25 שנה לרצח רבין ז"ל: איפה היינו בזמן הרצח? חברי קהילתינו מספרים

25 שנה לרצח רבין ז"ל: איפה היינו בזמן הרצח? חברי קהילתינו מספרים

השבוע חל יום השנה ה-25 לרציחתו של יצחק רבין ובין כל מילות הזיכרון, הנאומים והטקסים ישבו מספר חברי קהילתנו וכתבו על הרגע בו התבשרו על הרצח ועל האופן בו הוא השפיע עליהם. טובה בירנבאום מספרת על היציאה בשאלה והמסע לחיפוש עצמי, יעל יחיאלי האקטיביזם החברתי שמניע אותה מאז, טל הארט על תיעוד כל הרגע ההיסטורי הזה כצלם עיתונות ואביב פרץ מרגיש שאת הרצח הזה ספק אם אי פעם יצליח לעבד, לא רגשית ולא מנטלית. הנה סיפורם:

טובה בירנבאום

מה נולד ביום שרבין מת? האם אתם יכולים להצביע על רגע אחד בחיים שבגללו (או בזכותו) אתם היכן שאתם? עבורי התשובה פשוטה. שלוש יריות שלקחו חיי אדם שינו את חיי מן הקצה אל הקצה.

ב-4 בנובמבר 1995 הייתי בקבר רחל עם חברותי מהאולפנא. י"א בחשוון הוא, ע"פ המסורת, יום פטירתה של רחל אימנו, בו סיימה את חייה הקצרים והמורכבים עם הולֶדֶת בנה השני, בנימין. ההתמקדות בקבר רחל בקרב הציונות הדתית היא פוליטית וטריטוריאלית. היא לא מהותית. איך אני יודעת? כי מעולם לא הזמינו אותנו, המורות והרבנים, להתעכב לרגע על סיפור חייה ומותה של רחל. הם רק עודדו אותנו להצטרף להסעה הממומנת מכספי המיסים אל אדמות שאינן שלנו ולהצהיר ברגלינו – שלנו שלנו שלנו!

ובכן, לא שלנו! לא קבר רחל ולא רחל עצמה. או יותר נכון, לא רק שלנו.

ברגע בו נפחה רחל את נשמתה הסתיימו חיים ונולדו חיים חדשים. איזה רגע עוצמתי בסיפור שלנו, של העם היהודי! באותו יום גם הסתיימו חייו של ראש הממשלה והסתיימו חייהם של הרבה חלומות, שהיו כנראה אשליות, על שלום עם האויבים ופיוס בעם. מה נולד באותו רגע שבו יצחק רבין מת?

אני הבנתי באותו רגע שהרבה ממה שלימדו אותי, הרבה ממה שסיפרו לי, לא שהוא אינו נכון, אלא שישנן אמיתות רבות אחרות. אמיתות רבות שבמכוון לא סיפרו לי עליהן ולא אפשרו לי לפגוש את הנושאים אותן.

כשרבין נרצח העזתי לראשונה לתת למחשבה לחלוף בראשי: אולי מה שהרב אמר לא לגמרי נכון? אולי מה שהמורה הסבירה הוא רק אחד משורה של הסברים אפשריים? זה רגע קשה. זה רגע שבו ילד מבין שאבא ואמא הם בני אדם שלפעמים טועים, אבל בממדים של שטיח שנמשך מתחת לרגליים.

ביום שרבין נרצח התחלתי לשאול לא רק איך יכול להיות שאדם רצח אדם ממניע הלכתי יהודי, התחלתי גם לשאול למה רק גברים עושים קידוש ולמה נשים נשואות צריכות לסמן את עצמן במטפחת. התחלתי לגבש השקפת עולם שקשורה בשיוויון מגדרי, שוויון אתני ודמוקרטיה. אבל המילים היפות הללו לא התחברו לי עם יהדות. היהדות סימלה בעיני פנאטיות לאומית, שובניזם, גזענות והומופוביה. התפיסה הישראלית של יהדות אילצה אותי לבחור; ובחרתי להיות חילונית שמתרחקת מיהדות כי יהדות זה ניוון, סגירות ושנאת האחר.

שנים של מסע, חיפוש, ניסוי וטעייה הובילו אותי ללמוד על יהדות אחרת. יהדות שמסוגלת להוות מקור השראה עבור מי שמעוניינת לקדם ערכים ליבליים בעולם שלנו. למדתי את המושג "תיקון עולם" מהיהודים האמריקאים ואת העובדה שיש יהדות חברתית רודפת שלום מחברי בישיבה החילונית בינ"ה. ההבנה שאין צורך לבחור, ההבנה שאוצרות התרבות שלנו מלאים בתכנים שמתיישבים עם עמדות ליברליות, ושזה לגמרי בסדר לדחות בשתי ידיים תכנים במסורת שלנו שקוראים לאלימות, אפליה ודיכוי – הובילה אותי לרצות להעמיק באפשרות הזו ולאפשר לאחרות ואחרים ליצור את העולם היהודי ההרמוני שלהם.

אז ביום שמתה רחל ומת יצחק רבין נולדה אצלי, בכאב, בחבלי לידה קשים, דרך חדשה. את הנסיעה ההיא לקבר רחל לא אשכח כיון שכאשר התקבלה הידיעה על הרצח פרצו האנשים שלידי בריקודים. את תחושת הקבס שעלתה בי לא אשכח; והיא עולה בי שוב כשאני רואה כיצד משיחיות השקר של כיבוש בשם הדת גובה קרבנות בגוף ובנפש.

רחל מתה ונקברה בדרך כיון שאת מסעה היא מעולם לא סיימה. צעירה הייתה ועוד רצתה לחיות ולהזדקן. הטרגדיה של רצח רבין סללה לנו דרך, אישית וקולקטיבית, שאנחנו עדין באמצעה. עלינו החובה לתת חיים למה שנולד ביום הרצח. לתת תקווה לדור שלא הכיר לא את רבין ולא את רחל; ולהביא לעולם יהדות חומלת, מתקנת ואוהבת.

אביב פרץ

באותו ערב, כששלוש היריות פילחו את גבו והוא הסתובב להרף עין ומיד איבד את הכרתו, הייתי בבית, שרוע לי על הספה, רואה סרט. ״רצח מן העבר״, שמו זכור לי בבהירות, מעולם לא שבתי לצפות בו. אני משער שהסרט שודר בערוץ הסרטים, כי השידור לא נקטע, ומה שבכל זאת קטע את הצפייה שלי היה טלפון מחברה של אמי, שהורתה: תפתחו טלוויזיה, ירו ברבין. 

מכאן ואילך אינני זוכר יותר מדיי, אבל דבר אחד אני זוכר: את אבא שלי מכריז באופטימיות מזהרת – מעט לפני שממשלת ישראל הודיעה בתדהמה – שאם רבין יוצא מזה, הוא לוקח את הבחירות בהליכה. מי יודע, אולי ביקום מקביל התרחיש הזה התממש? ביקום שלנו בכל אופן נאלצנו להסתפק בתסריט מתחתית החבית. 

מאז, לא היה בישראל מנהיג שנסך בי תחושת ביטחון אבהית, מגוננת. לא נתניהו, לא ברק, לא אולמרט, לא ציפי ולא בוז׳י, ואפילו לא פרס, אף אחד מהם לא הנחיל אצלי את הידיעה שיש שם בקודקוד מבוגר אחראי, שלוקח אחריות ולא בורח מאחריות, שעצמו אינו מעניין אותו, שעושה את מה שהוא עושה בלי לצפות לתשועות. איתן הבר, שנפטר בחודש שעבר, אמר עליו פעם: היה נדמה לו, ואולי כך הוא, שהוא צריך לשרת 24 שעות ביממה את מדינת ישראל ולהצדיק את המשכורת.

אז איך הרצח השפיע עליי? לא השפיע. את הרצח הזה לא עיבדתי, לא רגשית ולא מנטלית, ספק אם אי פעם אעבד. בכלל, עם חלוף השנים אני נוכח להבין, שכשם שישנם חומרים שגוף האדם אינו יודע לעכל כמו שצריך, כך ישנן ידיעות שנפש האדם אינה מסוגלת לעבד, בראש ובראשונה מוות: המידע נקלט, אך אינו מתעכל. 

ובינתיים, הזמן פועל את פעולתו, ביעילות ובאכזריות. בחלוף רבע מאה מהרצח, דור הלך מן העולם – ודור חדש בא אליו, ונדמה שעבורו הרצח הזה, אפילו הרצח הזה, הופך להיות עוד רצח מן העבר.   

יעל יחיאלי

במוצאי שבת, 4.11.95 הייתי בתל אביב עם אבא וסבא שלי באזכרה של יוצאי פיוטרקוב, עיר הולדתו של סבי. בתאריך י״א בחשוון רבים/ות מהקהילה היהודית נשלחו אל מותם בטרבלינקה, בתוכם אחיו הקטן של סבי, דודים דודות ועוד. יצאנו מהאזכרה ושמענו את החדשות, ואני זוכרת שתיקה. נסענו ברחובות תל אביב וההרגשה הייתה שסוף העולם הגיע. אבא שלי, שהוא איש ימין, דתי, נכנס לאוטו ושתק. שמענו רדיו והוא חזר ואמר – זה נורא. זה נורא.

למחרת נסעתי לאתר הקרוואנים "נווה כרמל" שם התנדבתי עם עולים/ות חדשים/ות מאתיופיה, התלמידות שלי הגיעו לישראל כמה חודשים לפני, לימדתי אותן עברית, ישראלית, וקצת יהדות. הגעתי אל הכיתה, נערה בת 18, ולא ידעתי מה לומר, סיפרתי את החדשות הקשות, אמרתי שאנחנו ביום אבל. אחת התלמידות אמרה לי – אבל רבין היה רע, וזה מה שקורה למנהיגים רעים. ואני זוכרת את עצמי, מעבירה להן שיעור על משטר דמוקרטי ועל אלימות ועל מה לגיטימי ומה לא. לא הייתי אבירת הדמוקרטיה ופוליטיקה לא ממש עניינה אותי באותן שנים, אבל ידעתי שקרה משהו נורא. נורא.

עברו השנים, הפצע הזה השאיר את הצלקת שלו ובמבט לאחור אני רואה איך מאז הלב שלי נמשך לארגונים שקמו בעקבות רצח רבין – הדרכתי במכינה קדם צבאית "נחשון" שהייתה מהמכינות הראשונות, הצטרפתי לבתי המדרש הפלורליסטים – אלול, בינ"ה והמדרשה באורנים, תנועות שקמו מתוך החברה הישראלית ודרשו לקחת בעלות ואחריות על החיים שלנו, על הזהות שלנו וגם על עתיד המדינה.

אהבתי מאד את הלימוד, את החיבורים בין היהודי והישראלי. את העיסוק במנהיגות, בארון הספרים היהודי, ביצירת תרבות חדשה ישנה. לאחר כמה שנים הרגשתי שזה לא מספיק. רצינו להפוך לתנועה שמשפיעה על המדינה שמדברת זהות מורכבת ויוצאת מבית המדרש, ובצער אני אומרת שזה לא קרה. הייתה השפעה על א/נשים אבל לא השפעה על החברה, המדינה. הצעד הבא היה להצטרף לארגוני חברה אזרחית שפועלים במישור הפוליטי, הייתי חלק ממאבקים רבים בתחום של הפרדת דת ומדינה. ראיתי איך א/נשים לוקחים/ות את היהדות שאני כל כך אוהבת ומשתמשים בה כדי לכפות על א/נשים אחרים/ות את תפיסת עולמם, מעוותים את היהדות שיכולה להיות קריאה לצדק חברתי ובמקום זה משמשת כבסיס לגזענות, אלימות ועוולות. הצטרפתי לקרן החדשה לישראל, קרן שקמה על ידי הקהילה היהודית בסן פרנסיסקו לפני יותר מ-40 שנה מתוך דאגה לאופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל. בשנת 1979 הם הסתכלו לאן מדינת ישראל הולכת והרגישו שאינם יכולים לתרום למוסדות המדינה שהיו מיוצגים אז בקרן הקיימת לישראל. מתוך אחריות ואכפתיות הם הקימו קרן שתתמוך בארגונים בישראל שייאבקו על הדמוקרטיה, זכויות אדם ועוד.

ניהלתי את תחום חופש דת בקרן מתוך ידיעה שהפרדה בין דת ומדינה בישראל תעשה טוב לדת ולמדינה. הפרדה כזו תאפשר לכל אחד ואחת לבחור את היהדות שלו/ה, תיתן מקום לזרמים השונים, ותמנע כפייה דתית על מי שלא רוצה בה. במהלך השנים המחשבה שאותה היהדות שאני אוהבת שימשה את הרוצח יגאל עמיר כטיעון לרצח לא הניחה לי, הוא קרא את אותם הפסוקים שאני קוראת, גם את הציווי לא תרצח, ורצח את ראש הממשלה ויחד איתו פגע אנושות בחברה הישראלית, בדמוקרטיה, בתהליך השלום ומבחינתי גם ביהדות. בפרשת השבוע אברהם מקבל צו מאלוהים להרוג את בנו יצחק, ואברהם נכון לצו הזה, הולך אל המשימה, ברגע האחרון אלוהים עוצר אותו. הרוצח יגאל עמיר חשב שהוא שומע את קול האלוהים והלך לרצוח את יצחק רבין. אלוהים לא עצר אותו, וכולנו נותרנו עם פצע גדול.

המאבק על ישראל הדמוקרטית בועט ונושם, האיום קיים, יש בינינו בשם האלוהים, כאלה הרוצים/ות מדינת הלכה, פוגעים/ות בזכויות אדם, ושוכחים/ות את הנאמר בבראשית על האדם – בצלם אלוהים ברא אותו. כל אדם באשר הוא/היא. 25 שנה אחרי, אני נזכרת בשתיקה, באלם שתפס אותי כששמעתי על רצח ראש הממשלה, ויודעת שאסור לשתוק. צריך לצעוק – זה נורא. נורא. ואחרי הצעקה צריך לפעול כדי שיהיה אחרת. אדישות היא לא אופציה, רק מאבק נגד עוולות ועשייה למען עולם טוב יותר.

טל הארט

באותה תקופה הייתי צלם חדשות באזור הצפון, וכמה חודשים לפני הרצח, עברתי להתגורר בתל אביב והתחלתי לעבוד כעורך סרטים. דירת הרווקים שלי ושל שותפיי הייתה ממש צמודה לכיכר ולמרות שתכננתי ללכת לעצרת, בסוף נסעתי באותה שבת לבקר את ההורים בצפון, שם שמעתי את החדשות. ברגע שהודיעו שרבין מת, נסעתי חזרה לתל אביב ולכיכר שכבר התחילה להתמלא בילדי הנרות. האווירה הייתה איומה מצד אחד, אבל השוק והתדהמה יצרו סוג של אופוריה בכיכר. אנשים שלא הכירו חיבקו האחד את השני, התחברו לחבורות, הרכיבו מעגלי תפילה, שירה ובעיקר בכו יחד. אלפי נרות נשמה הודלקו, אינספור מילות פרידה ועצב עיטרו את קירות הכיכר. האווירה הייתה כזו שלא אשכח בחיי. בימים הבאים חזרתי ערב ערב לכיכר, וגם צילמתי סדרת תמונות של נוער הנרות, וכן אוסף של כתובות הגרפיטי שנכתבו בכיכר. מכיוון שעדיין הייתה ברשותי תעודת עיתונאי ממשלתית, ולמרות שלא הייתי בתפקיד רשמי, החלטתי לנסוע לירושלים על מנת להשתתף בהלוויה. עוד אירוע שקשה לשכוח. כל מנהיגי העולם הגיעו – נשיאים, ראשי ממשלות, שרים, בני משפחה והמון המון צלמים מכל העולם. היו שם כמה תמונות חזקות, אבל את הרגש העצום ששטף אותנו, דור שלם שהרגיש כאילו רצחו את אבא או סבא שלו, קשה היה לראות.

יש שם תמונות שהתפרסמו, כמו איתן הבר עם הפתק המוכתם בדם, פרס וקלינטון לוחצים ידיים, נועה בן ארצי, וחלקת הקבר.. כל אותו שבוע היה סוראליסטי לגמרי, רגע היסטורי קשה שלקחתי בו חלק. בתור מי שגר בתל אביב, לא נתקלתי כלל באנשי ימין שצידדו ברצח, אבל המחשבה על קיומם מחוץ לבועה שלי, לא נתנה לי מנוח.

צילום: טל הארט

צילום: טל הארט

צילום: טל הארט

צילום: טל הארט

צילום: יעל רוזן

הבחירות בארה"ב בצל הקורונה: כל התרחישים האפשריים

הבחירות בארה"ב בצל הקורונה: כל התרחישים האפשריים

מאת: יפתח דיין

בימים טרופים אלו שואלים אותי לא מעט על מה עלול לקרות עכשיו בבחירות לנשיאות לאור משבר הקורונה, עם דגש על שאלות כמו דחייה או ביטול אפשריים של הבחירות, חוסר יכולת להצביע בקלפי ועוד.

בפוסט הבא אשיב בדיוק על שאלות אלו, ונמתח מעט את גבולות הדמיון בכל הנוגע למה שעלול לקרות.

***
האם טראמפ יכול להודיע על מצב חירום ולדחות את הבחירות?

Photo by iStock

מעשית, לא. לטראמפ אין אפשרות ריאלית לדחות את הבחירות. החוקה מאוד ברורה בהקשר הזה. טראמפ ופנס אינם יכולים להמשיך ולכהן מעבר לקדנציית 4 השנים לה נבחרו ב-2016 אלא אם נבחרו לכהונה נוספת, לרבות במצב בו לא מתקיימות בחירות.

אם טראמפ בוחר לנסות ולעכב או לדחות את הבחירות, הוא לוקח סיכון גדול מאוד. ברגע שמסתיימות ארבע שנות הכהונה שלו ולא מתקיימות בחירות, על פי התיקון ה-20 לחוקה שרשרת הירושה נכנסת לפעולה. כיוון שלא הוא ולא פנס יוכלו להמשיך בתפקיד, הבאה בתור תהיה יושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי. דהיינו, הדמוקרטים יקבלו לידיהם את הנשיאות, גם אם באופן זמני עד קיום הבחירות שכסדרן.

הדחייה היחידה שיכולה לקרות, בתיאוריה, היא בין מועד הבחירות הנוכחי ובין מועד השבעת חברי הקונגרס מחדש – 3 בינואר, 2021. כל מועד מאוחר יותר, וטראמפ יצטרך לפנות את שדרות פנסילבניה 1600 ללא עכבות.

גם קידום דחייה קצרה שכזו תהיה מורכבת מאוד מבחינתו. חוק משנת 1845 מקבע את יום הבחירות בתאריך קבוע: יום שלישי הראשון שחל לאחר יום שני הראשון של חודש נובמבר. טראמפ יידרש להציג חוק חדש המאפשר את הדחייה, ולהעבירו דרך בית הנבחרים בו שולטים הדמוקרטים, משימה כמעט בלתי אפשרית מבחינתו.

במידה והמשבר לא יחלוף, האם ניתן יהיה לאפשר לאנשים להצביע ב-3 בנוב' בלי להגיע לקלפיות?

מתוך 50 מדינות ארה"ב, 28 מדינות מאפשרות כיום להצביע בדואר. 3 מדינות נוספות – וושינגטון, אורגון וקולורדו – מגדילות ומאפשרות להצביע אך ורק בדואר. 19 המדינות הנותרות לא מאפשרות הצבעה בדואר כיום.

התשתית החוקית להצבעה בדואר היא "קלפי נעדרים" (Absentee Ballot). כל מדינות ארה"ב מאפשרות לאנשים שאין באפשרותם להגיע לקלפיות ביום הבחירות להצביע קודם לכן, בדואר או באינטרנט.

אנשים שהשימוש באופן הצבעה זה הינו מוצדק על פי חוק עבורם הם:
-אנשים חולים או בעלי מוגבלויות שלא יכולים להתנייד לקלפי
-אנשים שאינם יכולים להגיע לקלפי מפאת הגבלות דתיות ביום הבוחר
-אנשים שנעדרים לאורך זמן ממחוז ההצבעה אליו השתייכו במקור (בין אם בשל מעבר למחוז או מדינה אחרים או בשל מעבר אל מחוץ לארה"ב)
-אנשים שמחויבים לעבוד בשעות בהן הקלפי פתוח
-אסירים המרצים מאסר בגין עבירות לא פליליות

כאשר מדינה מחליטה שהיא רוצה להתיר הצבעה בדואר, היא מתחברת לתשתית חוקית זו ומאפשרת "הצבעה בקלפי נעדרים ללא צורך בתירוץ" ("no-excuse absentee voting"). ישנה כיום הצעת חוק המונחת לפתחם של בית הנבחרים והסנאט אשר אוסרת על כל 50 המדינות להגביל הצבעה בקלפי נעדרים לכלל הציבור. העברת חוק זה וחתימתו על ידי הנשיא תבטיח שכלל אזרחי ארה"ב יוכלו להצביע בדואר.

עם התפרצות נגיף הקורונה, הלחץ על המחוקקים להעלות את החוק להצבעה גובר, אך הפילוג הנוכחי בוושינגטון עשוי למנוע פעולה בנושא. במקביל, המדינות לא חייבות לחכות לקונגרס הפדרלי, ולהחליט בעצמן שהן מאפשרות הצבעה בדואר אם טרם עשו זאת.

בחלק מהמדינות, כמו קליפורניה לדוגמא, יש תרבות ענפה מאוד של הצבעה בדואר. במדינות אחרות נוהג זה אינו מושרש. נגיף הקורונה עשוי לשנות לא רק את החוקים אלא גם את דפוסי ההצבעה בקרב מדינות שמתירות הצבעה בדואר מזה זמן רב.

מה קורה במדינות המתנדנדות בכל הנוגע להצבעה בדואר היום?

מרבית המדינות המעניינות ביותר בהקשר של הבחירות הקרובות מאפשרות הצבעה בדואר. הרשימה כוללת את פלורידה, ג'ורג'יה, אריזונה, נבאדה, צפון קרוליינה, פנסילבניה, מישיגן, ויסקונסין ואוהיו. המצטרפות האחרונות לרשימה היו מישיגן, בה הנושא הוכרע במשאל עם בבחירות ב-2018, ופנסילבניה, בה בית המחוקקים המדינתי העביר חוק המאפשר זאת באוקטובר 2019.

שתי המדינות היחידות אשר צפויות להיות מעניינות בבחירות הקרובות ואינן מאפשרות כיום הצבעה בדואר הן טקסס וניו המפשייר. בהיעדר חוק מדינתי, הסמכות בעניין ההצבעה נמצאת בידיהם של מזכירי המדינות (Secretaries of states), שהם נבחרי ציבור בדיוק כמו המושלים.

בניו המפשייר, סגן מזכיר המדינה מסר לאחרונה בראיון שלמרות שהמזכיר אינו תומך בהתרה כללית של הצבעה בדואר, הוא בהחלט מתכוון לרכך את הקריטריונים להצבעה זו במצבי חירום נוכח משבר הקורונה.

חשוב להדגיש שהצבעה בדואר אין משמעותה בהכרח שקל יותר להצביע. בחלק מהמדינות, כמו ויסקונסין, צפון קרוליינה וג'ורג'יה, ישנם חוקים המחייבים להירשם למאגר המצביעים באמצעות תעודת זהות המכילה תמונה (Voter ID laws), ורק אז ניתן להצביע בדואר. רבים מאזרחי ארה"ב אינם נושאים תעודות מסוג זה, וייתכן שהנפקתם תהיה אף איטית ומורכבת יותר נוכח משבר הקורונה נוכח שיבושים בשירותים הציבוריים.

אז האם בעצם אין חשש מ"משבר חוקתי" נוכח הקורונה?

לא, בהחלט יש חשש שכזה. משבר חוקתי הוא מצב בו החוקה אינה מספקת מענה מפורש לשאלות מהותיות שעולות במסגרת הבחירות, והפרשנות עוברת לידי גורמים בעלי גוון פוליטי. המשבר החוקתי האחרון ארע בבחירות בשנת 2000, בהם ויכוח קשה בכל הנוגע לספירת הקולות בפלורידה הוכרע על ידי בית המשפט העליון לטובת ג'ורג' בוש הבן.

קשה לחזות מראש איך משברים מסוג זה יתגלגלו. יחד עם זאת, ניתן להניח ששילוב של ריבוי הצבעות בדואר נוכח משבר הקורונה לצד תוצאה צמודה באופן יחסי עשויה להוות כר פורה לוויכוחים ולקרבות בין הדמוקרטים והרפובליקנים. ניתן לדמיין כבר מספר תרחישים אפשריים.

תרחיש ראשון: פלורידה חוזרת על עצמה. בערך.

נניח שהרפובליקנים מנצחים על חודה של מדינה אחת, בפער קולות זעום. נניח שמדינה זו היא אחת המדינות הצמודות והמפולגות ביותר בארה"ב כיום – ויסקונסין. נניח שיתברר שבאחד מהמחוזות הגדולים במדינה, ספירת הקולות בוצעה במתודולוגיה שונה לחלוטין מביתר המחוזות, וישנה סברה שספירה מחודשת שתיישר קו עם יתר מחוזות המדינה תביא לתוצאה שונה.

מזכירי המדינות, האחראים על ניהול הבחירות, אמונים גם על נושא ספירת הקולות. מזכיר המדינה של ויסקונסין הוא דמוקרט והוא לבטח יקבע במצב כזה שיש לבצע את הספירה מחדש. הרפובליקנים במדינה יעתרו לבית המשפט העליון המדינתי של ויסקונסין.

בתי משפט עליון מדינתיים הם פוליטיים ללא כחל ושרק, ומתאמצים הרבה פחות מהעליון הפדרלי להצטייר כממלכתיים. כיום הרוב בעליון של וינסונסין נמצא בידיהם של הרפובליקנים, ולכן צפוי לפסוק שיש לבטל את הספירה המחודשת. הדמוקרטים יעתרו במצב זה לערכאת ערעורים פדרלית. אם ינצחו בה, הרפובליקנים יעתרו לעליון, ואם יפסידו בה, יערערו לעליון בעצמם.

כיצד יפסוק העליון בהרכבו הנוכחי במצב שכזה? לרפוב' יש בעליון רוב של 5-4. ג'ון רובטרס, נשיא העליון השמרן, לבטח ייחשב לקול המכריע. רוברטס ידוע בנטייתו לשמרנות משפטית – פסיקה בפרשנות מצמצמת שנוטה לא לפרש את החוקה מעבר לפשט הפסוק.

בכל הנוגע לטוהר הבחירות החוקה די ברורה – המדינות אחראיות בעצמן לניהול הקלפיות וספירת הקולות. העליון המדינתי הוא הסמכות המשפטית לפרשנות החוקה המדינתית, ולכן רוברטס יעדיף שלא לערער על פסיקתו בנושא זה. רוברטס יפסוק להכיר בהחלטת העליון של ויסקונסין. הספירה המחודשת תיעצר וטראמפ זוכה בכהונה שנייה.

תרחיש שני: טראמפ פועל עצמאית

נניח שתוצאה כלשהי בחבר האלקטורים שמביאה לניצחון של הדמוק' בזכות שתי מדינות. בעוד הליברלים חוגגים, טראמפ יכריז שהממשל זיהה חשדות לזיופים באותן שתי מדינות, ומקים ועדה ממלכתית שתבחן את הנושא. הוועדה, שתהיה עמוסה בעושי דברו של טראמפ, תקבע שיש חשד סביר לזיופים במחוזות בעלי הטיה דמוק' ברורה, ותמליץ לפסול את סך הקולות שהגיעו מהם, צעד שיעביר את הניצחון לטראמפ.

לוועדה זו על פי רוב הדעות לא יהיה מנדט חוקתי, שכן מי שאמון על היבטים של הצבעה ובחירות בכל מדינה הם מזכירי המדינות הספציפיות לצד ועדות הקלפי המחוזיות עצמן. טראמפ יעתור לערכאות משפטיות, והנושא יגיע לדיון בעליון הפדרלי.

הפעם, ההחלטה של רוברטס תהיה קשה יותר. לכאורה, האידיאולוגיה המשפטית בה הוא דוגל לא מצדיקה הכרה במהלכים של טראמפ, אשר אינם מגובים בחוקה או בחוק. בנוסף, רוברטס ידוע בחשיבות שהוא מייחס לבית המשפט העליון כמוסד לאומי ולאמון הציבור בו, ועל כן לבטח יחשוש מאבדן אמון בעקבות מתן יד למהלך דרמטי שכזה.

בכל זאת, האם יוכל לעמוד בפרץ נוכח הלחץ הרפובליקני? כן. הוא יפסוק עם השופטים הליברלים, המהלך של טראמפ יקרוס, והצ'לנג'ר הדמוקרטי יושבע לנשיאות.

תסריט שלישי: לכו תחפשו אותנו

היכונו לתסריט המופרך והביזארי מכולם, אבל גם למעניין ביותר. נניח שכל המדינות נערכות לקראת הצבעה המונית בדואר. במקביל, משבר הקורונה שוטף את האומה. מחדליו של טראמפ בראשית המשבר לצד אבדן חיי אדם רב מביא לפגיעה אנושה בפופולריות שלו, ולהנחת עבודה שהוא צפוי להפסיד בפער ניכר את הבחירות לצ'לנג'ר הדמוקרטי.

בעוד הדמוקרטים מקררים את השמפניות, הרפובליקנים מתכננים מהלך חסר תקדים שיעניק להם את הבחירות, ויש להם בכיס נשק סודי – האלקטורים. אותם אלו מחבר האלקטורים (The Electoral College).

שיטת הבחירות של ארה"ב קובעת שאנשים, המכונים אלקטורים, אמורים לייצג את תוצאות הבחירות במדינות השונות בהצבעה חגיגית שנערכת לאחר שכל המדינות מסיימות את ספירת הקולות. מספר האלקטורים של כל מדינה הוא כסכום מספר נציגיה בבית הנבחרים ובסנאט, ומי מהמועמדים שצובר רוב של 270 מתוך 538 אלקטורים זוכה בנשיאות.

לאורך ההיסטוריה השתרש הנוהג שבכל מדינה שתי המפלגות מציגות סוללת אלקטורים פוטנציאלית מטעמן. מועמדים אלו נבחרים על פי רוב ישירות על ידי המפלגה או בפריימריז. כאשר מדינה מוכרעת לטובת אחת המפלגות, הסוללה של אותה מפלגה היא שזוכה לייצג את המדינה בחבר האלקטורים.

אלא ששיטה זו היא נוהג. במקור מי שממנה את האלקטורים הוא בית המחוקקים המדינתי. כיום הוא עושה זאת בעקיפין, בכך שהוא בעצם מתיר את השיטה הנהוגה. כאן הרפוב' נכנסים לתמונה. נניח שהם יטענו עוד לפני הבחירות שההצבעה בדואר מוטה לטובת הדמוק' מסיבה כלשהי, ושבכוונתם לאזן הטיה זו בכך שיקראו לבתי המחוקקים המדינתיים למנות אלקטורים במישרין, ולא בשיטה שהתגבשה לאורך השנים.

יום הבחירות מגיע והדמוקרטים זוכים בקלות. האלקטורים כעת נדרשים לייצג את תוצאות מדינותיהן. מכיוון שהרפוב' שולטים בהרבה בתי מחוקקים מדינתיים במדינות מתנדנדות, נשלחים לחבר האלקטורים נציגים רבים המעוניינים להתעלם מרצון הבוחר ולהצביע בעד טראמפ, בניגוד לרצון הבוחר. תופעה זו מכונה "האלקטור הבוגדני" (Faithless Elector).

האם אלקטורים באמת יכולים לעשות דבר כזה? תלוי. הסמכות לקבוע כיצד רשאים אלקטורים לנהוג נמצאת בבתי המחוקקים המדינתיים. חלק לא מאפשרים להם להצביע בניגוד לרצון הבוחר. אחרים מאפשרים זאת, אבל מגדירים מהלך שכזה כעבירה בדרגות חומרה שונות. קבוצה שלישית של מדינות לא מתייחסת לנושא בכלל במישור החוקי, ובכך הלכה למעשה מאפשרת לאלקטורים להצביע לפי ראות עיניהם.

מדינה מעניינת בהקשר הזה היא פנסילבניה. בבית המחוקקים שלה יש רוב רפובליקני ונכון להיום אין לה חוקים המתייחסים לתופעת האלקטור הבוגדני. במצב היפותטי בו הרפובליקנים מורדים בשיטה והולכים בכל הכוח על הפיכה בחבר האלקטורים, פנסילבניה תעמוד בקדמת הבמה.

*מתעניינים בפוליטיקה האמריקאית? לקריאת פוסטים נוספים בנושא היכנסו לבלוג של יפתח דיין, על פילים וחמורים

מוקדי התמיכה המוצעים לקהילה בעקבות משבר הקורונה

מוקדי התמיכה המוצעים לקהילה בעקבות משבר הקורונה

(English below)

קהילה יקרה,

ימים לא פשוטים עוברים על כולנו, מלווים בהרבה חששות וחוסר ודאות. בתי הספר שנסגרו, מקומות העבודה שצמצמו בכוח אדם, הבידוד, הבדידות- כל אלה משפיעים על מצבנו הנפשי והכלכלי ומעלים תחושות שאולי לא הכרנו קודם. על מנת לעבור את התקופה הזאת באופן יותר נסבל נרתמו ארגונים שונים באיזורינו לעזור והנה מה שהם מציעים:

מעגלים ICC

על מנת לנסות ולסייע לקהילתנו הנמצאת בעת הזו במצב חירום, מחלקת ה-ICC וארגון מעגלים מגייסים מתנדבים מכל רחבי הוואלי, על מנת להיערך למצב בו חברים מהקהילה יאלצו להיכנס לבידוד ויזדקקו לתמיכה. מערך המתנדבים יעזור, בין היתר, בשינוע מצרכים בסיסיים לשוהים בבידוד, יצירת ערכות הפעלה לילדים בבידוד, בישול ארוחות לאנשים חולים ועוד. מי שמתנדב לסייע מוזמן למלא את פרטיו כאן.

במידה ואתם אלה שזקוקים לסיוע, זכרו שאתם לא לבד! ארגון מעגלים ICC ישמח לסייע לכם בכל מצוקה שהיא. אנא מלאו את פרטיכם כאן

כדי לעזור לכם להתמודד עם אתגרים כלכליים אשר מתעוררים בתקופה זו יצר ארגון מעגלים מסמך המרכז מידע רב בנוגע למקורות תמיכה בנושאים כלכליים, החל מעזרה בחיפוש עבודה, דרך חוקי שכירויות ופינוי דיירים ועד לסיוע במזון.                      

מתנדבי ער"ן

מתנדבי ער״ן הקימו מוקד תמיכה רגשית בקהילה המקומית סביב מצוקת הקורונה. כל תחושה באשר היא- לחץ, פחד, חרדה ועוד, היא לגיטימית ומובנת בתקופה בה יש הרבה חוסר ודאות וחוסר שליטה במצב.

מרגיש/ה עומס? זקוק/ה למישהו שיקשיב לך? מוזמנים להתקשר למוקד שלנו, לשיחה אמפתית ונעימה עם מתנדבי ער"ן ואנשי מקצוע מקומיים (כל השיחות דיסקרטיות לחלוטין). המוקד יפעל על בסיס יומי בין 2 בצהרים ל-10 בלילה.

מחכים לשמוע מכם (408) 755-5144

ארגון JFCS

ארגון JFCS הפועל באיזור הפנינסולה, סן פרנסיסקו ומחוז מרין וסונומה מציע מערך גדול של תמיכה לכל המעוניינים, יהודים ולא יהודים. הארגון משרת קהל מגיל 0 ועד זיקנה ועובד עם אוכלוסיות שונות וביניהן קשישים, ניצולי שואה, אנשים עם מוגבלויות ועוד.

בימים אלו מציע הארגון תמיכה לקהל הרחב הכוללת שיחות טלפון לקשישים בודדים, קנייה וחלוקת מזון, כולל ערכות מזון לחג הפסח ועוד. אז אם נקלעתם למשבר או מכירים אדם אשר המצב הנוכחי אינו מאפשר לו להתקיים כלכלית ולקנות מזון, ארגון JFCS יוכל לעזור לכם בזה. לפרטים

בית בוואלי

"בית בואלי" זו מחלקה חדשה של ארגון ה- JFCS בראשה עומדת נעמה לוגסי שלמעשה לקחה את כל שירותיו הרבים של הארגון והנגישה אותם לקהל הישראלי בשפה העברית. בתקופה זו של חוסר וודאות וחששות לגבי המצב הבריאותי והכלכלי מבינים בבית בוואלי שנוצר עומס רגשי רב וכדי להקל הם מציעים שני מפגשים פרטניים און ליין בעברית למבוגרים, בהם תוכלו לבחור אם להתמקד בהדרכת הורים או בתמיכה רגשית עבורכם. המפגשים הם ללא תשלום וניתנים על ידי הצוות הטיפולי של JFCS.

לפרטים ניתן לפנות לנעמה לוגסי naamal@jfcs.org או להשאיר הודעה בטלפון 650-6883022

ארגון Feeling Good Foundation

האחיות, הרופאים וכל עובדי מערכת הבריאות עומדים בחזית המלחמה בקורונה וכדי להקל עליהם נפשית מציע ארגון Feeling Good Foundation גישה מיידית למטפלים מקצועיים המטפלים בשיטת TEAM CBT. לפרטים לחצו כאן

Hebrew Free Loan

הלוואות ללא תשלום ניתנות על ידי Hebrew Free Loan למי שנקלע למצוקה כלכלית. עקב מגיפת הקורונה, ניתנות הלוואות עד לסכום של 20 אלף דולר למטרות שונות וביניהן תמיכה לעסקים קטנים, אובדן הכנסה, הוצאות רפואיות, לימודים ועוד. לפרטים נוספים לחצו כאן

תמיכה של מועדון צוותא לבני הגיל השלישי

אוכלוסיית הגיל השלישי היא אחת מקבוצות הסיכון והמתנדבים של מועדון צוותא ב-ICC רוצים להיות שם בשביל מי שזקוק לתמיכה. בתקופה זו, בה אירועים מתבטלים והשהייה בבית היא ממושכת, תחושת הבדידות עולה וכך גם רמות החרדה. פעמים רבות, כל מה שצריך זה לקבל שיחת טלפון מחבר קהילה המביע עניין ודאגה ומציע עזרה וזה מה שמציעים מתנדבי מועדון צוותא.

במידה ואתם חשים שאתם זקוקים לסיוע ואוזן קשבת, אנא מלאו את פרטיכם בקובץ המצורף כאן.

תמיכה להריוניות ואמהות אחרי לידה ב ״ליבי – בית לגדול בו״

את בהריון? קרובה ממש ללידה ? אחרי לידה? התקופה הזו בצל הקורונה מאתגרת במיוחד וב״ליבי״ ישמחו לתמוך, ליעץ, להיות קשובות ולחזק אותך עד חלוף הסערה.

לאחרונה השיקה ליבי את פרוייקט ״אחות גדולה״, המחבר בין יולדות טריות לאמהות מהקהילה וכל הריונית ואמא טריה מוזמנת להעזר בו ובעוצמה של קהילת האמהות.

אמהות המעוניינות להתנדב להיות אחות גדולה מוזמנות למלא טופס קצר זה.*

הריוניות העתידות ללדת בקרוב ומרגישות שהן ישמחו לאחות גדולה מוזמנות למלא טופס קצר זה.*

לפניות, הבהרות, שאלות ניתן לפנות לליחן שריר:

אימייל- lych.sharir@gmail.com או בוואטסאפ 209-2712 (650).

או לגלי בק- gbeck@paloaltojcc.org,408-981-7283

*כל הפרטים של המתנדבות והיולדות ישמרו תחת חיסיון וסודיות. כל המפגשים והשיחות בין האמהות מחוייבים בסודיות.

שירותי תמיכה קהילתיים בפאלו אלטו

עיריית פאלו אלטו מביאה לכם רשימה של ארגונים המספקים תמיכה בתחומים שונים לכל מי שזקוק ובנוסף רשימה של הזדמנויות להתנדב ולסייע בכל האיזור מסן חוזה ועד לפאלו אלטו. פרטים כאן

שירותי הקונסוליה בסן פרנסיסקו

לידיעתכם, בקונסוליה הישראלית בסן פרנסיסקו, הפועלת על פי הנחיות משרד הבריאות ומשרד החוץ בישראל, ייעשו שינויים בשירותים הקונסולריים. לקבלת פרטים על השירותים הניתנים יש להיכנס לעמוד הנציגות.

כל מי שמתכנן לנסוע לישראל בתקופה זו, מומלץ שיעקוב אחר האתר הרשמי של וירוס הקורונה המתעדכן 24/7 על ידי משרד הבריאות בישראל בעמוד זה.

Israeli Community Support Centers for Corona

Dear friends,

We are experiencing a time of growing concerns and uncertainties. The organizations listed below are standing by to provide help.

Maagalim ICC

The ICC (Israeli Cultural Connection) department and the ‘Maagalim’ organization are recruiting volunteers in the Valley in order to help our community prepare for members of the community needing support should they have to go into isolation. The volunteers will deliver essentials to those in isolation as well as create activity kits for children, cooking for sick people, and more. Please sign up if you would like to volunteer. If you need help, ICC and Circles are here to assist you. Please reach out by filling in your details on our Google Page.

Eran

ERAN ([Emotional Relief for Anxiety]) volunteers have established a communal emotional support center. If you are experiencing fear or anxiety for any reason and need someone to talk to please call our hotline. Our volunteers are trained and to listen and comfort at times of crisis. The calls are anonymous and discrete. The ERAN call center will be open to receive calls from noon to 8:00 PS PST.  Our number is 408-755-5144.

JFCS

Jewish Family and Children Services (JFCS) organization operates in the San Mateo, San Francisco, Marine and Sonoma counties offers quality behavioral health social services, and primary medical care to people of all faiths, and all ages. JFCS is offering to check in, purchase and deliver food and Passover packages to solitary elders, and to anyone who finds themselves in need at these difficult times. We’re here to help. If you our someone you know needs help, please contact us here.

Feeling Good Foundation

The COVID-19 pandemic is placing significant stress on the Emergency Response and Healthcare workers working bravely on the frontlines helping our community. Because the well-being and mental health of the frontline response teams are integral in this effort, the Feeling Good Foundation with the help of Feeling Good Institute is offering Emergency Response and Healthcare Workers immediate access to excellent video counseling services and support at no cost. Click here for details.

Hebrew Free Loan

Loans are now available to help manage financial difficulties related to COVID-19. We can assist with needs such as lost wages, childcare costs, small business losses and more. Loan amounts up to $20,000, depending on specific needs. Repayment rates vary. Please submit an application, and one of our staff will contact you. We understand the urgency of this situation and can process these requests in a very short time frame, if necessary.

Tzavta Club

At the Tzavta ICC Club we are aware of the extended risk to people over sixty (the third age population). Our members are on standby, ready to assist those who need someone to talk to. At a time when isolation increases loneliness and further induces anxiety, a call with a club member could go a long way. We are here to listen and help in any way we can. To contact us please fill in your details and we will quickly get back to you.

Palo Alto Community Support Services

The City of Palo Alto has organized a list of partner organizations providing assistance and a list of partner organizations in need of resources and volunteers.

San Francisco Consulate Services

The Israeli consulate in San Francisco will be extending its consular services based on new guidelines from the Israeli Foreign and Health ministries,  For details on the services provided, please visit the Israeli Consulate's page. Anyone who plans to travel to Israel during this period , it is recommended to monitor the official website of the coronavirus is updated 24/7 by the Ministry of Health page.

נגיף הקורונה: כל התשובות לשאלות הבוערות

נגיף הקורונה: כל התשובות לשאלות הבוערות

מבול של מידע על נגיף הקורונה מסתובב ברשת, חלקו אמין יותר חלקו אמין פחות וקל מאוד ללכת לאיבוד. כדי לעשות קצת סדר בבלאגן פנינו למדענית ד"ר טל רוה, בוגרת מכון וייצמן ואונ׳ תל אביב במדעי החיים וכיום חוקרת בסטנפורד, שעונה לנו על כל השאלות הבוערות- מה זה בכלל וירוס? מהי הדרך הנכונה להתגונן מפניו? איפה אפשר להיבדק? מדוע הוא משתולל כל כך באיטליה? האם יחלוף בקיץ? והאם כדאי לי להיערך לבידוד ולאגור אוכל? כל התשובות כאן:

Image by iStock

מה זה בכלל וירוס/נגיף?

נגיפים הם יצורים פרזיטים קטנטנים בלי קיום עצמאי. כדי לגדול ולהתרבות, הם חייבים לחדור לתא חי ולהשתלט לו על המשאבים. נגיפי הצטננות כמו נגיף הקורונה מתרבים בתוך התאים של דרכי הנשימה שלנו – כשנגיף חודר לתא הוא מביא איתו מכונת שכפול יעילה משלו, שמנצלת את אבני הבניין שיש לנו בכל תא כדי לייצר עוד ועוד עותקים של עצמו. בשלב מסוים התא מתפוצץ ומשחרר נגיפים שחודרים לתאים השכנים, וחוזר חלילה. נגיף הקורונה יחסית גדול ותקופת הדגירה שלו ממושכת (2-3 שבועות) ובמהלכה עדיין לא חולים אבל הנגיף נמצא ובהחלט אפשר להדביק אחרים מבלי לדעת.

החדשות הטובות הן שכבר בתקופת הדגירה מערכת החיסון שלנו מזהה את הפולש, מתחילה להגיב להימצאות של וירוסים ושל תאים מודבקים ומפעילה מערך של תגובות שכוללות סילוק תאים חולים וייצור נוגדנים שמנטרלים ביעילות נגיפים שנמצאים מחוץ לתא וכך מגנים על יתר תאי הגוף מפני הדבקה.

הרבה אנשים נדבקים ולא חולים מיד או אפילו בכלל, אבל עלולים להדביק אחרים כל עוד הם נשאים של הנגיף. כשמישהו כבר חולה הוא כמובן מפיץ יותר נגיפים, בייחוד בתחילת המחלה עד שמערכת החיסון שלו משתלטת על המצב, מטפלת בתאים מודבקים ומייצרת מספיק נוגדנים כדי להגן על כל תאי הגוף מפני הדבקה עד שאחרון הנגיפים מושמד. למערכת החיסון יש זיכרון ארוך ומי שחלה והבריא לא ייחלה שוב מאותו נגיף בדיוק.

מהיכן הגיע נגיף הקורונה  COVID-19?

הנגיף שמסתובב בעולם עכשיו הוא זן קשוח של נגיף הקורונה שעלול לגרום דלקת ריאות נגיפית כמו זנים אחרים של אותו נגיף קורונה שראינו בעבר (SARS ו MERS)

ולפי השוואה שלו עם נגיפים אחרים בטבע, נראה שהזן הספציפי הזה הגיע מעטלפים שניצודו ונמכרו בשוק האוכל בווהאן. כשבדקו את רצף החומר התורשתי של הנגיף, מצאו דמיון מאוד גבוה לנגיפים שבודדו מעטלפים בטבע, אבל לא זהות מוחלטת, ולכן משערים שהיה עוד שלב בדרך שיכול להיות חיית בר אחרת ולדעתי יכול להיות גם שהנגיף כבר הסתובב זמן מה לפני שהרופא הסיני עלה על הקשר ל- SAR.

אגב, השם קורונה מקורו בלטינית ומשמעותו ״כתר”, בשל צורת הנגיף שמזכירה כתר. אין שום קשר לבירה ואפשר לשתות אותה ללא חשש.

מי בסיכון?

כולם מלבד ילדים. הנגיף הזה בעייתי למבוגרים אבל לא מסוכן לילדים. ילדים כן עלולים להידבק אבל הם עוברים את זה בקלות. מבוגרים חוטפים את זה הרבה יותר קשה, למה? כנראה כי מערכת החיסון של ילדים הרבה יותר זריזה. הם מחסלים את הנגיף מהר, מחלימים ושוכחים שהיה וייתכנו סיבות נוספות. כל מי שכבר לא ילד נמצא בסכנה ובייחוד אנשים מבוגרים או אלה שמקבלים טיפול שמחליש את מערכת החיסון כמו טיפול כימותרפי ואנשים שעברו השתלת איברים (ומקבלים תרופות למניעת דחייה של האיבר המושתל), אלה אנשים בסכנה הכי גבוהה, אבל עם הנגיף שמסתובב עכשיו כולנו ברמה מסויימת של סכנה, חוץ מכאמור הילדים .

אז איך מתגוננים מפניו?

העור שלנו הוא מעטה הגנה מצויין, לנגיף אין סיכוי לחדור לגוף דרכו. כמו כל פורץ הוא מחפש נקודות תורפה ואצלנו הן האף, הפה, והעיניים (כי דמעות מתנקזות לגרון) – כל אלה מאפשרים חדירה קלה לדרכי הנשימה. ולכן, יש להקפיד על המנעות ממקומות צפופים וממגע ישיר עם אנשים ככל שניתן הנגיף שורד על משטחים שונים אף מספר ימים ולכן יש להיזהר מהדבקה באמצעות נגיעה בחפצים על ידי:

שטיפת הידיים במים וסבון- רצוי לרחוץ ידיים בסבון ומים חמים לפחות עשרים שניות כמה פעמים ביום, ותמיד תמיד לרחוץ ידיים לפני שנוגעים באוכל.

שימוש במחטאים- ניתן להשתמש במחטאי ידיים למיניהם שלרוב מבוססים על אלכוהול ויעילים כאשר הם מכילים לפחות 60% אלכוהול (אתנול או איזופרופנול). אפשר גם להכין מחטא באמצעות אלכוהול 70% בבקבוק או שפריצר קטן בתיק, לרסס על הידיים ולתת להן להתייבש באויר (שימו לב, 70% ולא אלכוהול נקי!). כדאי  לחטא משטחים בבית ובעבודה לעתים קרובות, ידיות של דלתות טלפונים; לעבור להשתמש במגבות נייר למטבח במקום מגבות בד, והכי הכי הכי חשוב – לא לגעת בפנים! לא לתת לווירוס הזדמנות להתקרב לפה, לאף או לעיניים.

כשהולכים לסופר, לחטא את הידית של עגלת הקניות במטלית חיטוי או עם  70% אלכוהול, וכשמסיימים את הקניות לרחוץ ידיים. אם מנסים להתמגן באמצעות כפפות במצב כזה, בעצם מעבירים על הכפפה את הנגיף מהידית של העגלה לכל דבר אחר שנוגעים בו, תכלס ישר לאוכל שלכם אז זה לא פיתרון. פשוט לחטא את הידית או להביא עגלה מתקפלת מהבית.

האם מומלץ לחבוש מסכות?

מסכה כמו של חדר ניתוח – אין באמת צורך לחבוש אם לא חולים, אבל מה שכן, מסכות עשויות להועיל במניעת הדבקה דרך נגיעה במשטחים כי הן מונעות מאתנו לגעת בפנים מבלי לשים לב. מחקרים הראו שאנחנו נוגעים בפנים בערך 90 פעם במשך היום מבלי לשים לב בכלל, אז אם יש לכם נטייה לגעת בפנים, כל מסיכה הכי פשוטה יכולה לעזור.

בנוסף, חשוב לחזק את הגוף כי יש לנו מערכת חיסון נפלאה ומתוחכמת שיודעת להתמודד עם אינסוף מפגעים, וכמו שהתגברתם על וירוסים בעבר, כך תוכלו להתגבר עליהם גם הפעם.

מומלץ לישון טוב, לאכול טוב, להפחית מתח נפשי כמה שאפשר, לקחת ויטמין C ו D כתוספים, לאכול פירות הדר ולהיות פעילים ושמחים.

במידה ויש תסמינים, איפה אפשר להיבדק?

אחרי חודשיים של עיכובים ממשלתיים מיותרים, החדשות הטובות הן שסוף סוף יש בדיקות זמינות והן מהימנות.

המידע על הרצף הגנטי של הנגיף הספציפי הזה פורסם כבר בדצמבר על ידי מדענים מסין, המידע הזה נגיש לכל העולם ולא מסובך לפתח על פיו את הבדיקה, הטכנולוגיה כבר קיימת. מה שעיכב את זה בארה"ב זו אך ורק ביורוקרטיה, ה-CDC (המרכז לבקרת מחלות של הממשלה) לא אישר למעבדות במרכזים האקדמיים ובחברות הפרטיות לפתח את הבדיקה אולם, הן מצידן, כן המשיכו בפיתוח הבדיקה. כיום בסטנפורד שפיתחו בדיקה משלהם מבצעים בדיקות לקורונה וכך גם חברות מסחריות כמו Quest Diagnostics , Lab Corp, Co-Diagnostics, Enzo, ואחרות, ואפילו Gates Foundation נרתמו למשימה וכל אלה מספקות בדיקות לקהל הרחב במעבדות הפרטיות. אם יש לכם סימפטומים של חום/שיעול התקשרו למרפאה ותבקשו להיבדק. חשוב מאוד שייערכו בדיקות בהיקף רחב ככל הניתן, אם אפשר גם בדיקה מדגמית של אנשים בריאים, מכיוון שהגילוי הוא שלב קריטי בעיכוב ההתפשטות של המחלה. עם בדיקות נרחבות בשילוב כל אמצעי הזהירות שננקטים במקביל, עדיין יש מצב שנצליח לבלום את הנגיף.

הבדיקה עצמה היא כמו למשטח גרון- לוקחים דגימה מהגרון או מהאף, , ושולחים למעבדה ושם תוך 48-24 שעות מגלים האם יש נוכחות של החומר הגנטי של הנגיף הספציפי הזה.

בשל ההגברה הדראסטית בהיקף הבדיקות אנחנו צפויים לגלות בימים הקרובים עלייה חדה במספר המקרים שמתגלים בארה״ב אז תהדקו חגורות ותהיו מוכנים נפשית..

מה המצב בקליפורניה? כמה אנשים נדבקו?

נכון להיום מספר הנדבקים שהתגלו עד כה במחוז סנטה קלרה הוא 79, מתוכם מאושפזים 37 – אבל המציאות האמיתית תתבהר רק בשבועות הקרובים כשיותר בדיקות ייעשו.

מדוע באיטליה שיעורי ההדבקה כל כך גדולים?

מכיוון שעד להחלת ההנחיות המחמירות קצב ההדבקה היה מהיר ביותר ובתי החולים לא היו ערוכים לזה. אין מספיק מיטות טיפול נמרץ ומכונות הנשמה. יש המון אנשים במצב קריטי ואי אפשר לתמוך רפואית בכולם. המטרה של הבידוד החברתי כעת היא למנוע הגעה למצב כזה.

האם בקיץ הוירוס ייעלם?

קרינת UV פוגעת בנגיף, אז הדבקה דרך משטחים בקיץ סביר שתהיה נמוכה. לאחרונה פורסם מחקר של אוניברסיטת פרינסטון שמצא שלוירוס יש עמידות שונה למשטחים שונים. במחקר בדקו מספר חומרים וביניהם ברזל, פלדה, קרטון ועוד ומצאו שעל משטח פלסטיק העמידות שלו היא הכי גבוהה. עם זאת, יש לזכור שהוא חי בתוך גופנו ב-37 מעלות בשמחה וצהלה אז עדיין יהיה אפשר להיות חולה בקיץ. שיעור ההדבקה יהיה יותר נמוך. בנוסף, בקיץ אנשים מבלים יותר בחוץ באויר הפתוח אז סיכון ההדבקה גם יורד .

איך עובר הנגיף מאדם מודבק לאדם בריא?

חשוב להבין את דרכי ההעברה האפשריות כדי שנוכל להפחית את הסיכון ככל שניתן ולהימנע מהדבקה.

כשאנחנו בסביבת אדם מודבק, הנגיף יכול לעבור בשלוש דרכים:

1- הדבקה באמצעות מגע ישיר- כמו נשיקה, גם אם זו נשיקה על הלחי – נגעתם בלחי ואחר כך בעיניים או באוכל והופ הנגיף קפץ פנימה. לחיצת ידיים אותו כנ״ל.

2- הדבקה דרך האויר- כשאנחנו מדברים ובטח כשמשתעלים או מתעטשים הנגיפים תופסים טרמפ על רסיסים מיקרוסקופיים שמופצים באוויר. ממה שקראתי, מרחק ההפצה הוא בערך 2-3 מטר מהאדם המתעטש או מי שאתם מנהלים איתו שיחה. אז כדאי פשוט לתפוס מרחק. אגב זה גם אמצעי מניעה מצויין.

אם הילדים חטפו את הנגיף והביאו אותו הביתה אין הרבה מה לעשות. כנראה שתחלו יחד איתם, אז אם אחד ההורים ממש בסיכון גבוה, ובייחוד הסבים והסבתות, עדיף שייתפסו מרחק עד שיעבור.

בשבועות הקרובים ובייחוד לאנשים מבוגרים עדיף להמנע ממקומות צפופים והומי אדם, במטוס לשבת ליד החלון ולא במעבר קרוב לשירותים שאנשים עוברים שם כל הזמן. מי שמתעטש שייעשה את זה לתוך טישו (אם מתעטשים לתוך המרפק, הבגד נספג בוירוסים, אז לכבס). כל מי שמתעטש או משתעל רצוי שילבש מסיכה כדי לא להדביק אחרים. כדאי גם כמה שיותר להיות באויר הפתוח ולא במקומות סגורים הומי אדם.

אז אם כבר נדבקתם השתמשו במסיכה כדי לא להדביק אחרים, אבל זכרו שעבור הבריאים מסכה לא באמת מגנה ביעילות מהדבקה דרך האויר. אז אם אתם בריאים לגמרי זה לא רעיון טוב לשים מסיכה וללכת למשחק כדורגל או להופעה של מיק ג׳אגר, אלא אם כן זו מסיכת אב״כ כזאת שאוטמת הרמטית עם פילטר של 0.1 מיקרון… לדעתי עדיף פשוט להמנע מאירועים המוניים בתקופה הקרובה וכרגע לא הותירו לנו גם יותר מידי ברירה.

3- הדבקה דרך משטחים-  החלק כנראה הכי מסוכן כי אין דרך לצפות אותו. לפי מה שקראתי עד עכשיו, הנגיף יכול לשרוד על כל משטח למשך כמה ימים, ממש בעייתי כי כל מה שנוגעים בו אחרי שמישהו שנושא את הנגיף נגע בו בשבוע האחרון בערך עלול להעביר נגיפים פעילים. תחשבו על זה רגע, ותקראו את זה שוב: ״כל מה שנוגעים בו אחרי שמישהו אחר נגע בו בימים האחרונים יכול להעביר נגיפים פעילים!  נגעת – נסעת! וגם הנגיף נסע יחד איתך!!

שימו לב: ידיות של דלתות, כפתורים של מעליות, ברזים במטבח ובאמבטיה, קל וחומר בשירותים ציבוריים, עגלות בסופר ובשדה התעופה, דלפקים למיניהם, מגבות משותפות ואפילו כרטיסי אשראי, שטרות ומטבעות. כל אלה יכולים להיות מצבורים קהילתיים של נגיפים.

האם הנגיף יכול לעבור מוטציה ולהיות מסוכן יותר?

כל יצור שיש לו חומר תורשתי ברגע שהוא משוכפל אז לא תמיד זה מושלם וכך גם הנגיפים, הם משתנים כל הזמן. ככל שהוירוס יותר קטלני אז הוא באופן אבסורדי פחות מוצלח אבולוציונית ולכן זהו תרחיש לא סביר. כשהוירוס הוא פחות אגרסיבי הוא יכול להדביק יותר אנשים. הקורונה הוא איפשהו באמצע כי לגבי הרבה אנשים הוא יכול לעבור בקלילות מבלי שיהיו להם סימפטומים ולגבי אחרים הוא מסוכן.

האם יש לקורונה חיסון?

חיסון הוא כמובן מרכיב חשוב בהתמודדות וכרגע יש מספר חברות שמפתחות חיסונים, אולם מכיוון שמדובר בזן חדש של נגיף נאלצו להתחיל מא׳ ותהליך יצירה, בדיקה וייצור של חיסון חדש לוקח לפחות שנה. עד שהחיסון לקורונה יהיה מוכן לשימוש זה כבר לא יהיה רלוונטי להתפרצות הנוכחית, אבל בהחלט יכול להיות משמעותי למניעה של גל נוסף בעתיד.

מה לגבי טיפול?

נעשים מאמצים לפתח ולבדוק טיפולים חדשים, וגם לבדוק יעילות של תרופות קיימות כנגד הנגיף. חברת גלעד שנמצאת כאן בפוסטר סיטי, פיתחה לפני כמה שנים תרופה אנטי-ויראלית נגד אבולה שנראה שמעכבת גם את הוירוס הזה – עדיין לא ברור – הם כרגע בעיצומם של ניסויים קליניים בסין, קוריאה וארה״ב ואמרו שיפרסמו תוצאות תוך חודש בערך – באפריל.

 

*לקבלת מידע נוסף על וירוס הקורונה פתחה גוגל ערוץ מיוחד המכיל מידע מקיף ועדכני. לקריאה לחצו כאן.

מלחמתו של האנטי-סלב בחקיקה האנטי-דמוקרטית: שיחה עם עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון

מלחמתו של האנטי-סלב בחקיקה האנטי-דמוקרטית: שיחה עם עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון

מאת: אביב פרץ

אליעד שרגא הוא אנטי-סלב. כבר שלושים שנה שהוא מכהן כיו״ר התנועה לאיכות השלטון בישראל, פעיל בזירה הציבורית ומפציע לא מעט בתקשורת, ובכל זאת, אם תיתקלו בתמונתו סביר להניח שמה שיעבור לכם בראש יהיה: מי זה, האח האבוד של שמעון פרנס? זוהי בפירוש תעודת עניות לזמנים שאנחנו חיים בהם ולא לשרגא, שהינו איש מרשים לכל הדעות.

צילום: התנועה לאיכות השלטון

בן 60, התגייס לצנחנים והגיע לדרגת סגן אלוף, עורך דין ובעל דוקטורט במשפטים מהאוניברסיטה העברית. שרגא היה ממובילי המאבק נגד השחיתות השלטונית בעקבות פרשת ״התרגיל המסריח״ ב-90׳, עת שבת רעב מול בית הנשיא בדרישה לחשוף בפני הציבור את ההסכמים הקואליציוניים. המאורע הזה היה הטריגר עבורו לייסודה של התנועה לאיכות השלטון.

שרגא ינהר לפאלו אלטו כמה ימים לאחר הבחירות, ויעביר ב-OFJCC הרצאה על ״כיצד הפכה השחיתות בישראל לנורמה״ (פרטים כאן).

בכותרת ההרצאה מקופלת ההנחה שהשחיתות בישראל היא אכן נורמה. האמנם? 

״לצערנו הרב, שחיתות בישראל לא רק שהפכה לנורמה, שחיתות במופע היותר קשה שלה הפכה להיות נורמטיבית. היא נתפסת היום כסוג של עבירה חברמנית, משהו שלא רק שאפשר לחיות איתו, אלא שהוא בבחינת ׳זה בסדר׳. זה בסדר שיש לך כתב אישום, שאתה מתהלך עם אבק של שחיתות סביבך, זה לא פוסל אותך משום דבר. ומה שחמור בתופעה הזו, הוא שברגע שהשחיתות נתפסת ככזו, זה רק מעצים את התופעה. אם לפני כמה עשרות שנים, אנשים שנתפסו בעבירות שחיתות לא רק שעזבו מיד את המשרות שלהם אלא אף שלחו יד בנפשם, היום אתה יכול לחזור להיות שר הפנים או להמשיך לכהן כראש עיר. אולמרט מסתובב כמו איזה סלב, מתראיין בתוכניות טלוויזיה ורדיו ומופיע בשבתות תרבות – זה מופע מגוחך עד מביך״.

עוד לא התחיל הריאיון וכבר דכדכת אותי. 

״תשמע, צריך קודם כל לראות את המציאות, ואז לקום ולהילחם בה״. 

בימים טרופים אלה, שבהם מי שמגרונם בוקעים דברי ביקורת על השלטון נחשדים לאלתר כעוכרי ישראל, מתבקש להכשיר את שרגא הכשרה כהלכתה. הוא גדל והתחנך בבית רוויזיוניסטי, וברבות הימים אף היה עוזרו המשפטי של דן מרידור, מה שלדבריו ״לא מתאים לתדמית שמנסים להציג. אנשים לא רוצים להתמודד עם העובדות, זה לא משנה שאתה רוויזיוניסט – אתה שמאלן כי אתה ליברל, וזה לא משנה שאתה מג״ד מילואים בצנחנים – אתה בטח בוגד במדינה, פשוט לא להאמין״.

 אפילו ניסיון מעודן יותר מצדי לרחרח, שמא בעיניו יש יותר שחיתות בממשלות ימין לעומת ממשלות שמאל, זוכה ממנו ללאו נחרץ. ״השחיתות״, הוא חוצב בנחישות את משפטיו, ״אין לה צבע, אין לה טעם ואין לה ריח. היא קיימת גם בימין וגם בשמאל, גם אצל אשכנזים וגם אצל מזרחים, גם אצל דתיים וגם אצל ערבים; היא חוצה מחנות, זה משהו שצריך להבין אותו. אני כל הזמן מזהיר שאת המחלה הזו, שנקראת ׳שחיתות׳, אסור לתייג״. שרגא אף אינו מהסס לנקוב בשמות, ״ראינו הרבה ׳צדיקים׳ מהשמאל״, הוא מתיז מפיו בבוז את הצד״י, ״אהוד ברק ופרשת העמותות, בוז׳י ופרשת העמותות, פואד ועזר וייצמן – ראינו את כולם״.

לשרגא תזה מעניינת על אופי המאבק שצריך להינטש על השחיתות. ״הקרב הוא קרב על התודעה, תראה את ׳מי טו׳״, הוא מציג תקבולת מפתיעה, ״הם ניצחו כי הם ניצחו את התודעה. היום ההתייחסות לעבירות מין בישראל היא אחרת, משה קצב לא מעז להוציא את האף מהבית שלו בקריית מלאכי. אם הוא היה מגיע להפגנה של ׳מי טו׳, כמו שאולמרט הגיע להפגנה נגד השחיתות לפני שלושה חודשים, הוא היה חוזר באלונקה הביתה. יש פה היפוך נורמות: לפני ארבעים שנה יכולת להטריד חופשי אבל לא יכולת להיות מושחת, היום אתה יכול להיות מושחת אבל אתה לא יכול להטריד. אם נצליח לעשות קמפיין שיחזיר את הבושה למחוזותינו, אז יש סיכוי טוב לנצח את המלחמה הזאת. בסופו של יום, התרופה היא בידינו, לכן אני אופטימי״.

מה מונע מכם להרים קמפיין דמוי ״מי טו״?

״א׳ אנחנו מנסים לעשות את זה, וב׳ אנחנו אמנם התנועה הכי גדולה בארץ, עם 55 אלף חברים, אבל להרים את כל הקמפיינים האלה תמיד מתחיל ונגמר באמצעים ומשאבים. אנחנו בדרכנו הצנועה נלחמים למען המטרה הזו, ואני מקווה שיום אחד הגלגל יתהפך. אולי בזכות החבר׳ה מפאלו אלטו נמציא איזה סטארט אפ לשינוי התודעה…״

צילום: התנועה לאיכות השלטון

מעבר לשינוי התודעה, הרי תמיד יהיו אנשי ציבור שמסיבות כאלה ואחרות יתפתו ללכת בדרכי השחיתות, אולי יש איזשהו כשל בשיטה עצמה שמאפשר את המעידות הללו?

״אני לא חושב שיש כשל, כי עובדה היא שפרשות נחשפות ונחקרות, ואנשים כן מובאים לדין והולכים לכלא. כל המשפט הפלילי בנוי על שני אדנים: סנקציה וסטיגמה. זה נכון שתמיד אפשר להחריף את הסנקציות – כמו מיידוף שקיבל 150 שנה בכלא – אבל אני מאמין שהשינוי בתודעה מתחיל ונגמר בסטיגמה. ברגע שלעבירות של שחיתות יש קלון שמתפוגג אחרי שבע שנים ואינו קלון לנצח, וברגע שהאווירה החברתית היא כזו שלא נופלים מהרגליים כשיש בנאדם מושחת שמנהל את העסק, אלא זה הפך להיות משהו שחיים איתו – אז הסטיגמה לא עובדת. אם הסטיגמה הייתה עובדת כמו שהיא עבדה בשעתו, אז היינו מצליחים לייצר את המהלך התודעתי. וזו הבעיה, אנחנו. לא רק הם, אנחנו אשמים לא פחות״. 

פחות משבוע לפני מועד ב׳ של בחירות 2019, אין מנוס מלצלול עם שרגא לתוך כמה מהסוגיות כבדות המשקל שעומדות על הפרק. קחו נשימה, הנה אנחנו מתחילים.   

נגיד שאני מצביע ליכוד, שסבור שהתקשורת ורשויות אכיפת החוק רודפות את נתניהו, ושהן מוּנעות משנאה יוקדת כלפיו. איך תשכנע אותי, באופן שכלתני, שהשחיתות דבקה בנתניהו?

״אגיד לך ללכת לקרוא את כתב החשדות, זהו מסמך מלא בעובדות ונתונים. בסוף, משפטים הוא מקצוע שכל כולו בנוי על תשתית עובדתית. יש ראיות – יש קייס, אין ראיות – אין קייס. נורא פשוט. עכשיו, זה נכון שאפשר לתת פרשנות משפטית לכל פעולה ופעולה, אבל הכול מתחיל במה שנקרא ׳המעשה האסור׳. כשאתה, כ'לא משפטן', קורא את 57 העמודים האלה של כתב החשדות, אתה מבין כמה עובדות יש בו, וכמשפטן אתה מבין איזה הנחות גדולות עשו לנתניהו, בכך שהורידו לו שתי עבירות שוחד, בתיק 1000 ובתיק 2000. הדברים הם מאוד אובייקטיביים, מסמכים עם תמלילי הקלטות והודעות וואטסאפ, ואתה רואה הכול, הכול נמצא שם. לכן אם אתה בנאדם שכלתני, שרוצה לפתוח את העיניים, אז לך תקרא את העובדות, תתרשם, ותקבל החלטה רציונלית״.

אבל רוב האנשים, גם השכלתניים, לא הולכים וקוראים כתב חשדות בן 57 עמודים, כמו שהם לא הולכים לקרוא מצעים של מפלגות, לצורך העניין.

״הבחירות הן בחירות עדריות. אם העדר הולך שמאלה, אז אתה הולך שמאלה – ולהפך. לצערי הרב, גרמו פה לדורות של אנשים להצביע תחושתית ולא להצביע רציונלית. והצער היותר גדול בנושא, הוא שהיום החומרים שבהם מלעיטים את המדינה הם שנאה ופחד, פחד ושנאה. וכשזה חומר הבעירה שמניע אנשים לבחור, אז חוץ מאיראן-איראן-איראן, חזבאללה-חזבאללה-חזבאללה, חמאס-חמאס-חמאס, שמאלנים-שמאלנים-שמאלנים, בוגדים-בוגדים-בוגדים – האם בסוף יש פה משהו רציונלי?״

איזה עובדות מהדהדות, שאינן ניתנות לערעור, אתה זוכר מכתב החשדות?

״למשל, בתיק 1000 כל המתנות שנתניהו מקבל – הכול מתועד, עם חשבוניות. זה לא משהו שאתה יכול להגיד עליו: זה סתם, עורבא פרח. ומצד אחר, כל התמורות שנתניהו נותן גם הן מתועדות: מהסיפור של ׳ערוץ 10׳, דרך הסיפור של ׳קשת׳ ו׳רשת׳, המשך בסיפור הוויזה למילצ׳ן – הכול מתועד והכול עם ראיות. תרפרף בכתב החשדות על תיק 4000, ישנן שם כל הודעות הוואטסאפ עם הפקודות שיורדות מבלפור למפקדת ׳וואלה׳״.

אבל בכל פעם שיוצאת הדלפה של השיחות האלה, מיד נטען שמדובר בדברים שהוצאו מהקשרם, עוותו, סולפו. 

״אל תשכח מתי התחילו כל ההדלפות. הן התחילו כשהחומר הועבר לסנגורים של הצדדים שהולכים לשימוע, החומר לא הודלף לפני כן מהפרקליטות. זה חלק מהשיטה, שמי שמדליף אלה הם הסנגורים שמקבלים את החומר, בין אם הסנגורים של עדי המדינה ובין אם הסנגורים של נוני מוזס, אתה לא יודע. סנגור יכול לקחת את הפרוטוקולים מחדרי החקירות ולהדליף אותם, הם הרי עוד לא עמדו למבחן משפטי – אלה גרסאות, וזו מלחמת גרסאות. אנשים צריכים להבין שמה שמודלף על ידי אותם סנגורים משרת את הנרטיב של ההגנה שלהם, לכן הם עושים את זה. אבל נתניהו ישר מתחיל עם הספינים שלו: הפרקליטות הדליפה, המשטרה הדליפה…״

לא פעם מתעורר דיון בעניין שרים שיש נגדם כתב אישום. עמדת התנועה לאיכות השלטון היא שעליהם להתפטר, שכן הם לא יכולים ולא ראויים לקבל מנדט מהציבור. מנגד נטען, שהמחוקק הישראלי נתן את דעתו על המצב שבו יוגש נגד שר – או אפילו ראש ממשלה – כתב אישום, וקבע שהוא יוכל לכהן עד לסיום הערעור שלו בעליון.

״לגבי שרים, ב-93׳ בבג״צ של התנועה לאיכות השלטון נגד דרעי, נקבעה ההנחה על ידי בית המשפט העליון, שכשמוגש כתב אישום נגד שר בעבירות שיש עימן קלון, הוא צריך לפנות את תפקידו. זו הנורמה הנוהגת, הגם שהחוק מאפשר לשר להמשיך לכהן בתפקידו. לגבי ראש ממשלה, כשרצו להחזיר את דרעי למערכת הפוליטית עשו כל מיני שינויים בחוק שאפשרו הכשרת שרצים, לרבות הישארות של ראש ממשלה – אז זה נכון שהחוק מאפשר. ב-2008, על אף שהחוק אִפשר, אולמרט התפטר ברגע שהוגש נגדו כתב אישום, כי זו הנורמה שחלה לגבי שר. מה יקרה עכשיו עם נתניהו? זו שאלה נפלאה. ועדיין, נשאלת השאלה אם לא נבצר מראש הממשלה ללכת בבוקר לבית משפט, להגן על עצמו בשלושה או ארבעה תיקים כבדים מאוד, ואז אחרי הצהריים לנהל מדינה. גם אם החוק מאפשר, השאלה אם הוא כשיר או לא. אני חושב שלא: לא נפשית, לא מבחינת לוחות הזמנים שלו, ולא מבחינת ההקרנה של התנהלות נורמטיבית כלפי מטה״.

מלבד שאלת הכשירות, האם לא צורם בעיניך באיזושהי רמה הרעיון שמערכת משטרתית היא זו שעלולה להדיח ראש ממשלה? הרי הרציונל מאחורי חקיקת החוק הנוכחי הוא שהדחה כזו היא צעד ששייך למשטרים אפלים.

״זו לא משטרה, אנחנו כבר אחרי ארבע משוכות: משטרה, פרקליטות מחוז, פרקליט מדינה ויועץ משפטי לממשלה עם שימוע. שמע, אם זה היית אתה, מזמן כבר היית חוטף את כתב האישום שלך ואף אחד לא היה מסתכל עליך. אז אחרי שארבע מסננות ברזל סיננו, עשו את הכול כדי להקל, ויש החלטה להגיש כתב אישום… זה לא שאיזה שוטר החליט להגיש כתב אישום; זה כל כך אפוי, ולקחו פה את כל טווחי הביטחון מכל הכיוונים, שזו הרשעה בטוחה״.

מה עמדתך כלפי הטיעון של איילת שקד בעניין פסקת ההתגברות, על כך שהיא בסך הכול נועדה להשיב את האיזון שהופר בין הרשויות?

״זה סיפור מורכב, אז רק אומר בקצרה: ב-92׳ כשחוקקו את ׳חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו׳ ואת ׳חוק יסוד: חופש העיסוק׳, עשו גם שינויים ב׳חוק יסוד: הממשלה׳, שינויים שאף אחד לא מדבר עליהם. הפכו את הצבעת אי-האמון להצבעת אי-אמון קונסטרוקטיבית (שבה, בין היתר, נדרש רוב מוחלט ולא רוב פשוט כדי להפיל ממשלה מכהנת – א.פ.), ובכך למעשה גזלו מכנסת ישראל את מקור הכוח שלה לפקח על הרשות המבצעת. לכן מאז יש לנו רשות מבצעת מאוד חזקה ונטולת איזונים ובלמים. אלילת השקר החדשה היא ה׳משילות׳, כי כשממשלת ישראל עושה מה שהיא רוצה, הכנסת היא אסקופה נדרסת. להזכירך, לפני שלושה חודשים 74 ח״כים הרימו את היד לאור גחמתו של ראש הממשלה, ופיטרו את עצמם קולקטיבית. אם ראש הממשלה מחר בבוקר רוצה להתקיף באיראן, או רוצה לכבוש את בבל, אף אחד לא יכול למנוע את זה ממנו במדינת ישראל. הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. מעולם לא היו לרשות המבצעת כל כך הרבה סמכויות, אז לבוא ולומר שרוצים לחדש ימים כקדם? איילת שקד הרי שכחה שלפני שלושים שנה כנסת ישראל הייתה מאיימת להפיל את הממשלה כל יום שני אחרי הצהריים, ח״כים היו אצים מכל קצות העולם, רק שהממשלה לא תיפול, על מה היא מדברת? זה חוסר הבנה מוחלט של מי שמנסה לקרוא לעצמה שרת משפטים אבל לא מבינה שום דבר במשפטים ובהיסטוריה חוקתית של ישראל, וגם לא מכירה את העובדות. אבל היום העובדות לא מעניינות״. 

לאחרונה גבר הדיון בעניין סמכויות מבקר המדינה. גלית דיסטל-אטבריאן, סופרת וגרופית של נתניהו, כתבה בפוסט בפייסבוק: ״אין למבקר המדינה שום סמכות לקבוע האם התנהלות של גוף מסוים היא פלילית או לא, בשביל זה יש את מוסדות אכיפת החוק. אז אם אין לך את היכולת להכריע על התנהלות פלילית, בשביל מה המחלקה נגד שחיתות? זה מופרך בערך כמו שרופא השיניים שלכם יפתח בקליניקה מחלקה לייעוץ זוגי״. 

״אני לא מכיר את הגברת, אבל במשפטים היא לא מבינה, וכנראה מעולם לא קראה לא את ׳חוק יסוד: מבקר המדינה׳ ולא את חוק מבקר המדינה, כי בשניהם למבקר יש חובה – חובה! – להתעסק בטוהר מידות, זה חלק מהתפקיד שלו. וכשהמבקר חושף שחיתות פלילית, יש לו עוד חובה על פי החוק, והיא להעביר את חומר החקירה המנהלית ליועץ המשפטי לממשלה, כדי שהיועץ – במידה שיחליט שישנן מספיק ראיות – יפתח בחקירה פלילית. זה החוק, זה המנגנון, ולכן הגברת המכובדת, שכותבת לה בפייסבוק כל מיני הגיגים, פשוט לא מבינה את המָטֶרְיָה. אין כלום במה שהיא כתבה, זו אפילו לא עובדה אלטרנטיבית״. 

במדדי השחיתות העולמיים, למקרה שתהיתם, מדורגת ישראל במקום נמוך ״בואכה העולם השלישי, עשינו קפיצה נחשונית לאחור בעשרים השנים האחרונות״, אלא ששרגא מבקש להוסיף, ״עכשיו זה הרבה יותר חמור, כי מעבר לשחיתות, בשביל להימנע מלהריח את הליזול באגף 10 מוכנים פה לפרק את המשטר הדמוקרטי. אנחנו מדינה ללא חוקה, ואת המעט שיש מנסים לרסק עם חקיקה אנטי-דמוקרטית, שזה כבר צעד אחד הרבה יותר קדימה משחיתות״.

לאור כל האמור, אתה עדיין מאמין בשלטון החוק בישראל?

״בהחלט. על אף שמנסים לעשות הכול כדי לפורר את מערכות אכיפת החוק בישראל, בתור ליברל, הדבר היחיד שמחזיק בסוף חברה הוא עליונות שלטון החוק. ברגע שנאבד את האמונה בבסיס הזה, אפשר באמת לקחת את המפתחות ולסגור את המדינה. אבל אני אופטימיסט גדול, בסוף בני האור ינצחו״.

לקריאת ראיונות נוספים שערך אביב פרץ אתם מוזמנים לבקר בבלוג שלו, זוטי דברים.