יין להמונים

כמה פעמים שאלתם את עצמכם איזה יין לקנות? הפחד להביא, לארוחה אצל חברים או רחמנא לצלן למשפחה, יין שלא יאהבו או סתם שאינו טעים, משתק אתכם? נשמע מוכר? אתם לא לבד.
המידע בתווית של הבקבוק או בתיאור על המדף בחנות מבלבל עוד יותר ועושה שימוש במונחים גבוהים (יש שיאמרו פלצניים) שאינם אומרים כלום. מונחים כמו גוף, טאנינים, עפיצות, פירותיות, ואחרים גורמים לרבים פשוט לבחור לפי התווית – הצבעים והגרפיקה. אחרים בוחרים על פי ציון שמחלקים מומחי יין למינהם.
למרות שאני מאוד מעריך את דעתם של המומחים, לצערי ומנסיוני, הציונים שניתנים אינם משקפים מדדים שיעידו באופן עממי מספיק על אופיו של היין והאם יש סיכוי שיתאים לטעמנו.
בעקרון הייתי ממליץ להתרחק מיינות שמחירם נמוך מ – 12 דולר: ללא מילים… you'll get what you paid for
חשוב לדעת: יינות בקטגוריה הזו לא מתאימים ליישון ונועדו לשתיה בשנה הקרובה.
מבצעים מיוחדים בתמחיר או על רכישת ארגז – הניחו שהיין לא נמכר במחיר המקורי ושאלו את עצמכם למה…??
זיכרו – יינות בני שנתיים ויותר שלא נשמרו בתנאים סבירים (טמפרטורה נמוכה מ-21 מעלות) יהיו תחליף טוב לחומצה לניקוי שירותים, מומלץ לא לקנות בסופר…:-)
ובכן… לא להתייאש, יש כמה כללי אצבע שיכולים לעזור בסינון ראשוני:
יינות עם אחוז אלכוהול נמוך מ – 13% יהיו בדרך כלל קלילים יותר, פחות חריפים או "חזקים"
יינות שיושנו בחביות עץ (ולא במיכלי נירוסטה) למשך לפחות 9 חודשים יפגינו מגוון טעמים וארומה רחבים ונעימים יותר
מרלו הוא זן שנחשב כיותר פירותי, או במילים אחרות יש שיאמרו נעים יותר, חלק יותר, מתוק יותר (למרות שביין אין סוכר)
רוצים הימור בטוח? בחרו יין מסוג מלבק, רובם מאוד טעימים לשתיה גם למתחילים ושאינם מתיימרים להבין ביין. רובם יהיו מאזור ארגנטינה
הימור לא רע אחר הוא יין מסוג זינגפנדל, פאר היצירה מבית קליפורניה – נאפה וואלי, גם פה מרחב הטעות קטן יותר
רוצים לעשות רושם?… בחרו סירה (שיראז באוסטרליה), אבל השתדלו לבחור יין שהתיישן כ-15 חודש או יותר בחבית. יין כזה יתאפיין בצבע סגול עמוק ואחוז יין גבוה יותר אבל גם כאן המקום לטעות נמוך יותר
מי שרוצה ממש להמר, מוזמן לבחור בקברנה סובניון בו השונות הרבה ביותר – מחומצה לניקוי שירותים ב-10 דולר ועד יינות פאר היצירה בעשרות ובמאות דולרים – עוד בנושא בכתבות המשך.
תרגום של ההמלצות מעלה נשען על כמה שאלות יסוד שיכוונו אתכם בבחירת יין נכונה עבורכם:
האם אתם מעדיפים יין רך, "מחליק בגרון", ללא שארית טעמים בפה?
האם אתם מעדיפים יין עם גוף מלא? (גוף זה מונח שמתייחס לסמיכות\צמיגות היין, דמיינו בקצה אחד כמעט מים ובקצה השני כמעט ריבה…)
האם אתם מעדיפים יין עם משקל כבד לאלכוהול? לטעם פירותי? לארומה חזקה מהעץ בחבית?
האם מצאתם את עצמכם נמשכים לאורך זמן לזנים מסוג כלשהו?
האם אתם רוכשים את היין לשתייה מיידית, קצרת טווח (בשנה הקרובה) או לשימור?
היריעה קצרה מלהכיל את כל העולם ומלואו סביב נושא זה, כתבות המשך ידונו בשאלות אלה ואחרות, בסוגי יין אחרים והדגשים בהתאמה, המלצות ליינות\ייקבים, ביקורים\סיורים באיזור ועוד.
בינתיים, בהעדר אפשרות בחירה מוסדרת בחנות מומחים או בר יין, לכו על יינות ברשת BevMo או אפילו בקוסקו.

המלצות להפעם:
Franciscan 2010 Cabernet Sauvignon – Avg price $23
Franciscan 2010 Merlot – Avg Price $19
Cline 2011 Bridghead Zinfandel – Ave price $26
Cline 2011 Los Carneros Syrah – Avg Price $18
לאלה מכם שמזדמנים לדיוטי-פרי בישראל, מומלץ 3+1 מהייקבים הגדולים:
Dalton 2010 Alma Cab-Merlot – This Cabernet blend is a Bordeaux style blend
Dalton 2009 Shiraz Reserve
Galil 2009 Meron Syrah
Galil 2010 Yiron – This Cabernet blend is a Bordeaux style blend
עד הפעם הבאה, שתו יין, לפחות כוס יין אדום ביום, יש הטוענים שזה בריא!!!
הכותב הוא יינן חובב אשר ייצר יינות קברנה ושיראז מהאזורים הטובים ביותר בישראל.
היינות התקבלו בהתלהבות ע"י חוג חברים נרחב ומשפחה.

ישמח לב אנוש, גם

יין ישמח לב אנוש, גם בחורף
רבים רגילים לשתות יין לבן או רוזה מקורר היטב בעונת הקיץ החמה. בחורף, יש לנו הזדמנות להנות מיין אדום על סוגיו השונים, גם כמרכיב בפונץ חם.
הכנת פונץ מאפשרת לנו לעשות שימוש ביינות הפחות טובים שבבית, בין אם קיבלנו מתנה… או פתחנו כבר "יין סופרמרקט" לצורך בישול. היות ובפונץ ישנם מרכיבים שממתיקים את המשקה ומתבלנים אותו, אזי איכות היין האדום בשימוש לא באמת קרדינאלית…
רבים תוהים מהי הטמפרטורה הנכונה לשתיית יין אדום. ובכן, המהדרין לשיטתם של הצרפתים, יוציאו את היין ממקרר היינות שם נשמר בטמפרטורה בין 14-16 מעלות, יפתחו אותו כדי ש"ינשום" ויתחמם מעט עד לטמפרטורה של כ-18 מעלות בה היין במיטבו. טמפרטורה זו לעיתים מרגישה קרה מידי אבל צריך לזכור ש"בימים ההם" יין נשתה בטמפרטורת החדר – זו הייתה המידה.
אתם שואלים ובצדק מה זה "לנשום"? עוד אחד מאותם ביטויים של ה"יודעי דבר"? ובכן האמת שדווקא פה התשובה מאוד פשוטה. היין ממשיך להתפתח גם לאחר ביקבוקו. הנשימה היא פשוט איוורור\עירבוב היין עם אויר טרי, תהליך המאפשר שחרור גזים מיותרים, אם היו כאלה, ורענון של היין לאחר שהיה בבקבוק. ביינות ה"צעירים" ( יין "צעיר" – עד כמה שנים בודדות מאז הביקבוק), זה בדרך כלל מתבטא בכך שהיין יהיה פחות "חמוץ" בפה, יותר "חלק" אם תרצו.
היות ובחורף עסקינן ואנו מבשלים לא מעט מאכלי קדירה עם מרכיבים איכותיים ובשר משובח, הייתי ממליץ על יינות שמקובל לאפיין ככבדים יותר – כאלה עם גוף בינוני עד מלא, יינות מתיישנים עם טעמים מודגשים שיכולים לחזק ולחדד את טעמי הקדירה. במקרה זה הייתי ממליץ על יינות מסוג קברנה סובניון או סירה\שיראז, שימו לב לאחוז האלכוהול ובחרו אחוז גדול מ-14, אם אפשר בחרו יינות מתיישנים ששהו בחבית (עץ) לפחות 12 חודשים. יינות פירותיים יותר כמו מרלו או זינפנדל יתאימו יותר לעונה אחרת. אם אתם בוחרים מלבק שבא מארגנטינה – מולדת הבשר (אסאדו), זה הימור די בטוח גם בטווח המחירים הנמוך יותר של 12-15 דולר, מבחר יפה אפשר למצוא בקוסטקו.
יין אחרון חביב (יש שיטענו שכלל אינו יין) שיכול בהחלט להתאים לעונה הוא הפורט. יין זה מאופיין באחוז אלכוהול גבוה מאוד, כ-18 אחוז או יותר! (לשם השוואה – בבירה יש 4-6 אחוז, ביין רגיל 12-15 אחוז). ייצור היין לוקח תקופה ארוכה מאוד בה מאפשרים לשמרים למצות את הסוכר וליצר רמת אלכוהול גבוהה במיוחד. היין לרוב מבוסס על ענבים מאוד בשלים עם אחוז סוכר גבוה במיוחד ו\או על צימוקים. היין למרות היותו מאוד אלכוהולי, מאוד טעים ונעים לשתייה, מומלץ ביותר למי שלא מכיר.
מפונץ ארומאטי עם קינמון לפתוח את הארוחה, דרך יין איכותי ללוות את הארוחה ועד פורט לקינוח, הארוחה שלכם תהיה מושלמת, תהנו!
הכותב הוא יינן חובב אשר ייצר יינות קברנה ושיראז מהאזורים הטובים ביותר בישראל. היינות התקבלו בהתלהבות ע"י חוג חברים נרחב ומשפחה.
מתכון לפונץ של "אורנה ואלה":
חומרים

1/2 כוס סוכר
1/2 כוס מים
פיסת ג'ינג'ר טרי באורך 3 ס"מ קצוצה
1 תפוח עץ קלוף וחתוך לקוביות
1 אגס קלוף וחתוך לקוביות
1 תפוז חתוך עם הקליפה לקוביות קטנטנות ללא הגרעינים
1 מקל קינמון
בקבוק יין אדום טוב
3/4 כוס מיץ תפוזים סחוט טרי
1/4-3/4 כוס וודקה
אופן ההכנה
בסיר קטן, מרתיחים את הסוכר עם המים. כשהסוכר נמס, מוסיפים את הג'ינג'ר, הפירות, והקינמון. מבשלים כ- 10 דקות, עד שמתקבל סירופ קל.
מוסיפים את היין ואת מיץ התפוזים ומבשלים עד סף רתיחה. מוסיפים את הוודקה, על פי החוזק שרוצים. מורידים מהאש, וממתינים מעט לפני ששותים, פונץ' לא צריך לשתות רותח.