טאיוואן

באופן רשמי שייכת טאיוואן לתחום הממשל של הרפובליקה הסינית. שמה הקודם של המדינה היה פורמוזה, שפירושו בפורטוגזית 'האי היפה'. בעב הרחוק של תחילת המאה ה-17, האי היה תחת שלטון הולנדי בחלקו הדרומי, ותחת שלטון ספרדי בחלקו הצפוני. באי הקטן יחסית, הממוקם מדרום מזרח לחוף היבשה של סין ומצפון לאי הגדול בו ממוקמת מדינת הפיליפינים, חיים מעל ל- 23 מליון אנשים! זהו אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. במרכז האי, מצפון לדרום, רכס הרים תלולים ויער צפוף-צמחייה ירוקה. צדו המערבי של האי שטוח ברובו, וזוהי הסיבה העיקרית להתיישבות הצפופה לאורכו של חוף הזה. הצד המזרחי מיושב באופן דליל יותר, בעיקר בשל הסיכון הגבוה של סופות הטייפון.…


באופן רשמי שייכת טאיוואן לתחום הממשל של הרפובליקה הסינית. שמה הקודם של המדינה היה פורמוזה, שפירושו בפורטוגזית 'האי היפה'. בעב הרחוק של תחילת המאה ה-17, האי היה תחת שלטון הולנדי בחלקו הדרומי, ותחת שלטון ספרדי בחלקו הצפוני.

באי הקטן יחסית, הממוקם מדרום מזרח לחוף היבשה של סין ומצפון לאי הגדול בו ממוקמת מדינת הפיליפינים, חיים מעל ל- 23 מליון אנשים! זהו אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. במרכז האי, מצפון לדרום, רכס הרים תלולים ויער צפוף-צמחייה ירוקה. צדו המערבי של האי שטוח ברובו, וזוהי הסיבה העיקרית להתיישבות הצפופה לאורכו של חוף הזה. הצד המזרחי מיושב באופן דליל יותר, בעיקר בשל הסיכון הגבוה של סופות הטייפון.

תחילת ההיסטוריה המודרנית של טאיוואן היא בסין, בתחילת המאה ה-20. שתי מפלגות שלטון נלחמו זו בזו: המפלגה הקומוניסטית ומפלגת הלאומנים. הקומוניסטים זכו בנצחון גורף בשנת 1948-49. הממשל הלאומני ומה שנשאר מהצבא הלאומני, ועוד מאות אלפי פליטים, נמלטו לאי טאיוואן, בהנהגתו של צאנג קיי-שק. צאנג קיי-שק, שידע על מערות מסתור של אלפי תיבות שהכילו בתוכן אוצרות של העם הסיני ושושלות הקיסרים, העמיס את התיבות על גב נאמניו ועל מאות חמורים, והעביר את האוצרות לטאיוואן בחשכת מספר לילות. את הספור המלא תוכלו לקרוא במוזיאון המרכזי של טאייפיי, העיר הראשית והגדולה.

העיר טאייפיי יושבת בצדו הצפון-מערבי של האי, כמעט בראשו. זהו מקום מושבה של הממשלה הטאיוואנית, ומרכז התרבות והמסחר של המדינה. בנו וממשיכו של צאנג קיי-שק, צאנג צינג-קואו, היה האחראי לביסוסה הכלכלי הנרחב של טאיוואן. היום טאיוואן היא אחת הכלכלות העשירות והמודרניות בעולם, והצרכנית מספר אחד של מוצרי אלקטרוניקה בעולם.

דמוקרטיזציה החלה בשנות ה-80 וה-90 , ובחירות דמוקרטיות של הנשיא נערכו  לראשונה ב-1996.

מה ומי? אני מודה, מבחינת האנשים החיים בטאיוואן, זה ממש לא המקום בשבילי! כמו סינים רבים, מושג המרחב הפרטי של כל אדם ואדם פשוט לא קיים לגביהם. הם דוחפים ונדחפים, תור זה לא ממש תור, נראה שחוקי התנועה הם בגדר הצעות בלבד [כמעט כמו בארץ] והם קולניים מאד!

אבל לראות- יש מה! בעיקרון, תושבי טאיוואן הם סינים. אותי לא כל כך מעניינת ההיסטוריה הסינית והשושלות השונות לאורך מאות השנים, אבל האומנות בהחלט מעניינת.

בעיר טאיפיי גרים שלושה מליון איש! במטרופולין טאייפיי [עם השכונות הנספחות] מעל שבעה מליון…. [כל ישראל]. מרכז העיר והמקומות לבקר בהם, מתרכזים באיזורים הצבועים בחום, סגול, ירוק-דשא וצהוב בדרום-מערב העיר.

למוזיאון-ארמון האומנות שעל גבעה במרכז העיר טאייפיי חובה להגיע! [ירוק זית]. ראשית, ספור הגעת [או שמא יותר נכון לומר גניבת] אלפי הפריטים מסין לטאיוואן הוא מעניין. שנית, מכיוון ומאוחסנים מעל לשבע-מאות אלפים של פריטים לתצוגה, רוב הפריטים נראים לעין המבקרים פעם בשמונה שנים! במציאות, קצת פחות מ-1% מהאוסף מוצג כשהמוזיאון פתוח. התצוגות מתחלפות ברובן  כל חצי-שנה לשנה. מבנה בניין המוזיאון, בקו מודרני כמעט מינימליסטי אך אלגנטי, ממוקם על גבעה המשקיפה על העיר הענקית. להסתובב ולראות את העיר ממבט-על מארבע צדדים ולצלם – מומלץ.

לכל טאיוואן רצוי להקדיש כשבוע, יום יותר או יום פחות. אני ביליתי לבדי בטאייפיי ארבעה ימים [הטיול הזדמן לי כשהבעל הוזמן לפרוייקט עבודה!]. לפניכם ההמלצות שלי לאתרים שבעיני היו שוים ביקור. העיר ענקית, ובטוח יש מקומות שפיספסתי.

אולם ענק בגובהו ובמרכז כסא ועליו יושב צאנג קיי-שק הנערץ The National Chiang Kai-shek Memorial Hall 

הבניין עצמו אינו מעניין במיוחד. טקס החלפת המשמרות כל שעה הוא העיקר כאן National Martyrs Shrine

שווה מאד מאד לעלות עם המעלית [פחות מדקה] ולראות את הכל כמו עין הצפור ממרום הבניין Taipei 101

קרוב לאולם הזכרון של צאנג קיי-שק ולבניין התיאטרון הלאומי The Sun Yat-sen Memorial Hall

שוק הפרחים והג'ד הוא רחוב מקסים בצבעוניותו

 The Grand Hotel

את הבניין ניתן לראות מצדדים ומקומות שונים בעיר. בניין מקסים מבחינת הארכיטקטורה התרבותית מסורתית.

בין הבתים מתחילת המאה, בסמטאות הצרות תמצאו חדרי סטודיו של אמנות עכשווית Taipei Artist Village

מקום מקסים לקצת שקט מן ההמולה שמסביב. פה תמצאו הרבה ירוק בעיניים ומקדשים קטנים לבקר Peace Park

Zhishan Garden

Longshan Temple

Baoan Temple

Confucius Temple

שני המקומות הם שווקים מקומיים לכל מה שעולה בראשכם לקנות: שעונים, בגדים וכו.  Shilin Night Market

אני ממליצה לאכול מהדוכנים. אני מודה, זה נראה נורא ברוב המקרים, אבל טעים! Ning Xia Yeshi

אוכל: אני, כידוע, מוכנה לטעום מכל דבר שאחרים אוכלים אם יש על-ידי כוס מים. אבל אין חשש. תמצאו בלי סוף מקדונלדס, פיצות ופסטה. יש מזנונים של אכול כפי יכולתך ועוד. אני אוהבת את המקומות הקטנים, הדוכנים, מקומות בהם בעיקר המקומיים אוכלים ואי אפשר להבין מה הם אומרים. שפת הידיים או שפת תמונות הן השפות להשתמש בהן.

סביב האי טאיוואן:

אם יש לכם מכונית שכורה – סעו לבקר מסביב לאי. יש בטאיפיי גם אפשרות לשכור מדריך [אם אתם יותר מארבעה זה כדאי] וגם יש אוטובוסים קטנים לקבוצות תיירים עם הדרכה באנגלית ליום שלם. אני שכרתי מכונית עם מדריך [חבל לדבר על האנגלית שלו, שלא היתה קיימת] והראתי לו על המפה את המקומות שרציתי לראות. הוא סידר את המקומות למסלול נסיעה שאישרתי. את ההדרכה קבלתי מהספר ובעזרת שפת הידיים….

Taroko Gorge

על יד העיר הואליין. חובה להקדיש חצי יום למקום המדהים הזה!

אגם ענק הממוקם 2,500 פיט מעל גובה פני הים  Sun Moon Lake

Fo-Guang Shan Monestary

אחד המקומות העתיקים ביותר לכת הבודהיסטית בדרום טאייואן. כאן תראו את אחד מפסלי הבודהה הענקיים ותפגשו נזירים החיים בשלווה והרמוניה.

את נוף ההרים הנהדר אפשר לראות ולצלם מהגונדולות – נהדר! Wulai Falls & Maok Mountains

קרוב לטאייפיי החדשה. לאוהבי הליכה והייקינג – המראה שווה את היום! Elephant Mountains

בחלק הצפוני של האי, קרוב לטאייפיי החדשה, הרוחות יצרו צורות מדהימות בסלעים Northern Coast

עיר שכולה מתעסקת בייצור כלים, כדים מחימר, אפשר לראות את התהליך יום-יום Yingge

37 מייל של חוף ואלמוגים מעניינים Kenting National Park and Light House

 106 מייל  Taitung East Coast National Scenic ride

Hsinchu  אחת הערים העתיקות בטאייואן, ידועה בעיקר בעבודות וייצור הזכוכית. מרכז ה-היי טק התעשייתי של טאיוואן. אין בעיר הרבה מה לראות חוץ משוק הדגים [הריח נוראי]. העיר הזו שימשה אותי כנקודת מוצא, או הבסיס. אם נתקעתם פה [כמלווים] סעו לראות את שמונה עשרה הפסגות [מקסים] ואת המקדשים החצובים בהר.בדרך תוכלו לעצור במרכז לאומנות עממית ותצוגה של קרני שנהב מגולפות.     Kuchi Peaks Folk Art Museum and Center

שתי חברות בהן השתמשתי וששמעתי עליהן המלצות:

Taipei Tours Edison Travel Service

Lion Travel Service

עוד מומלץ – סיור רכבת למקומות מעניינים, רוב הסיורים הם ליום אחד  Ping Hsi  Branch Railway Line

תהנו!

סיגל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button