נכנסים לנעליהם: ביקור בתערוכת הנעליים של אמני בצלאל בסן פרנסיסקו

האם נעל יכולה להחשב כיצירת אמנות? האם נעל שאי אפשר ללכת איתה עדיין תשאר תחת ההגדרה של נעל? כל אלה הן רק חלק מן השאלות העומדות מאחורי תערוכת הנעליים החדשנית בסן פרנסיסקו המציגה כ-60 נעליים שעוצבו על-ידי 39 סטודנטים ובוגרים של בצלאל. אביטל משי עם כל הפרטים על התערוכה שתגרום לכם להשתחרר מכל מה שחשבתם עד היום על נעליים

מאת: אביטל משי

כאשר אנחנו חושבים על נעליים מיד עוברת בראש המשמעות השימושית שלהן. אך מה קורה כאשר משחררים את הנעליים מן המציאות היומיומית שלהן? מה אם לא חייבים לחשוב עליהן במונחים של נוחות או שיווי-משקל או אפילו שיווק? סטודנטים ובוגרי בצלאל מציגים נעליים שכמותן עוד לא ראינו.

נעל בעיצובו של גל שובל. צילום: טליה קרודו

האם נעל יכולה להיות יצירת אמנות? האם נעל שאי אפשר ללכת איתה היא עדיין נעל? כל אלה הן רק חלק מן השאלות העומדות מאחורי תערוכת הנעליים החדשנית המגיעה אלינו מהארץ לביקור בסן-פרנסיסקו. התערוכה, באוצרותה של יערה קידר, מציגה כ-60 נעליים שעוצבו על-ידי 39 סטודנטים ובוגרים של בצלאל אשר מזמינים אותנו להשתחרר מכל מה שחשבנו עד היום על נעליים.

אז איך בעצם נעליים "צריכות" להיות? ברוב המקרים הנעליים שאנחנו משתמשים בהן מיוצרות מחומרים עמידים כגון בד, עור ופלסטיק. מן הסתם נרצה שהנעליים שאנחנו צועדים איתן יחזיקו מעמד לאורך זמן, ישמרו על כפות הרגליים שלנו מפני כל מיני חבלות, יהיו נוחות, יאפשרו לנו שיווי-משקל ואם אפשר, גם שתהיינה מעוצבות ואפנתיות. יש בינינו שיגידו שקודם כל אפנתיות ורק אחר-כך כל השאר.

נעל בעיצובה של ספיר צידון. צילום: אמיר איסוביץ'

האמנים המציגים בתערוכה בוחנים את הקונבנציות המוכרות ומנסים לחשוב על מציאות אחרת וחווית משתמש חדשה. נתחיל מכך שחלק גדול מן הנעליים המוצגות בכלל לא באות כזוג. חלקן בכלל לא מעוצבות כפריט שמאפשר הליכה. הרבה מהן עשויות מחומרים שבדרך כלל לא מייצרים מהם נעלים. סיגלית לנדאו לדוגמא, מציגה נעליים אשר טבלה בים המלח לזמן ממושך עד שכוסו לגמרי בגבישי מלח. איתן ברטל מציג נעליים שהן "יפות לכדי כאב" ובוחנות עקבים שממוקמים במרכז הסוליה ולא בקצה שלה. קובי לוי, אמן שעיצב נעליים לליידי גאגא בכבודה ובעצמה, מציג בתערוכה נעליים בצורת תוקן. בקיצור, לא מה שחשבתם.

כל נעל ונעל בתערוכה מציגה תהליך של חשיבה חדשה על מושג הנעליים. באופן מעניין ובאותה נשימה, חשיבה חדשה על נעליים מאפשרת לנו לחשוב מחדש גם על מושגים אחרים. הנעליים המהפכניות מעוררות הסתכלות חדשה גם לגבי הגוף שלנו, היחסים שלנו עם אנשים אחרים, האינטראקציה שלנו עם הסביבה והצורה שבה אנחנו חושבים על ההיסטוריה. חשוב לציין, שלמרות שהנעליים בתערוכה אינן מעוצבות לשם כך, קטלוג התערוכה מוכיח לנו שבכל זאת ניתן לנעול את כולן, כך שעד כמה שהן פנטסטיות, מוזרות ושונות, בסופו של דבר, הן עדיין נעליים.

התערוכה, המציגה ב-Refusalon Gallery שבסן פרנסיסקו, פתוחה לקהל בכל יום עד ה-21 בנובמבר, כולל סופי שבוע, מהשעה 11 בבוקר ועד שבע בערב. בואו להגיד שלום.

A WALK OF ART Visionary Shoes

Refusalon Gallery

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button