טיול לשבת: שמורת פסקדרו

בימים חמים אלו, הדבר האחרון שמתחשק זה ללכת לטייל בטבע, אבל הקרבה לאוקיינוס השקט שמימיו קרים כל ימות השנה גורמת לכך שככל שיותר חם בפנים הארץ, כך יותר נעים ואפילו קריר לאורך רצועת החוף. אז אם אתם רוצים מפלט מהבית נטול המזגן, ממליצה לכם טלילה גולן לנסות את שמורת פסקדרו ומבטיחה שלא תתחרטו

מאת: טלילה גולן

בקיץ מגיעים לכאן החמסינים ולפעמים הם נמשכים לנצח, או לפחות כך זה מרגיש. גם אם רוצים לטייל, אין ממש חשק ללכת בחום הנורא. למזלנו, אנחנו קרובים לאוקיינוס השקט שמימיו קרים כל ימות השנה בזכות זרם המבולט המגיע מהחוג הארקטי. אזור החוף הוא מקום המיפלט שלנו מהחום הגדול. כעיקרון, ככל שיותר חם בפנים הארץ, כך יותר נעים ואפילו קריר לאורך רצועת החוף – רצועת אדמה צרה של בערך עד חצי מייל פנימה. מסלול הטיול שאני ממליצה עליו הפעם בשמורת פסקדרו, נמצא בתחום רצועת החוף הממוזגת הזו, ומהווה מסלול אידאלי למחפשים לטייל עם המשפחה (או בלי) ביום קיץ לוהט. והסוכריה שבסוף המסלול – חוף יפיפה.

שמורת פסקדרו נמצאת דרומית לחוף סן גרגוריו שבצומת כביש 1 עם כביש 84. המסלול המומלץ יוצא מהחניון הצפוני (קואורדינטות: 37.273638, 122.40866). החניון הוא בתשלום – 8 דולר לרכב, בימות השבוע או בסופי שבוע לפני 10 בבוקר ההרשמה היא עצמית (כדאי להביא את הכסף בשטרות מדוייקים כי המעטפה קטנטונת). יש שרותים בחניון (שרותי בור) בלבד. אין מי שתיה, אז תביאו איתכם.

לתחילת המסלול יש לחצות את כביש 1 לצד המזרחי. השביל מתחיל בפינה הימנית של הגבעה שממול לחניון. השביל מקיף את הלגונה ממזרח ועולה לנקודת תצפית יפה על נחל פסקדרו ועל הלגונה הפנימית. בלגונות האלה אפשר לצפות בציפורי מים ולפעמים גם באיילים היורדים לכרסם את הצמחיה שם. קטע השביל הזה צר ולארכו צומחים גם שיחי אוג ארסי – מומלץ ללכת שם עם מכנסיים ארוכים ונעליים סגורות.

מנקודת התצפית פונים ימינה (מערבה) לכיוון הים. חוצים את הגשר מעל התעלה ואחרי הגשר ממשיכים דרומה לאורך התעלה. אחרי הגשר השני אפשר לפנות ימינה ללגונה של נחל פסקדרו, או לפנות שמאלה ולהמשיך ללכת לאורך הנחל. החלק הזה של השביל אינו טבעתי אבל שווה ללכת אותו כי יש שם נקודות תצפית יפות גם על הלגונה הפנימית וגם על נחל פסקדרו עצמו.

כשחוזרים מהנחל לא חוצים שוב את גשר העץ אלא ממשיכים מערבה אל החולות ומגיעים ללגונה של נחל פסקדרו. לאורך חוף הלגונה זרועים עצי סחף רבים וישנן גם סוכות ושאר מונונמטים מוזרים שמטיילים בנו שם. אתם יכולים גם 🙂

בלגונה הזו אפשר לשחות. המים קרירים ונעימים, לא קרים כמו באוקיאנוס. ובחלק הצפוני של הלגונה הזרם חלש ואפשר להיכנס די רחוק פנימה.

אם ממשיכים מערבה לאורך הלגונה ומתחת לכביש 1 מגיעים לים. בשפך הנחל יש קשת סלע יפה שגלי הים חצבו. לפעמים הנחל זורם ישירות לים ואז צריך לחצות את המים כדי להגיע לקשת. לפעמים הלגונה חסומה בחול ואז אפשר פשוט ללכת לקשת.

מהקשת ההליכה חזרה לחניון הצפוני היא לאורך החוף. אם תישארו ותסתכלו על הים יש סיכוי לא רע לראות מהחוף כלבי ים ואפילו דולפין או לוויתן.

כמובן ששווה לסיים בפיקניק בחוף לפני שחוזרים חזרה לכבשן שבפנים הארץ!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button