פַּאסִיפִיק הַייטס Pacific Heights

אחת מהפינות היפות של סן-פרנסיסקו היא ללא ספק האיזור שנקרא פַּאסִיפִיק הַייטס. זוהי שכונת מגורים, ברובה, ואחת מהמעולות שבהן. הבתים כאן הם לא רק מיוחדים ומתחילת המאה ה-20, אלא גם הרבה יותר גדולים ממה שאפשר למצוא בעיר הזו. בשביל להסתובב בנחת באיזור, רצוי לבחור יום או אח"צ עם שמש!! תחימת האיזור: במלבן שבין הרחובות קליפורניה-פּרֶסִידיוֹ-גרין-וַאן נֶס. מהגבול הצפוני של מתחם השכונה- הנוף לעבר המפרץ הוא פשוט עוצר נשימה! אפשר לראות לא רק את האיזור הגבוה של מִַרין ואת אֶלקַטרָז, אבל גם את גשר הזהב, בגודל אמיתי ובזמן אמת… האיזור החל להבנות בשלהי המאה ה-19. כבר ב 1870 נבנו הבתים הראשונים בסגנון…

אחת מהפינות היפות של סן-פרנסיסקו היא ללא ספק האיזור שנקרא פַּאסִיפִיק הַייטס. זוהי שכונת מגורים, ברובה, ואחת מהמעולות שבהן. הבתים כאן הם לא רק מיוחדים ומתחילת המאה ה-20, אלא גם הרבה יותר גדולים ממה שאפשר למצוא בעיר הזו. בשביל להסתובב בנחת באיזור, רצוי לבחור יום או אח"צ עם שמש!!

תחימת האיזור: במלבן שבין הרחובות קליפורניה-פּרֶסִידיוֹ-גרין-וַאן נֶס. מהגבול הצפוני של מתחם השכונה- הנוף לעבר המפרץ הוא פשוט עוצר נשימה! אפשר לראות לא רק את האיזור הגבוה של מִַרין ואת אֶלקַטרָז, אבל גם את גשר הזהב, בגודל אמיתי ובזמן אמת…

האיזור החל להבנות בשלהי המאה ה-19. כבר ב 1870 נבנו הבתים הראשונים בסגנון הויקטוריאני. מי היו אלו שעברו לכאן? בעיקר סוחרים מצליחים, נוּבוֹרִישִים, שהתחילו ב 1852 קרוב לרציפים [היכן שרחוב קִירני היום] עם חנויות קטנות, וגדלו והתפתחו לבתי עסק. עם ההצלחה החלה התזוזה למקום יותר טוב ונוצרה חברת העלית. [נכון, יהודים רבים השתייכו לחברת עלית זו]. בשנים האלה התפתחו גם קווי קרוניות-הכבל, התפתחות שהפכה את המגורים באיזור היותר צפוני למאד נגיש. מאמצע המאה-20, יש המצרפים את הרחובות מקליפורניה ,דרומה לרחוב בּוּש, כחלק התחתון של השכונה.

ממש באמצע המלבן, רחוב פִילמוֹר הייחודי חוצה את העיר מהמפרץ דרומה, כמעט עד רחוב מַרקֶט.

מה ולאן? שני פארקים יפים באיזור, ששווה ללכת בשביליהם ולגמוע עם העיניים את הנוף! האחד הוא פארק לַאפַאיֵיט בצד המזרחי של המלבן והשני הוא פארק אַלטָה פּלָאזָה, בחלק המערבי של השכונה ומראה פאנורמי של העיר.

לרגע מתומצת ביותר של חוַוית השכונה הזו, רדו את המדרגות שבפינת בּרוֹדווֵי ולִיאוֹן והסתכלו מעבר לגדר ~וואוו!

בפינת הרחובות קליפורניה ו -וֶבּסטֶר תמצאו את בית הכנסת הרפורמי שארית ישראל. זוהי אחת משתי הקהילות הראשונות שהוקמו כבר ב 1852. [הקהילה השנייה היא עמנואל] הבניין הזה הושלם ב 1904 ועמד בלי שום נזק ברעידת האדמה של 1906, שהחריבה הרבה מאד בניינים ומוסדות ממשלתיים. את תוכנית הבניין הגה ארכיטקט בשם אלברט פִּיסִיס. אחיו, אמיל פִּיסִיס יצר את שני החלונות המדהימים בצידם המערבי והמזרחי של הבניין ואת הויטראזים הנוספים מסביב. מאד מומלץ לפסוע פנימה ולהתבונן בחדר המרכזי של בית הכנסת, וכלפי מעלה, לתקרת הכיפה והעיטורים מסביב.

כמה מן הבתים בשכונה זו שווים צפייה, ואפילו צילום:

2007 Franklin ST.בית הַאס-לִילֵנטַאל מ-1886 בסגנון קווִין –אֵן. הבית פתוח לביקורים בפנים.

אחוזת ספּרֶקֶלס בה גרה היום מחברת הספרים דניאל סטיל. 2080 Washington St. הבית המעוטר בסגנונו, נמצא מול פארק לאפאייט והוא מתקופת השנים שלפני מלחמת העולם הראשונה.

בכתובת זו תמצאו ארמון של שלוש קומות.2222 Broadway הבית נבנה על-ידי אחד מהיורשים של מחצבי הכסף קומסטוק, אך נתרם למרכז דתי, כמו הבתים משני הצדדים, 2220 ו-2120.

בית קולמן: אל תפספו את חלון הזכוכית הסגול מצידו הצפוני של הבית!1701 Franklin St.

שני בתים שרצוי לא לפקשש, בסגנון ויקטוריאני איטלקי מהשנים המאד מוקדמות 1800block of California לפני שסן-פרנסיסקו היתה עיר [1818 ו-1834]

אחד משני הבתים המשומנים [בעלי שמונה צדדים] שנותרו על תילם.2645Gough St. [האחר הוא על הגבעה הרוסית ]. הבית פתוח לקהל ושווה להתבונן בו מבפנים.

אחד ההבתים האלגנטיים שנבנו  בשנת 1870 Jackson2090  St. גג הבית מכוסה באריחים ספרדיים וארבעה חלונות גדולים בכל ארבעת צדדיו.

בית ויטייר נבנה הייטב, ולא כשכניו שנהרסו ב-1906, רק קצה הארובה נסדק!

לאכול: שני מקומות שאנחנו אוהבים נמצאים על רחוב פילמור [רחוב ששווה רק לעלות ולרדת אותו, ולהנות עם העיניים].

 מציע דברי מאפה חמים וטעימים, סלטים, לחמים וקפה. La Boulange, 2043 Fillmore St. (near Pine) אני לא מכירה אף אחד שלא משבח את הציפס הכתום העשוי מבטטות.

 אין צורך בהצגה- זה ברור. המחירים סבירים, האוכל טעים, והעיקר,La Mediterranee 2210 Fillmore St. השירות מאד אדיב.

אם אתם כמוני, תמיד מחפשים דברים מיוחדים ומעניינים מבלי לקרוע את הכיס, תמצאו האיזור הזה ארבע [!!] חנויות של יד שנייה. אם תתקלו במחירים יחסית גבוהים בחנויות האלה, הרי זה כי הרבה מותכים בהא הידיעה מגיעים לכאן.

Crossroads Trading Co :1901 Fillmore St.

Next-to-New-Shop/Consignment Boutique: 2226 Fillmore St.

San Francisco Symphony Repeat Performance: 2436 Fillmore St.

Seconds-to-Go Resale Shop: 2252 Fillmore St.

תהנו!

סיגל קלטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button