אלדד יניב: "אנו נמצאים בקץ עידן נתניהו"

בגיל 40, אחרי שהספיק לשמש כעיתונאי ויועץ פוליטי והיה בעל אחד ממשרדי עורכי הדין המצליחים בישראל עם רשימת לקוחות כמו אריק שרון, אהוד אולמרט ופואד, היה אלדד יניב אמור להרגיש על גג העולם. אולם, דווקא אז, כשהיה בשיא הצלחתו הוא החליט לעבור צד. ממי ש"מקמבן" את הפוליטיקאים הוא הפך לזה שחושף את שחיתותם. לרגל ביקורו הקרוב ב-OFJCC הוא מספר לשלומית סאם-אקרמן על הדרך שעבר, על הסכנה האמיתית עמה מתמודדת היום ישראל ומדוע לדעתו הגיע קץ עידן נתניהו

מאת: שלומית סאם-אקרמן

בגיל 40, אחרי שהספיק לשמש כעיתונאי, ראש המטה האישי של ראש הממשלה, אהוד ברק, היועץ המשפטי של מפלגת העבודה ובעל אחד ממשרדי עורכי הדין המצליחים בישראל, היה אלדד יניב אמור להרגיש על גג העולם. עם רשימה מפוארת של לקוחות וביניהם אריק שרון, אהוד אולמרט, אברהם הירשנזון ובנימין בן אליעזר, הצליח יניב לבצר את מעמדו כאחד האנשים החזקים בעולם המשפט עם רשת קשרים שלא מביישת את הפוליטיקאים או הטייקונים הבכירים ביותר. יניב היה ידוע כמי שיכול לחלץ אנשי ציבור מכל תסבוכת אליה ייקלעו וגם אם זה כרוך במניפולציות, ספינים או איומים על עיתונאים- כל האמצעים כשרים. הוא הפך לאיש שהכי מזוהה עם קשרי הון-שלטון וכמי שהמציא את "השיטה".

אולם, דווקא אז, כשהיה בשיא הצלחתו הוא החליט לעבור צד. ממי שמקמבן את הפוליטיקאים הוא הפך לזה שחושף את שחיתותם. מאבי השחיתויות והקומבינות הפך ללוחם צדק הפועל למען חברה מתוקנת יותר. בתאריך הסמלי של 1.1.10 הוא קם ועזב את המשרד המצליח שלו, פשט את החליפה והעניבה ויצא לבנות ארץ חדשה.

"לאורך כל הקריירה שלי, עוד בתקופה שהתמחיתי אצל עו"ד דב וייסגלס, נחשפתי לפעולה שיטתית של ראשי ממשלה אם זה ברק, שרון, אולמרט או ביבי אשר כולם הושחתו בגלל כסף", מספר יניב, "ראיתי מנהיגים ושרי בטחון כדוגמת פואד וליברמן שכלפי חוץ מציגים את עצמם כדואגים למדינה, לשלום, לבטחון, לכלכלה ולרווחה של האזרחים ובעצם עושים לביתם ולעניינם הפרטיים. בלא מעט מקרים שאלתי את עצמי מה אני עושה פה? למה אני צריך לעזור למושחתים האלה בהסתבכויות שלהם? למה לעזור לליברמן או לאולמרט שעשו דברים כל כך נוראיים? שגנבו עתיד של אנשים אחרים?

פוליטיקאים ידעו שבהסתבכויות הכי גדולות שלהם אני תמיד אנקוט בצעדים המשפטיים הכי יצירתיים ומבריקים ולקח לי זמן להבין שאני לא צריך לנצל את הכשרון שלי כדי לחלץ את כל אותם נוכלי הון-שלטון מהשחיתויות שלהם ללא עונש, אלא להילחם בדברים האלה ולחשוף אותם.

מאז שביבי עלה לשלטון ב-96', כל ראשי הממשלה- ביבי, ברק, שרון, אולמרט ואז שוב ביבי מצאו את עצמם בחדרי חקירות מאותה הסיבה- קבלת כסף גדול, או בצורה של טובות הנאה או בצורה של מימון מערכות בחירות מאנשי עסקים להם נתנו שירות כפוליטיקאים. גם ילדים של פוליטיקאים כדוגמת שרון, ליברמן ופואד, אשר התעשרו בצורה בלתי נתפסת כתוצאה מקשרים עם בעלי הון נכנסו לחדרי החקירות ובכל המקרים זה נגמר בחקירה באזהרה וזה הדבר החמור שהיה צריך לתקן. צריך שכמו בארה"ב, אנשי ציבור יכהנו למספר קדנציות ולא באופן אינסופי, שתהיה שקיפות יותר גדולה, שהצהרות הון של פוליטיקאים תהיינה גלויות. אין בעיה שפוליטיקאים יהיו עשירים וצריך לעודד הצלחה, אבל אנחנו רוצים לדעת שאדם לא עשה כסף בזמן שהוא היה בפוליטיקה".

את פעילותו למען הציבור החל יניב בכתיבה של מניפסט "השמאל הלאומי", טקסט פוליטי פרובוקטיבי אותו כתב יחד עם המחזאי שמואל הספרי אשר יחד יצאו נגד הפוליטיקה הישנה ובראשה ה"סמול" אשר לדעתם איבד את הדרך. בהמשך, הצטרף יניב למחאה החברתית הגדולה של 2011 ויחד עם דפני ליף וחבריה העלו על סדר היום את כל נושא ההון-שלטון-עיתון בו הוא נלחם. האווירה הכללית שהייתה אז בארץ והעלאת הנושאים כמו צדק חברתי וקשרי הון-שלטון לסדר היום הציבורי יצרו עבור יניב קרקע פוריה להקמת מפלגת "ארץ חדשה" אשר התמודדה בבחירות ב-2013 ועל אף שהקמפיין האינטרנטי שלה על התנהלותם המושחתת לכאורה של גורמים בצמרת הממשל והכלכלה עורר הדים רבים, היא שבסופו של דבר לא עברה את אחוז החסימה ונשארה מחוץ לכנסת. בהמשך התמודד יניב בפריימריז של מפלגת העבודה, הגיע למקום 30 ושוב נותר מחוץ לכנסת. כיום הוא מתכנן להתמודד על ראשות מפלגת העבודה ובשאיפה להחליף בעתיד הלא רחוק את נתניהו.

"המאבק היום בישראל סובב סביב שני סיכונים עיקריים- הפגיעה של נתניהו במערכת המשפט ובכלי התקשורת", הוא אומר, "נתניהו מחליש מאוד את טבעות ההגנה הכי משמעותיות של החברה הישראלית בהשתלטות על בתי המשפט, במינוי שופטים שהם בעלי אותה הדיעה של המחנה שלו, בנסיון להשתלט על כל כלי התקשורת הישראלית על ידי הקמת מועצה שתשלוט על כל השידורים הישראליים באמצעות פקיד שהוא ממנה. הוא מייצר שנאה והפרדה בין אוכלוסיות ומטעין אותה מידי יום באמצעות הרשתות החברתיות ובאמצעות כלי תקשורת שיש לו שליטה עליהם.

אני חושב שכרגע יש הזדמנות פז להביא לקץ עידן נתניהו. החקירות הפליליות נגדו יביאו לכתבי אישום חריפים והשילוב עם ההסתה שלו שהציבור כל כך מאס בה הם סיבות מספיק טובות להביא לשלוח אותו הביתה".

-אחרי המחאה החברתית טענת בתוקף שתם עידן נתניהו, שאין סיכוי שייבחר שוב. וגם היום, על אף שהנבואה שלך לא הוכיחה את עצמה, אתה עדיין פותח את ההרצאות שלך באמירה שהגיע קץ עידן נתניהו לאור החקירות הפליליות שהוא עובר. אתה לא מעדיף להיות הפעם קצת יותר זהיר בדברייך?

"אחרי המחאה של 2011 אכן הייתה סכנה ענקית להמשך הכהונה שלו אבל המחנה שרצה להביא לקץ כהונתו הוא גם זה שבסופו של דבר היה אחראי לכהונה הארוכה שלו. מ-2009 כשנתניהו חזר לשלטון ועד הבחירות האחרונות הוא כיהן בממשלות אחדות- פעם ברק עזר לו לכהן, פעם ציפי ליבני, יאיר לפיד, עמיר פרץ, כל פעם חלקים מהמחנה שלנו עזרו לנתניהו לשמר את השלטון שלו עד שב-2015 הוקמה ממשלת ימין מלאה.

בשנתיים האחרונות נתניהו מחריב את הסמלים הכי חזקים של החברה הישראלית- מערכת המשפט, התקשורת החופשית, כל מקורות גאוותנו, ולאור החקירות הפליליות שנפתחו נגדו נוצרה הזדמנות להביא את קץ שלטונו ואני מאמין שזה יקרה. אבל אם המחנה שרוצה להחליף אותו יחזור שוב על הטעויות של אחרי המחאה, יפעל בצורה לא מאוחדת או יתן לנתניהו גלגל הצלה, אז הוא לא ילך הביתה ואז הוא לא יחריב רק את התקשורת ובתי המשפט אלא את הדמוקרטיה וישראל כולה".

אתה מציג מציאות של פוליטיקה מושחתת שכל המנהיגים נגועים בקשרי הון שלטון, אבל בכל זאת אנחנו עדים ללא מעט אנשי ציבור כדוגמת אולמרט, הירשנזון, ודרעי בזמנו שכן ריצו את עונשם. אז איך זה מתיישב עם התיאוריה שלך?

"אנשים משלמים מחיר על מה שעשו, אבל זה בגלל השינוי התודעתי שחל בשנים האחרונות אצל החברה הישראלית. לפני כמה שנים סנגורים היו מחלצים פוליטיקאים ללא פגע. אף אחד לא האמין שאולמרט ייכנס לכלא וזה אכן קרה. מאז מחאת הקיץ, החברה הישראלית עברה תהליך דרמתי של הבנה עמוקה שהשחיתות מחריבה את החברה הישראלית, שחייבת להיות סולידריות עמוקה, ערבות הדדית, שיש הזדמנות שווה לכולם, שאין שאין מעמד של קומבינטורים שהוא מורם מעל עם. ביבי מעורב בפרשות שחיתות חמורות ביותר- פרשת הצוללות, קבלת טובות הנאה ממילצ'ן, הנסיון שלו לגרום לידיעות אחרונות לסקר אותו סיקור אוהד אחרת הוא יקדם חוק שיפגע בעיתון. כל זה יוצר תחושה שיש אזרחים שווים יותר ושווים פחות ואסור שזה יקרה. ישראל היא מדינה שלא יכולה להרשות לעצמה להתעסק עם איומים פנימיים בגלל כל האיומים החיצוניים איתם היא מתמודד יום יום.

-האם יש כיום דמות ציבורית  שמסוגלת לעמוד מול נתניהו ולהחליף אותו?

אני חושב שצריכים להיות פריימריז פתוחים בתוך המחנה שרוצה להחליף את נתניהו, שכל בן אדם שהוא חושב שהוא ראוי להיות ראש ממשלה יוכל לעמוד ולהציג את המצע שלו ולנהל קמפיין מעורר השראה. בדיוק כמו אובמה. הוא עמד מול הציבור שירטט את החזון שלו ונתן עבודה, המנהיגות שלו גדלה תוך כדי ההתמודדות ומאיש אנונימי יחסית לפני תחילת ההתמודדות הוא הפך לנשיא ארה"ב. אין סיבה שזה לא יקרה גם בישראל, יש כאן חבורה של מנהיגים צעירים ומוכשרים כמו רובי דנילוביץ' או מיכאל ביטון שבהחלט ראויים להיות ראשי ממשלה בישראל ואם יתנו לכל אחד הזדמנות שווה להוכיח את עצמו, השינוי יהיה גדול.

-האם יש כיום פוליטקאי שאתה יכול לומר עליו שהוא הגון, נאמן לציבור בוחריו ולא נגוע בשחיתות ובקשרי הון-שלטון?

"אני חושב שהפוליטיקאים הצעירים משני הצדדים- נפתלי בנט, איילת שקד, סתיו שפיר, מירב מיכאלי, איציק שמולי פועלים בצורה מעוררת השראה, הם מקפידים מאוד לא לקיים קשרי הון שלטון, הם מקיימים את כל הבטחות הבחירות שלהם, נאבקים עבור ציבור הבוחרים שלהם בדיוק כמו שפוליטיקאים צריכים לעשות. אני מאוד מקווה שיהיה חילופי דורות בכנסת ושרוח צעירה ורעננה תיכנס אליה".

-ועל אותו משקל, האם יש כלי תקשורת שלדעתך פועל כיום באופן נטול אינטרסים וחף ממניעים פוליטיים?

"דווקא המשבר העצום בו אנחנו נמצאים יצר בשבועות האחרונים תקשורת משוחררת מכל מה שידענו בעבר. אתר וואלה, שבעבר פעל לטובת נתניהו מקיים כיום קרב קשה נגדו נתניהו, עיתון גלובס החליף בעלים כשאלונה בראון בתו של מייסד גלובס רכשה אותו באישור בית משפט, העיתונות הישראלית חווה תקופה של חופש גדול כי המו"לים מאוד נרתעים מלהתערב בגלל התפוצצות הפרשות הפליליות, אולי פוחדים שיחשפו קשרים שלהם עם נתניהו".

 

רוצים לשמוע מה עוד יש לאלדד יניב לומר? ב-3.21 הוא יגיע להרצאה ב-OFJCC בה יספר מי באמת מנהל את המדינה ויתן פרטים על כל פרשיות ה"הון-שלטון" החמורות ביותר שהסעירו את המדינה. לרכישת כרטיסים לחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button