים הבנויים בסגנון יפני. בתים בחזות ומבנה כזה ניתן לראות בכל מרכז עיר יפנית מלפני מלה"ע ה-2.

השכונה היפנית קטנה מאד יחסית לשכונות אחרות בסן-פרנסיסקו והרבה יותר שקטה מכל האחרות. השכונה נתחמת בארבעה רחובות גדולים: בוש, פילמור, גירי ולאגונה.

אם אתם כבר פה: שני פארקים או גינות שכיף להסתובב בהן תמצאו קצת צפונה מג'אפן טאון. האחת היא לה-פייאט והשנייה היא גינת אלמה [על שתיהן כתבתי בעבר].

מבנה מעניין היא קתדרת סיינט מרי שנמצאת על רחוב גירי, מזרחה מג'אפן טאון. האדריכלות היא מודרנית [1971] כך שאת הצלב הנוצר מחיבור כל הצדדים, לוקח זמן לגלות. הארכיטקורה מזכירה מאד את קתדרת סיינט מרי בטוקיו. שווה ומומלץ להכנס לחלל הענק ולהתרשם מהאורגן הענק. לעיתים קרובות ניתן להכנס ולהנות מקונצרט [כדאי לברר זמנים] שאינו מוסיקה דתית אלא קלאסית.

כדאי להתעדכן באירועים באתר:http://www.sfjapantown.org/Events/

המלצה לחניה-

Japan Center Garage Corp

1610 Geary Boulevard,

San Francisco, CA 94115

http://www.sfjapantown.org/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button