אומנות מקומית: המלצות לתערוכות חדשות בעמק הסיליקון והסביבה

מאת: אביטל משי

SFMOMA: Matisse/Diebenkorn

ב-SFMOMA  נפתחה לאחרונה תערוכת ציורים חגיגית בשם Matisse/Diebenkorn. התערוכה מציגה 40 ציורים של הצייר הצרפתי הנודע הנרי מאטיס, לצד 60 ציורים של הצייר האמריקאי, ריצ'רד דייבנקורן. דייבנקורן גדל בסן-פרנסיסקו ובעת לימודיו כסטודנט לאומנות באוניברסיטת סטנפורד הוא נחשף לעבודותיו המשפיעות של מאטיס. במשך ארבעת העשורים שלאחר מכן, דייבנקורן חקר בצורה מעמיקה את עבודותיו של מאטיס תוך שהוא שואב ממנו השראה. העבודות המוצגות בתערוכה ממחישות את ההתכתבות של דייבנקורן עם מאטיס ומראות כיצד לאורך השנים פיתח האמן האמריקאי את הסגנון האישי שלו. תערוכה זו דורשת כרטיס נפרד ומומלץ להגיע מוקדם למוזיאון בכדי להשיג כרטיסים. ניתן ומומלץ להזמין כרטיסים אונליין.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-29 במאי.

Matisse/Diebenkorn

de Young | Stuart Davis: In Full Swing

תערוכת ציורים חדשה נפתחה ב- de Young ושמה .Stuart Davis: In Full Swing דייויס, הוא מודרניסט אמריקאי שהתפרסם לראשונה בשנות ה-20 ובתערוכה מוצגים 75 ציורים שצוירו החל מתחילת דרכו ועד לציור שעליו עבד לפני מותו ב-1964. התערוכה מדגישה את היכולת של דייויס לשלב את השפה הויזואלית של המודרניזם האירופאי, עם תרבות פופ, אסתטיקה של שפת הפרסום ומוזיקת ג'אז. התוצאה היא ציורים תוססים, צבעוניים ודינמיים.

התערוכה פתוחה לקהל עד ה-6 באוגוסט.

Stuart Davis: In Full Swing

Anderson Collection at Stanford University | Nick Cave: Soundsuits

למי שעדיין לא ראה, ב- Anderson Collectionשבקמפוס אוניברסיטת סטנפורד ישנה תערוכה של האמן העכשווי משיקגו – ניק קייב (האמן, לא הזמר..). התערוכה כוללת 8 יצירות מדהימות של קייב הנקראות Soundsuits כשם שהכותרת מציעה מדובר בחליפות שכאשר לובשים אותן הן מייצרות צלילים. החליפות הססגוניות בעיצובו של קייב, מיוצרות מחומרים שונים ומשונים החל מכפתורים, כפיסי עץ ואפילו פסלי פורצלן. האמן משתמש בחליפות בכדי להגן או להחביא את הזהות של מי שלובש את החליפה ובכך למסך גזע, גיל ומגדר. החליפות מפוזרות בגלריות בין יצירות האומנות הנהדרות של האוסף. בנוסף ניתן לראות סרט וידאו מומלץ שמציג כיצד נראות החליפות כאשר לובשים אותן. כמו כן יש פעילות נחמדה לילדים אשר מוזמנים להתנסות ולייצר בעצמן חליפות דומות.

התערוכה פתוחה עד ה-14 באוגוסט. מתאימה גם לילדים.

Nick Cave: Soundsuits

San Jose Institute of Contemporary Art | Tamara Staples: Side Effects May Include

תערוכה טעונה רגשית ומאד רלוונטית אשר מוצגת כעת ב-San Jose Institute of Contemporary Art ושמה Side Effects May Include של האמנית Tamara Staples המגיבה למותה של אחותה אשר הייתה חולה במחלת נפש והתאבדה. ההתאבדות נעשתה באמצעות מספר רב של תרופות מרשם אשר נרשמו אצל מספר של רופאים שונים ונקנו בכמה בתי מרקחת שונים. לאחר ההתאבדות, אספה האמנית את אלפי הגלולות שנותרו מאחור והחליטה לייצר מהן אומנות – לאחר שסידרה אותן בתבניות שונות וצילמה אותן, היא יוצרת טפטים, שמיכות בגדים ועוד. התוצאה היא חדר עמוס ומלא בדימויים של גלולות. מתוך האבדן האישי של האמנית היא מייצרת דיון חשוב שנוגע בתרבות בעייתית מאד של נטילת תרופות בארה"ב. התערוכה רלוונטית במיוחד מכיוון שלאחרונה התקבל חוק חדש בקליפורניה שמחייב את הרופאים לבדוק את מאגר הנתונים של המטופל לפני שהם רושמים תרופה ובכך להימנע מתופעה של ניצול המערכת לטובת רכישה מרובה של תרופות.

התערוכה פתוחה עד ה-11 ביוני.

Tamara Staples: Side Effects May Include

The San Jose Museum of Art | Our Mind, This Moment: art and the practice of attention

האם פעם שאלתם את עצמכם מה הזמן הממוצע שבו מבקר במוזיאון עומד מול יצירת אומנות? התשובה לשאלה היא 15 שניות….מה באמת אנחנו מצליחים לראות ולהבין בזמן כל כל קצר? במוזיאון לאומנות בסן-חוזה החליטו להתייחס לעניין ולהזמין את המבקר לתת קצת יותר תשומת לב ליצירת האומנות. בתערוכה שנקראת

Our Mind, This Moment: art and the practice of attention  יצירת האומנות מוגשת לצופה כאובייקט מדיטטיבי. המבקרים מוזמנים למרחב אינטימי שבו הם יכולים לשבת מול היצירה ולשקוע בתוכה.

התערוכה פתוחה עד ה-27 באוגוסט.

Our Mind, This Moment: art and the practice of attention

Works Gallery | Alternative Facts

ולסיום, תערוכה שאני באופן אישי משתתפת בה ואני שמחה להזמין אתכם לבקר בה. התערוכה נקראת Alternative Facts ומוצגת בגלריית Works שבסן-חוזה. התערוכה מציגה את הפרשנות האישית של האמנים המשתתפים לכותרת החתרנית. בכך התערוכה הופכת רלוונטית למציאות הפוליטית של ימינו והצורה שבה היא נוגעת בחיים של כל אחת ואחד מאיתנו מבחינה אישית, מגדרית ודתית.

התערוכה פתוחה לקהל מה-7 עד ה-23 באפריל.

פתיחה חגיגית ביום שישי, 7 באפריל 7-10 בערב. אני ואמנים רבים אחרים נהיה שם, בואו לחגוג איתנו.

Alternative Facts

 

לסיום – משפט יפה על אומנות יפה:

 

"העניין היחיד של האמן הוא ליצור איזה סוג של שלמות במונחים שלו ולא של אף אחד אחר" (ג'.ד. סלינג'ר)

תהנו מהאמנות!! למחשבות נוספות והאומנות האישית שלי- avitalix@ באינסטגרם