שוודיה – סטוקהולם

לפני הרבה שנים נסעתי עם הורי לשלושה שבועות בשתיים מארצות סקנדינביה, נורבגיה ודנמרק. בפעם נוספת נסענו רק לנורבגיה, ולפני חמש שנים נסעתי שוב עם בן-זוגי, לכמעט ארבעה שבועות, לנורבגיה, שבדיה ואסטוניה. כן, אני אוהבת את האווירה, הערים והאנשים בארצות האלה. אם אתם נוסעים לאיזור מדינות סקנדינביה [אולי בעקבות ההמלצה שלי אוסלו-ברגן], אז שווה לבקר בעיר המלכותית, סטוקהולם. זוהי העיר הגדולה, המרכזית, עיר הבירה ומקום מושבו של המלך. יש עוד ערים שמעניין לבקר אותן [אזכיר אותן בסוף], אבל אם אתם בנסיעה צפופת ימים ורשימה ארוכה של 'להספיק לראות' – שניים שלושה ימים כאלה בסטוקהולם הוא הפתרון. שבדיה היא ארץ גדולה, השישית בשטחה…

לפני הרבה שנים נסעתי עם הורי לשלושה שבועות בשתיים מארצות סקנדינביה, נורבגיה ודנמרק. בפעם נוספת נסענו רק לנורבגיה, ולפני חמש שנים נסעתי שוב עם בן-זוגי, לכמעט ארבעה שבועות, לנורבגיה, שבדיה ואסטוניה. כן, אני אוהבת את האווירה, הערים והאנשים בארצות האלה.

אם אתם נוסעים לאיזור מדינות סקנדינביה [אולי בעקבות ההמלצה שלי אוסלו-ברגן], אז שווה לבקר בעיר המלכותית, סטוקהולם. זוהי העיר הגדולה, המרכזית, עיר הבירה ומקום מושבו של המלך. יש עוד ערים שמעניין לבקר אותן [אזכיר אותן בסוף], אבל אם אתם בנסיעה צפופת ימים ורשימה ארוכה של 'להספיק לראות' – שניים שלושה ימים כאלה בסטוקהולם הוא הפתרון.

שבדיה היא ארץ גדולה, השישית בשטחה בין ארצות אירופה! גודלה הוא 450 אלף קמ"ר והיא מדורגת 56 בגודלה בעולם…  האיזור הדרומי הוא האיזור היותר מיושב של שבדיה, וגם האיזור החקלאי. רוב שטחה של המדינה מכוסה ביערות עצי-מחט. זוהי מדינה בה הרבה כפרים גדלו עם השנים לערים קטנות, משפחת מלוכה יצוגית יפה ואנשים יפים. יפים לא בהכרח למראה החיצוני בלבד – רבים מהם אכן אנשים נאים ונעים להסתכל עליהם אבל גם יפים בדרך התנהלותם. רובם רגועים ואינם נמצאים בחפזון להגיע במהירות ממקום אחד למשנהו. הם שמחים לעצור ולנהל שיחה ידידותית קצרה, לעזור עם הסברי המפה או לענות על שאלות תיירים רגילות [ואפילו על שאלות יותר נודניקיות על מערכת החינוך והבריאות]

שבדיה היא אחת המדינות בעולם בה תוחלת החיים היא מן הגבוהות ביותר ושיעור הילודה נמוך מאד. מספר התושבים הוא פחות מעשרה מליון, כאשר בערך חצי מליון הם מהגרים או בני מהגרים פינים [רק כ-7% הם ממוצא לא-אירופי]  זאת אחת המדינות המודרניות והמתקדמות בעולם, מדינה ליברלית, המתהדרת גם בקידמה בכל הנוגע לזכויות אדם וחברה. אין בערים של שבדיה משכנות עוני או אנשים חסרי בית, משום שממשלת שבדיה בנתה ובונה דירות המוצעות לבעלי הכנסה נמוכה במחיר מוזל.

שבדיה משקיעה משאבים רבים בפיתוחה של מערכת החינוך ורמת ההשכלה הגבוהה של השבדים מעידה על כך. כל ילד בשבדיה חייב ללמוד לפחות 9 שנים, למעלה מ- 83% מהתלמידים ממשיכים ללמוד בבתי-ספר תיכוניים, וקרוב ל- 40% ממשיכים ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה. הלימודים ניתנים חינם, ובית-הספר מספק לתלמידים גם ספרי לימוד וארוחה חמה. בתי הספר בשבדיה מרווחים ומצוידים באמצעי עזר רבים ומגוונים כמו מעבדות חדישות ומחשבים, ובכיתה לומדים 22 תלמידים בממוצע.

השבדים מאמינים כי על המדינה לסייע לכל אזרח לשפר את איכות חייו, ולתמוך בו בעיתות מצוקה. לכן הקימה שבדיה מערכת רווחה מפותחת, המעניקה לתושביה שירותים מגוונים מאוד ובאיכות טובה. חלק גדול ממס ההכנסה הגבוה שאזרחי המדינה משלמים מופנה למימונם של שירותים אלה. מערכת הרווחה של שבדיה תומכת ומפתחת שירותים מתאימים לקבוצות אוכלוסיה בעלות צרכים מיוחדים או אוכלוסיות חלשות כדוגמת הזקנים, חולים ונכים. מערכת הרווחה מסייעת גם להורים בגידול ילדיהם: כל משפחה מקבלת מענק כספי חודשי עבור כל ילד מתחת לגיל 16. הממשיכים ללמוד מקבלים את המענק ישירות לידיהם. כמו כן, בכל רחבי שבדיה פרושים מעונות יום המתאימים לילדים בני 1-6 ופתוחים כל שעות היום!

את סטוקהולם צריך להתחיל מן ההתחלה, בארמון המלוכה.

הארמון ממוקם כבר בחזית העיר הישנה שנקראת גמלא סטאנס, אבל כדי לראות את קומפלקס המבנה והצגת חילוף המשמרות – לשם כך צריך להכנס לתוך העיר. העיר הישנה על סמטואותיה ואבני הכביש שאינן נוחות להליכה, היא חלק קסום ויפה. אל תתעלמו מן הכנסייה – זוהי הכנסייה העתיקה ביותר בסטוקהולם מהמאה ה-13 ושווה ביקור.

הכל תלוי בכמה ימים מקציבים לעיר. אני אוהבת את האוירה במדינות האלה, אז בחרתי חמישה ימים כדי להנות משיטוטים ולא להיות בריצה של 'להספיק'.  סטוקהולם היא עיר המורכבת מ- 14 איים ומחוברת היטב על-ידי 57 גשרים. אין ספק שהפארק הלאומי הוא מן היפים שניתן למצוא באירופה. הפארק הזה מוסיף המון ירק לעיר ומקום להסתובב ולשאוף אויר נקי!

 אתם תבחרו לכם את מה שקוסם לכם:

*אחד האיים המרכזיים בסטוקהולם הוא  דזורגארדן- האיזור לא רק יפה להתהלך בפארק או ברחובות המקסימים, אלא הוא המקום בו מספר אתרים שצריך לבקר בהם ממוקמים. ראשון הוא מוזיאון ה-וואסה, מוזיאון לסירות מפרש מיוחדות. אל תגידו 'אה' ותעברו הלאה. שתי הקומות מדהימות והספינה המוחשית במרכז עוצרת נשימה! שעה כמו כלום. ממש מול תראו את המוזיאון הנורדי הגדול. יש אוהבי היסטוריה – זה המקום בשבילכם. אני פסחתי, אבל הבניין עצמו שווה הסתכלות ואפילו תמונה או שתיים. מכאן, ישר למוזיאון הפתוח-סקאנסן: זהו המוזיאון הפתוח הראשון בעולם שנפתח ב-1891. תמצאו פה בניינים שונים מחמש תקופות היסטוריות של שבדיה, כולם ממוקמים בין גנים ועצים – ממש חגיגה לעיניים. בשעות היום ואחה"צ מוצגות סדנאות שונות של מנפחי זכוכית ועבודה עם מתכות, וגננים מראים טיפים לגידול ירקות או פרחים. בקצה יש גן חיות קטן, אבל התצוגה עשוייה בטוב טעם.

*האחוזה שנקראת וואלדנמארסודה נמצאת כאן קרוב, ובהחלט שווה ביקור, לא רק למראה שרואים ממנה לכוון המים, אלא המבנה עצמו מרשים. זהו איזור שמבלים בו יום שלם!

*סיור בסירה סביב העיר – אני נהנית מסיורים כאלה. הסבוב לוקח קצת פחות משעתיים, אבל רואים פינות שלא תראו בהליכה ברחובות, וגם ההסברים מעניינים. חוץ מזה, מים משרים רוגע – ושזה חלק חשוב בטיול.

*את בניין העירייה של סטוקהולם אני מאד ממליצה ללכת לבקר. הממשלה יושבת כאן לדון בענינייה – בבקשה אל תפריעו – אבל הבניין גדול ומעניין ארכיטקטונית. חובה לראות את האורגן באולם הכחול יש בו עשרת אלפים ומאתיים שבעים צנורות והוא הגדול ביותר בסקנדינביה!   ההפתעה היא במגדל – ניתן לטפס לראשו של המגדל ולראות את העיר כולה. לדעתי-פנטסטי!

*ואיך לא לספר לכם על אטרקציה נוספת- סקיי ויו- מגדל בגובה של 130 מטר [425 פיט] מעל גובה פני הים. ממרפסת התצפית עוצרת נשימה. כל סטוקהולם נפרשת כשטיח . הבניין עצמו מיוחד גם הוא: מגדל אריקסון.

*מקום נפלא לבקר בו הוא מילס גארדנס – גינות מטופחות ואוסף אומנות גדול בבניין אחוזה המשקיף אל העיר מרכס די גבוה. משולט מצויין וקל מאד להגיע עם הטוטובוס הציבורי.

ומקום מאד טרנדי ומעניין הוא המרכז שנקרא פוטוגראפיסקה – עבודות צילום מעולות ומודרניות!

*אוכל בצהריים: השבדים ברובם אוהבים ארוחה חמה בצהריים והמנהג להביא לאנץ' לא כל כך נתפס כאן. בין שתים עשרה לשתיים תראו המוני אדם הולכים לאכול בחוץ. הסיבה היא פשוטה – רוב המסעדות מציעות ארוחות במחירים יותר נמוכים. העסקה לצהריים נקראת דאגנס. זוהי האופציה היותר זולה של ארוחות הערב. המחיר הממוצע לדאגנס לאנץ' הוא בין 80-90 קרונה שבדים [10-12$]. למבחר עצום של תפריטים במחירים מצויינים, לכו לכיכר הגדולה מדבורגארפלאצן. ברוב המסעדות ביום חמישי התפריט הוא מרק אפונה ופנקייקס. מקום מצויין נוסף, לאכול בו הוא שוק האוכל הגדול – סאלוהאל.

Millesgarden;   Waldemarsudde; The green island of Djurgården; The Vasa Ship Museum;  Skansen open-air museum;   Stockholm City Hall: City Hall tower and the organ in the BlueHall; SkyView : top of the world’s largest spherical building, the Ericsson Globe, a Stockholm landmark;   Fotografiska

For dagens  lunch: Medborgarplatsen, a large square in Södermalm, or – saluhall – an indoor food market

תהנו!

סיגל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button