מה צפוי השנה בפסטיבל הסרטים היהודי של עמק הסיליקון?

פסטיבל הסרטים היהודי שיחל ב-21 באוקטובר יביא לכם השנה מגוון גדול של סרטים, גם בעברית וגם בשפות זרות ויאפשר לכם ליהנות מאירועים מעניינים ובראשם הקרנת הבכורה של הסרט ג'ונגל המבוסס על ספרו של יוסי גינסברג, "בחזרה מטואיצ'י". מישל שבתאי עם כל הפרטים על הפסטיבל השנה, כולל רשימת הסרטים המלאה

מאת: מישל שבתאי

פסטיבל הסרטים היהודי של עמק הסיליקון (SVJFF) המתקיים זו השנה ה-26 ייפתח ב-21 באוקטובר וימשך עד ה-12 בנובמבר. במהלך הפסטיבל יוקרנו מגוון רחב של סרטים בשני בתי קולנוע שונים- ב-OFJCC שבפאלו אלטו ובקולנוע  AMC Saratoga 14  שבסן חוזה.

"השנה היא ייחודית", אומרת מרגלית רביב, מנהלת התוכן של הפסטיבל, ״אנחנו מקרינים יותר בכורות בחוף המערבי וצפון קליפורניה, מאי פעם בעבר. הסרטים שישתתפו השנה בפסטיבל מגיעים מכל העולם, מציגים מגוון רחב של שפות, תרבויות וסגנון. אנו מקווים למשוך קהל רב ומגוון״.

בערב הפתיחה החגיגי של הפסטיבל אשר יתקיים בשבת, ה-21 באוקטובר ב-OFJCC בפאלו אלטו תתקיים הקרנת הבכורה בצפון קליפורניה של הסרט 'ג'ונגל', המבוסס על ספרו של יוסי גינסברג "בחזרה מטואיצ'י" ולאחריה יתקיים דיון עם גינסברג עצמו ועם דנה לוסטיג מפיקת הסרט.

'ג'ונגל', בבימויו של גרג מקלין, מבוסס על האירועים האמיתיים שחווה יוסי בג'ונגל האמזונס. ספרו רב המכר נמכר במיליוני עותקים ותורגם לחמש-עשרה שפות. העיבוד הקולנועי מספר את סיפורו של הרפתקן צעיר ונלהב (בגילומו של דניאל רדקליף) שהולך אחר חלומותיו לג'ונגל האמזונס עם שני חברים ומדריך בעל עבר מסתורי. מסעם הופך במהירות לחוויה מפחידה כאשר האלמנטים האפלים ביותר של הטבע האנושי והאיומים הקטלניים ביותר של הטבע הפיראי מובילים למלחמת השרדות. "לקח עשרים ושבע שנים מאז שהגעתי להוליווד, ב 1990, עם הספר בידי וחלום בעיני," אומר יוסי גינסברג. "יש חלומות שלוקח זמן חיים להגשימם. המסע הוא היעד." הסרט הופק ע"י גארי המליטון, מייק גברווי, דנה לוסטיג, טוד פלמן וגרג מקלין.

סרט נוסף שלא כדאי לכם להחמיץ הוא "אח שלי גיבור", סרטו של יונתן ניר אשר יוקרן ב-5 וב-6 בנובמבר בסן חוזה ובפאלו אלטו. הבימאי יונתן ניר, יוצר קולנוע עטור פרסים, יהיה נוכח בשני הארועים ויקיים שיחה עם הקהל לאחר הקרנת הסרט. אח שלי גיבור עוקב אחר קבוצת צעירים עם תסמונת דאון במהלך מסע מאתגר בהימליה עם אחיהם. הם מתמודדים עם האתגרים הפיזיים והריגשיים, קונפליקטים לא פתורים, וכמו כן מפתחים חברויות מחממות לב.

ליל הנעילה של הפסטיבל יתקיים, כאמור, ב-12 בנובמבר ויוקרן בו סרטו של יריב מוזר "בן-גוריון, אפילוג", סרט דוקומנטרי שבמרכזו ראיון עם דוד בן גוריון, משנת 1968, שהתגלה לאחרונה. הסרט חושף את חזונו של ראש ממשלת ישראל הראשון, מסירותו לציונות וחייו שמלאים בבחינה עצמית תמידית. "אנו מתרגשים לארח את יריב מוזר, בימאי הסרט והמפיק הראשי, אלון בן-גוריון, נכדו של דוד בן-גוריון, אשר יצטרף למוזר לשיחה עם הקהל לאחר ההקרנה," אומרת מרגלית רביב.

הקרנה מיוחדת נוספת היא של "הכנור של ג'ו", סרט דוקומנטרי קצר שהיה מעומד לאוסקר בשנת 2016, המספר כיצד כינור שתרם ניצול שואה בן 91, משנה את חייה של ילדה בת 12 מהברונקס.

בריאנה, הילדה בת ה 12 שהיא הדמות המרכזית בסרט, תצטרף כאורחת מיוחדת להקרה מיוחדות שיתקיים ללא תשלום ב 5 בנובמבר ב-AMC Saratoga 14. ב-31 באוקטובר תתקיים הקרנה של הסרט בלבד, ללא תשלום.

"בפסטיבל השנה יש יותר תורמים ונותני חסות מאשר בשנים קודמות," אומרת צביה שלף, "ואנו נרגשים שמייסדי ה SVJFF, פאגי רוזן ובארט אפשטיין, יהיו פה איתנו גם השנה. תרומות לפסטיבל עדיין יתקבלו בברכה ומי שמעוניין לתרום יוכל להיכנס לאתר או להתקשר ל(408) 498-0904.

רשימת הסרטים המלאה

בפעם השנייה: שני אזרחים ותיקים מגלים שאף פעם לא מאוחר מדי להתאהב, בסרט רומנטי סנטימנטלי חסר עכבות. (בכורה בחוף המערבי /  אנגלית)

לא פה,לא שם : בסרט שלוש נשים ערביות-ישראליות חולקות דירה בתל אביב ומנסות לאזן את המסורת עם העולם המודרני (עברית, עם כתוביות באנגלית ובערבית)

גרמנים ויהודים: סרט דוקומנטרי המציג מבט אישי על הנרטיב הגרמני המשתנה של השואה והטרנספורמציה שלו מאז סוף מלחמת העולם השנייה  (אנגלית, גרמנית, כתוביות באנגלית)

מלחמת 90 הדקות:  בסאטירה ישירה זו, לאחר עשרות שנים של מאבק ושיחות שלום כושלות, שני הצדדים בסכסוך הישראלי-פלסטיני מחליטים ליישב את המחלוקות  (ערבית, אנגלית, פורטוגזית, עם כתוביות באנגלית).

1945 : הגעתם של שני יהודים חרדים מעוררת רוגז ביום החתונה של בנו של פקיד עיירה כפרית בהונגריה, בדרמה אלגנטית (הונגרית, עם כתוביות באנגלית)

הסודות של איידה:  סרט דוקומנטרי זה בוחן כיצד חיבורים משפחתיים, שאבדו בעקבות מלחמת העולם השנייה, נמצאו באופן מופלא כמעט 70 שנה מאוחר יותר (בכורה בצפון קליפורניה / אנגלית, עברית, עם כתוביות באנגלית).

סיפור אהבה ארץ ישראלי:  דרמה מלאת תשוקה על אהבה, עצמאות, מתרחשת לפני קום מדינת ישראל ומבוססת על הסיפור האמיתי של במאית התיאטרון והשחקנית פנינה גרי, ועל הרומן שלה עם אלי בן-צבי —בנם של רחל ינאית ויצחק בן-צבי, הנשיא השני של מדינת ישראל ישראל (בכורה בחוף המערבי / עברית, ערבית, עם כתוביות באנגלית).

שרה שטיין – שלום ברלין, שלום תל-אביב:  בברלין העכשווית והתוססת, חוקרת פלילית יהודיה מנסה לפתור רצח של די-ג'יי ישראלי (בכורה החוף המערבי / גרמנית, כתוביות באנגלית).

שמור את העודף: קומדיה רומנטית מקסימה ונטורליסטית המתארת איך הצטרפות לקבוצת תמיכה של בוגרים בעלי נכויות, מסייעת לדוד להשלים עם אוטיזם בתפקוד גבוה  (אנגלית)

החטאים : בדרמה המתרחשת בסוף שנות ה-70, שתי אחיות ישראליות מתעמקות בתעלומה האפלה של החיים הקודמים של אביהם בתקופת במלחמת העולם השנייה בפולין (אנגלית, גרמנית, עברית, פולנית, עם כתוביות באנגלית).

ישמח חתני:  מתאר את מאבקן של קבוצת נשים חרדתיות שנאלצות להתמודד עם רב חדש, צעיר וכריזמטי שיוצר קרע בינן ובין הגברים בקהילה. כדי לאחד מחדש את החברה השסועה שלהם, הנשים מתאגדות ויוצרות כוח נגדי לגברים שנסחפו אחרי הרב החדש. (עברית, עם כתוביות באנגלית )

הכינור של ג'ו:  תרומת כינור של ניצול שואה בן 91, משנה את חייה של ילדה בת 12 מהברונקס (אנגלית)

מנשה : בדרמה מתוקה-מרירה זו, המתרחשת בלב הקהילה החסידית החרדית של ניו יורק, פקיד אדיב נאבק לגמור את החודש ולגדל את בנו לאחר מות אשתו (יידיש, עם כתוביות באנגלית).

הכלבים הישנים של חנה:  בדרמה זו, ילדה בת 9 מגלה את האמת על הזהות הסודית של משפחתה, בשנות השישים בעיירה פרובינציאלית אוסטרית שעדיין מחזיקה בדעות קדומות מהעבר (גרמנית, עם כתוביות באנגלית)

לב שקט מאוד : בירושלים, עיר הנשלטת יותר ויותר על ידי קנאות דתית, דרמה זו עוקבת אחר אישה חילונית המבקשת מקלט מפני הלחץ של חייה בתל אביב כפסנתרנית בקונצרטים (עברית, אנגלית, איטלקית, עם כתוביות באנגלית)

פריחת אתמול:  סרט נועז זה מלגלג בהומור על הצביעות של תרבות הזיכרון הגרמנית, ושם את נכדיהם של הפושעים והקורבנות על מסלול התנגשות אירוני (בכורה בחוף המערבי / גרמנית, כתוביות באנגלית.)

המסע של פאני: מבוססת על סיפור אמיתי, ומתרחשת בשנת 1943, דרמה זו מלווה ילדה בת 12, המתחבאת עם שתי אחיותיה הצעירות בבית רחוק מהוריהן, עד שהיא נאלצת לברוח ברחבי צרפת הכבושה. סיפור על אומץ עילאי, כוח והישרדות (צרפתית, כתוביות באנגלית.)

מחוייביות משפחתיות:  זוג הומוסקסואלים רוצה להינשא, אך בעיות עם האמונות המשפחתיות שלהם, והורות, מסבכים את העניין בקומדיה של בין האמונות (בכורה בחוף המערבי / ערבית וגרמנית עם כיתוביות באנגלית)

מוס : אישה צעירה ומוזרה חברתית לוקחת בהיסוס את צעדיה הראשונים לקראת עצמאות והגשמת חלום חייה בקומדיה רומנטית הולנדית (הולנדית, עם כתוביות באנגלית.)

אח שלי גיבור:  קבוצה של צעירים, עם תסמונת דאון, יוצאת למסע תובעני דרך הרי ההימלאיה עם אחיהם . הם מתמודדים עם אתגרים פיזיים ורגשיים, קונפליקטים לא פתורים, וכמו כן גם מפתחים חברויות מחממות לב (אנגלית)

נורמן — עלייתו המתונה ונפילתו התלולה של מאעכר אמריקאי:  ריצ'רד גיר מככב כמאעכר בניו-יורק, העסוק בחיפוש קשרים שמוביל אותו לפוליטיקאי ישראלי כריזמטי. נורמן מתכנן להשתמש בשם של הפוליטיקאי עבור מינוף אישי שמשתבש, בסיפור קומי ומחמם זה (אנגלית, עברית, כתוביות באנגלית)

בין העולמות:  מתקפת דקירה בירושלים מחברת בין שתי נשים מדוכדכות, בדרמה על אמונה, הבנה, קבלה ואהבה (בכורה בחוף המערבי / עברית, ערבית עם כתוביות באנגלית.)

בן-גוריון, אפילוג:  סרט דוקומנטרי שבמרכזו ראיון משנת 1968, שהתגלה לאחרונה, עם דוד בן-גוריון, אישיות מרכזית בהקמת מדינת ישראל וראש ממשלת ישראל הראשון. בן גוריון חושף את חזונו, מסירותו לציונות וחיים מלאים בבחינה עצמית. (אנגלית, עברית, כתוביות באנגלית).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button