הבחירות בארה"ב בצל הקורונה: כל התרחישים האפשריים

הבחירות בארה"ב בצל הקורונה: כל התרחישים האפשריים

מאת: יפתח דיין

בימים טרופים אלו שואלים אותי לא מעט על מה עלול לקרות עכשיו בבחירות לנשיאות לאור משבר הקורונה, עם דגש על שאלות כמו דחייה או ביטול אפשריים של הבחירות, חוסר יכולת להצביע בקלפי ועוד.

בפוסט הבא אשיב בדיוק על שאלות אלו, ונמתח מעט את גבולות הדמיון בכל הנוגע למה שעלול לקרות.

***
האם טראמפ יכול להודיע על מצב חירום ולדחות את הבחירות?

Photo by iStock

מעשית, לא. לטראמפ אין אפשרות ריאלית לדחות את הבחירות. החוקה מאוד ברורה בהקשר הזה. טראמפ ופנס אינם יכולים להמשיך ולכהן מעבר לקדנציית 4 השנים לה נבחרו ב-2016 אלא אם נבחרו לכהונה נוספת, לרבות במצב בו לא מתקיימות בחירות.

אם טראמפ בוחר לנסות ולעכב או לדחות את הבחירות, הוא לוקח סיכון גדול מאוד. ברגע שמסתיימות ארבע שנות הכהונה שלו ולא מתקיימות בחירות, על פי התיקון ה-20 לחוקה שרשרת הירושה נכנסת לפעולה. כיוון שלא הוא ולא פנס יוכלו להמשיך בתפקיד, הבאה בתור תהיה יושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי. דהיינו, הדמוקרטים יקבלו לידיהם את הנשיאות, גם אם באופן זמני עד קיום הבחירות שכסדרן.

הדחייה היחידה שיכולה לקרות, בתיאוריה, היא בין מועד הבחירות הנוכחי ובין מועד השבעת חברי הקונגרס מחדש – 3 בינואר, 2021. כל מועד מאוחר יותר, וטראמפ יצטרך לפנות את שדרות פנסילבניה 1600 ללא עכבות.

גם קידום דחייה קצרה שכזו תהיה מורכבת מאוד מבחינתו. חוק משנת 1845 מקבע את יום הבחירות בתאריך קבוע: יום שלישי הראשון שחל לאחר יום שני הראשון של חודש נובמבר. טראמפ יידרש להציג חוק חדש המאפשר את הדחייה, ולהעבירו דרך בית הנבחרים בו שולטים הדמוקרטים, משימה כמעט בלתי אפשרית מבחינתו.

במידה והמשבר לא יחלוף, האם ניתן יהיה לאפשר לאנשים להצביע ב-3 בנוב' בלי להגיע לקלפיות?

מתוך 50 מדינות ארה"ב, 28 מדינות מאפשרות כיום להצביע בדואר. 3 מדינות נוספות – וושינגטון, אורגון וקולורדו – מגדילות ומאפשרות להצביע אך ורק בדואר. 19 המדינות הנותרות לא מאפשרות הצבעה בדואר כיום.

התשתית החוקית להצבעה בדואר היא "קלפי נעדרים" (Absentee Ballot). כל מדינות ארה"ב מאפשרות לאנשים שאין באפשרותם להגיע לקלפיות ביום הבחירות להצביע קודם לכן, בדואר או באינטרנט.

אנשים שהשימוש באופן הצבעה זה הינו מוצדק על פי חוק עבורם הם:
-אנשים חולים או בעלי מוגבלויות שלא יכולים להתנייד לקלפי
-אנשים שאינם יכולים להגיע לקלפי מפאת הגבלות דתיות ביום הבוחר
-אנשים שנעדרים לאורך זמן ממחוז ההצבעה אליו השתייכו במקור (בין אם בשל מעבר למחוז או מדינה אחרים או בשל מעבר אל מחוץ לארה"ב)
-אנשים שמחויבים לעבוד בשעות בהן הקלפי פתוח
-אסירים המרצים מאסר בגין עבירות לא פליליות

כאשר מדינה מחליטה שהיא רוצה להתיר הצבעה בדואר, היא מתחברת לתשתית חוקית זו ומאפשרת "הצבעה בקלפי נעדרים ללא צורך בתירוץ" ("no-excuse absentee voting"). ישנה כיום הצעת חוק המונחת לפתחם של בית הנבחרים והסנאט אשר אוסרת על כל 50 המדינות להגביל הצבעה בקלפי נעדרים לכלל הציבור. העברת חוק זה וחתימתו על ידי הנשיא תבטיח שכלל אזרחי ארה"ב יוכלו להצביע בדואר.

עם התפרצות נגיף הקורונה, הלחץ על המחוקקים להעלות את החוק להצבעה גובר, אך הפילוג הנוכחי בוושינגטון עשוי למנוע פעולה בנושא. במקביל, המדינות לא חייבות לחכות לקונגרס הפדרלי, ולהחליט בעצמן שהן מאפשרות הצבעה בדואר אם טרם עשו זאת.

בחלק מהמדינות, כמו קליפורניה לדוגמא, יש תרבות ענפה מאוד של הצבעה בדואר. במדינות אחרות נוהג זה אינו מושרש. נגיף הקורונה עשוי לשנות לא רק את החוקים אלא גם את דפוסי ההצבעה בקרב מדינות שמתירות הצבעה בדואר מזה זמן רב.

מה קורה במדינות המתנדנדות בכל הנוגע להצבעה בדואר היום?

מרבית המדינות המעניינות ביותר בהקשר של הבחירות הקרובות מאפשרות הצבעה בדואר. הרשימה כוללת את פלורידה, ג'ורג'יה, אריזונה, נבאדה, צפון קרוליינה, פנסילבניה, מישיגן, ויסקונסין ואוהיו. המצטרפות האחרונות לרשימה היו מישיגן, בה הנושא הוכרע במשאל עם בבחירות ב-2018, ופנסילבניה, בה בית המחוקקים המדינתי העביר חוק המאפשר זאת באוקטובר 2019.

שתי המדינות היחידות אשר צפויות להיות מעניינות בבחירות הקרובות ואינן מאפשרות כיום הצבעה בדואר הן טקסס וניו המפשייר. בהיעדר חוק מדינתי, הסמכות בעניין ההצבעה נמצאת בידיהם של מזכירי המדינות (Secretaries of states), שהם נבחרי ציבור בדיוק כמו המושלים.

בניו המפשייר, סגן מזכיר המדינה מסר לאחרונה בראיון שלמרות שהמזכיר אינו תומך בהתרה כללית של הצבעה בדואר, הוא בהחלט מתכוון לרכך את הקריטריונים להצבעה זו במצבי חירום נוכח משבר הקורונה.

חשוב להדגיש שהצבעה בדואר אין משמעותה בהכרח שקל יותר להצביע. בחלק מהמדינות, כמו ויסקונסין, צפון קרוליינה וג'ורג'יה, ישנם חוקים המחייבים להירשם למאגר המצביעים באמצעות תעודת זהות המכילה תמונה (Voter ID laws), ורק אז ניתן להצביע בדואר. רבים מאזרחי ארה"ב אינם נושאים תעודות מסוג זה, וייתכן שהנפקתם תהיה אף איטית ומורכבת יותר נוכח משבר הקורונה נוכח שיבושים בשירותים הציבוריים.

אז האם בעצם אין חשש מ"משבר חוקתי" נוכח הקורונה?

לא, בהחלט יש חשש שכזה. משבר חוקתי הוא מצב בו החוקה אינה מספקת מענה מפורש לשאלות מהותיות שעולות במסגרת הבחירות, והפרשנות עוברת לידי גורמים בעלי גוון פוליטי. המשבר החוקתי האחרון ארע בבחירות בשנת 2000, בהם ויכוח קשה בכל הנוגע לספירת הקולות בפלורידה הוכרע על ידי בית המשפט העליון לטובת ג'ורג' בוש הבן.

קשה לחזות מראש איך משברים מסוג זה יתגלגלו. יחד עם זאת, ניתן להניח ששילוב של ריבוי הצבעות בדואר נוכח משבר הקורונה לצד תוצאה צמודה באופן יחסי עשויה להוות כר פורה לוויכוחים ולקרבות בין הדמוקרטים והרפובליקנים. ניתן לדמיין כבר מספר תרחישים אפשריים.

תרחיש ראשון: פלורידה חוזרת על עצמה. בערך.

נניח שהרפובליקנים מנצחים על חודה של מדינה אחת, בפער קולות זעום. נניח שמדינה זו היא אחת המדינות הצמודות והמפולגות ביותר בארה"ב כיום – ויסקונסין. נניח שיתברר שבאחד מהמחוזות הגדולים במדינה, ספירת הקולות בוצעה במתודולוגיה שונה לחלוטין מביתר המחוזות, וישנה סברה שספירה מחודשת שתיישר קו עם יתר מחוזות המדינה תביא לתוצאה שונה.

מזכירי המדינות, האחראים על ניהול הבחירות, אמונים גם על נושא ספירת הקולות. מזכיר המדינה של ויסקונסין הוא דמוקרט והוא לבטח יקבע במצב כזה שיש לבצע את הספירה מחדש. הרפובליקנים במדינה יעתרו לבית המשפט העליון המדינתי של ויסקונסין.

בתי משפט עליון מדינתיים הם פוליטיים ללא כחל ושרק, ומתאמצים הרבה פחות מהעליון הפדרלי להצטייר כממלכתיים. כיום הרוב בעליון של וינסונסין נמצא בידיהם של הרפובליקנים, ולכן צפוי לפסוק שיש לבטל את הספירה המחודשת. הדמוקרטים יעתרו במצב זה לערכאת ערעורים פדרלית. אם ינצחו בה, הרפובליקנים יעתרו לעליון, ואם יפסידו בה, יערערו לעליון בעצמם.

כיצד יפסוק העליון בהרכבו הנוכחי במצב שכזה? לרפוב' יש בעליון רוב של 5-4. ג'ון רובטרס, נשיא העליון השמרן, לבטח ייחשב לקול המכריע. רוברטס ידוע בנטייתו לשמרנות משפטית – פסיקה בפרשנות מצמצמת שנוטה לא לפרש את החוקה מעבר לפשט הפסוק.

בכל הנוגע לטוהר הבחירות החוקה די ברורה – המדינות אחראיות בעצמן לניהול הקלפיות וספירת הקולות. העליון המדינתי הוא הסמכות המשפטית לפרשנות החוקה המדינתית, ולכן רוברטס יעדיף שלא לערער על פסיקתו בנושא זה. רוברטס יפסוק להכיר בהחלטת העליון של ויסקונסין. הספירה המחודשת תיעצר וטראמפ זוכה בכהונה שנייה.

תרחיש שני: טראמפ פועל עצמאית

נניח שתוצאה כלשהי בחבר האלקטורים שמביאה לניצחון של הדמוק' בזכות שתי מדינות. בעוד הליברלים חוגגים, טראמפ יכריז שהממשל זיהה חשדות לזיופים באותן שתי מדינות, ומקים ועדה ממלכתית שתבחן את הנושא. הוועדה, שתהיה עמוסה בעושי דברו של טראמפ, תקבע שיש חשד סביר לזיופים במחוזות בעלי הטיה דמוק' ברורה, ותמליץ לפסול את סך הקולות שהגיעו מהם, צעד שיעביר את הניצחון לטראמפ.

לוועדה זו על פי רוב הדעות לא יהיה מנדט חוקתי, שכן מי שאמון על היבטים של הצבעה ובחירות בכל מדינה הם מזכירי המדינות הספציפיות לצד ועדות הקלפי המחוזיות עצמן. טראמפ יעתור לערכאות משפטיות, והנושא יגיע לדיון בעליון הפדרלי.

הפעם, ההחלטה של רוברטס תהיה קשה יותר. לכאורה, האידיאולוגיה המשפטית בה הוא דוגל לא מצדיקה הכרה במהלכים של טראמפ, אשר אינם מגובים בחוקה או בחוק. בנוסף, רוברטס ידוע בחשיבות שהוא מייחס לבית המשפט העליון כמוסד לאומי ולאמון הציבור בו, ועל כן לבטח יחשוש מאבדן אמון בעקבות מתן יד למהלך דרמטי שכזה.

בכל זאת, האם יוכל לעמוד בפרץ נוכח הלחץ הרפובליקני? כן. הוא יפסוק עם השופטים הליברלים, המהלך של טראמפ יקרוס, והצ'לנג'ר הדמוקרטי יושבע לנשיאות.

תסריט שלישי: לכו תחפשו אותנו

היכונו לתסריט המופרך והביזארי מכולם, אבל גם למעניין ביותר. נניח שכל המדינות נערכות לקראת הצבעה המונית בדואר. במקביל, משבר הקורונה שוטף את האומה. מחדליו של טראמפ בראשית המשבר לצד אבדן חיי אדם רב מביא לפגיעה אנושה בפופולריות שלו, ולהנחת עבודה שהוא צפוי להפסיד בפער ניכר את הבחירות לצ'לנג'ר הדמוקרטי.

בעוד הדמוקרטים מקררים את השמפניות, הרפובליקנים מתכננים מהלך חסר תקדים שיעניק להם את הבחירות, ויש להם בכיס נשק סודי – האלקטורים. אותם אלו מחבר האלקטורים (The Electoral College).

שיטת הבחירות של ארה"ב קובעת שאנשים, המכונים אלקטורים, אמורים לייצג את תוצאות הבחירות במדינות השונות בהצבעה חגיגית שנערכת לאחר שכל המדינות מסיימות את ספירת הקולות. מספר האלקטורים של כל מדינה הוא כסכום מספר נציגיה בבית הנבחרים ובסנאט, ומי מהמועמדים שצובר רוב של 270 מתוך 538 אלקטורים זוכה בנשיאות.

לאורך ההיסטוריה השתרש הנוהג שבכל מדינה שתי המפלגות מציגות סוללת אלקטורים פוטנציאלית מטעמן. מועמדים אלו נבחרים על פי רוב ישירות על ידי המפלגה או בפריימריז. כאשר מדינה מוכרעת לטובת אחת המפלגות, הסוללה של אותה מפלגה היא שזוכה לייצג את המדינה בחבר האלקטורים.

אלא ששיטה זו היא נוהג. במקור מי שממנה את האלקטורים הוא בית המחוקקים המדינתי. כיום הוא עושה זאת בעקיפין, בכך שהוא בעצם מתיר את השיטה הנהוגה. כאן הרפוב' נכנסים לתמונה. נניח שהם יטענו עוד לפני הבחירות שההצבעה בדואר מוטה לטובת הדמוק' מסיבה כלשהי, ושבכוונתם לאזן הטיה זו בכך שיקראו לבתי המחוקקים המדינתיים למנות אלקטורים במישרין, ולא בשיטה שהתגבשה לאורך השנים.

יום הבחירות מגיע והדמוקרטים זוכים בקלות. האלקטורים כעת נדרשים לייצג את תוצאות מדינותיהן. מכיוון שהרפוב' שולטים בהרבה בתי מחוקקים מדינתיים במדינות מתנדנדות, נשלחים לחבר האלקטורים נציגים רבים המעוניינים להתעלם מרצון הבוחר ולהצביע בעד טראמפ, בניגוד לרצון הבוחר. תופעה זו מכונה "האלקטור הבוגדני" (Faithless Elector).

האם אלקטורים באמת יכולים לעשות דבר כזה? תלוי. הסמכות לקבוע כיצד רשאים אלקטורים לנהוג נמצאת בבתי המחוקקים המדינתיים. חלק לא מאפשרים להם להצביע בניגוד לרצון הבוחר. אחרים מאפשרים זאת, אבל מגדירים מהלך שכזה כעבירה בדרגות חומרה שונות. קבוצה שלישית של מדינות לא מתייחסת לנושא בכלל במישור החוקי, ובכך הלכה למעשה מאפשרת לאלקטורים להצביע לפי ראות עיניהם.

מדינה מעניינת בהקשר הזה היא פנסילבניה. בבית המחוקקים שלה יש רוב רפובליקני ונכון להיום אין לה חוקים המתייחסים לתופעת האלקטור הבוגדני. במצב היפותטי בו הרפובליקנים מורדים בשיטה והולכים בכל הכוח על הפיכה בחבר האלקטורים, פנסילבניה תעמוד בקדמת הבמה.

*מתעניינים בפוליטיקה האמריקאית? לקריאת פוסטים נוספים בנושא היכנסו לבלוג של יפתח דיין, על פילים וחמורים

מוקדי התמיכה המוצעים לקהילה בעקבות משבר הקורונה

מוקדי התמיכה המוצעים לקהילה בעקבות משבר הקורונה

(English below)

קהילה יקרה,

ימים לא פשוטים עוברים על כולנו, מלווים בהרבה חששות וחוסר ודאות. בתי הספר שנסגרו, מקומות העבודה שצמצמו בכוח אדם, הבידוד, הבדידות- כל אלה משפיעים על מצבנו הנפשי והכלכלי ומעלים תחושות שאולי לא הכרנו קודם. על מנת לעבור את התקופה הזאת באופן יותר נסבל נרתמו ארגונים שונים באיזורינו לעזור והנה מה שהם מציעים:

מעגלים ICC

על מנת לנסות ולסייע לקהילתנו הנמצאת בעת הזו במצב חירום, מחלקת ה-ICC וארגון מעגלים מגייסים מתנדבים מכל רחבי הוואלי, על מנת להיערך למצב בו חברים מהקהילה יאלצו להיכנס לבידוד ויזדקקו לתמיכה. מערך המתנדבים יעזור, בין היתר, בשינוע מצרכים בסיסיים לשוהים בבידוד, יצירת ערכות הפעלה לילדים בבידוד, בישול ארוחות לאנשים חולים ועוד. מי שמתנדב לסייע מוזמן למלא את פרטיו כאן.

במידה ואתם אלה שזקוקים לסיוע, זכרו שאתם לא לבד! ארגון מעגלים ICC ישמח לסייע לכם בכל מצוקה שהיא. אנא מלאו את פרטיכם כאן

כדי לעזור לכם להתמודד עם אתגרים כלכליים אשר מתעוררים בתקופה זו יצר ארגון מעגלים מסמך המרכז מידע רב בנוגע למקורות תמיכה בנושאים כלכליים, החל מעזרה בחיפוש עבודה, דרך חוקי שכירויות ופינוי דיירים ועד לסיוע במזון.                      

מתנדבי ער"ן

מתנדבי ער״ן הקימו מוקד תמיכה רגשית בקהילה המקומית סביב מצוקת הקורונה. כל תחושה באשר היא- לחץ, פחד, חרדה ועוד, היא לגיטימית ומובנת בתקופה בה יש הרבה חוסר ודאות וחוסר שליטה במצב.

מרגיש/ה עומס? זקוק/ה למישהו שיקשיב לך? מוזמנים להתקשר למוקד שלנו, לשיחה אמפתית ונעימה עם מתנדבי ער"ן ואנשי מקצוע מקומיים (כל השיחות דיסקרטיות לחלוטין). המוקד יפעל על בסיס יומי בין 2 בצהרים ל-10 בלילה.

מחכים לשמוע מכם (408) 755-5144

ארגון JFCS

ארגון JFCS הפועל באיזור הפנינסולה, סן פרנסיסקו ומחוז מרין וסונומה מציע מערך גדול של תמיכה לכל המעוניינים, יהודים ולא יהודים. הארגון משרת קהל מגיל 0 ועד זיקנה ועובד עם אוכלוסיות שונות וביניהן קשישים, ניצולי שואה, אנשים עם מוגבלויות ועוד.

בימים אלו מציע הארגון תמיכה לקהל הרחב הכוללת שיחות טלפון לקשישים בודדים, קנייה וחלוקת מזון, כולל ערכות מזון לחג הפסח ועוד. אז אם נקלעתם למשבר או מכירים אדם אשר המצב הנוכחי אינו מאפשר לו להתקיים כלכלית ולקנות מזון, ארגון JFCS יוכל לעזור לכם בזה. לפרטים

בית בוואלי

"בית בואלי" זו מחלקה חדשה של ארגון ה- JFCS בראשה עומדת נעמה לוגסי שלמעשה לקחה את כל שירותיו הרבים של הארגון והנגישה אותם לקהל הישראלי בשפה העברית. בתקופה זו של חוסר וודאות וחששות לגבי המצב הבריאותי והכלכלי מבינים בבית בוואלי שנוצר עומס רגשי רב וכדי להקל הם מציעים שני מפגשים פרטניים און ליין בעברית למבוגרים, בהם תוכלו לבחור אם להתמקד בהדרכת הורים או בתמיכה רגשית עבורכם. המפגשים הם ללא תשלום וניתנים על ידי הצוות הטיפולי של JFCS.

לפרטים ניתן לפנות לנעמה לוגסי naamal@jfcs.org או להשאיר הודעה בטלפון 650-6883022

ארגון Feeling Good Foundation

האחיות, הרופאים וכל עובדי מערכת הבריאות עומדים בחזית המלחמה בקורונה וכדי להקל עליהם נפשית מציע ארגון Feeling Good Foundation גישה מיידית למטפלים מקצועיים המטפלים בשיטת TEAM CBT. לפרטים לחצו כאן

Hebrew Free Loan

הלוואות ללא תשלום ניתנות על ידי Hebrew Free Loan למי שנקלע למצוקה כלכלית. עקב מגיפת הקורונה, ניתנות הלוואות עד לסכום של 20 אלף דולר למטרות שונות וביניהן תמיכה לעסקים קטנים, אובדן הכנסה, הוצאות רפואיות, לימודים ועוד. לפרטים נוספים לחצו כאן

תמיכה של מועדון צוותא לבני הגיל השלישי

אוכלוסיית הגיל השלישי היא אחת מקבוצות הסיכון והמתנדבים של מועדון צוותא ב-ICC רוצים להיות שם בשביל מי שזקוק לתמיכה. בתקופה זו, בה אירועים מתבטלים והשהייה בבית היא ממושכת, תחושת הבדידות עולה וכך גם רמות החרדה. פעמים רבות, כל מה שצריך זה לקבל שיחת טלפון מחבר קהילה המביע עניין ודאגה ומציע עזרה וזה מה שמציעים מתנדבי מועדון צוותא.

במידה ואתם חשים שאתם זקוקים לסיוע ואוזן קשבת, אנא מלאו את פרטיכם בקובץ המצורף כאן.

תמיכה להריוניות ואמהות אחרי לידה ב ״ליבי – בית לגדול בו״

את בהריון? קרובה ממש ללידה ? אחרי לידה? התקופה הזו בצל הקורונה מאתגרת במיוחד וב״ליבי״ ישמחו לתמוך, ליעץ, להיות קשובות ולחזק אותך עד חלוף הסערה.

לאחרונה השיקה ליבי את פרוייקט ״אחות גדולה״, המחבר בין יולדות טריות לאמהות מהקהילה וכל הריונית ואמא טריה מוזמנת להעזר בו ובעוצמה של קהילת האמהות.

אמהות המעוניינות להתנדב להיות אחות גדולה מוזמנות למלא טופס קצר זה.*

הריוניות העתידות ללדת בקרוב ומרגישות שהן ישמחו לאחות גדולה מוזמנות למלא טופס קצר זה.*

לפניות, הבהרות, שאלות ניתן לפנות לליחן שריר:

אימייל- lych.sharir@gmail.com או בוואטסאפ 209-2712 (650).

או לגלי בק- gbeck@paloaltojcc.org,408-981-7283

*כל הפרטים של המתנדבות והיולדות ישמרו תחת חיסיון וסודיות. כל המפגשים והשיחות בין האמהות מחוייבים בסודיות.

שירותי תמיכה קהילתיים בפאלו אלטו

עיריית פאלו אלטו מביאה לכם רשימה של ארגונים המספקים תמיכה בתחומים שונים לכל מי שזקוק ובנוסף רשימה של הזדמנויות להתנדב ולסייע בכל האיזור מסן חוזה ועד לפאלו אלטו. פרטים כאן

שירותי הקונסוליה בסן פרנסיסקו

לידיעתכם, בקונסוליה הישראלית בסן פרנסיסקו, הפועלת על פי הנחיות משרד הבריאות ומשרד החוץ בישראל, ייעשו שינויים בשירותים הקונסולריים. לקבלת פרטים על השירותים הניתנים יש להיכנס לעמוד הנציגות.

כל מי שמתכנן לנסוע לישראל בתקופה זו, מומלץ שיעקוב אחר האתר הרשמי של וירוס הקורונה המתעדכן 24/7 על ידי משרד הבריאות בישראל בעמוד זה.

Israeli Community Support Centers for Corona

Dear friends,

We are experiencing a time of growing concerns and uncertainties. The organizations listed below are standing by to provide help.

Maagalim ICC

The ICC (Israeli Cultural Connection) department and the ‘Maagalim’ organization are recruiting volunteers in the Valley in order to help our community prepare for members of the community needing support should they have to go into isolation. The volunteers will deliver essentials to those in isolation as well as create activity kits for children, cooking for sick people, and more. Please sign up if you would like to volunteer. If you need help, ICC and Circles are here to assist you. Please reach out by filling in your details on our Google Page.

Eran

ERAN ([Emotional Relief for Anxiety]) volunteers have established a communal emotional support center. If you are experiencing fear or anxiety for any reason and need someone to talk to please call our hotline. Our volunteers are trained and to listen and comfort at times of crisis. The calls are anonymous and discrete. The ERAN call center will be open to receive calls from noon to 8:00 PS PST.  Our number is 408-755-5144.

JFCS

Jewish Family and Children Services (JFCS) organization operates in the San Mateo, San Francisco, Marine and Sonoma counties offers quality behavioral health social services, and primary medical care to people of all faiths, and all ages. JFCS is offering to check in, purchase and deliver food and Passover packages to solitary elders, and to anyone who finds themselves in need at these difficult times. We’re here to help. If you our someone you know needs help, please contact us here.

Feeling Good Foundation

The COVID-19 pandemic is placing significant stress on the Emergency Response and Healthcare workers working bravely on the frontlines helping our community. Because the well-being and mental health of the frontline response teams are integral in this effort, the Feeling Good Foundation with the help of Feeling Good Institute is offering Emergency Response and Healthcare Workers immediate access to excellent video counseling services and support at no cost. Click here for details.

Hebrew Free Loan

Loans are now available to help manage financial difficulties related to COVID-19. We can assist with needs such as lost wages, childcare costs, small business losses and more. Loan amounts up to $20,000, depending on specific needs. Repayment rates vary. Please submit an application, and one of our staff will contact you. We understand the urgency of this situation and can process these requests in a very short time frame, if necessary.

Tzavta Club

At the Tzavta ICC Club we are aware of the extended risk to people over sixty (the third age population). Our members are on standby, ready to assist those who need someone to talk to. At a time when isolation increases loneliness and further induces anxiety, a call with a club member could go a long way. We are here to listen and help in any way we can. To contact us please fill in your details and we will quickly get back to you.

Palo Alto Community Support Services

The City of Palo Alto has organized a list of partner organizations providing assistance and a list of partner organizations in need of resources and volunteers.

San Francisco Consulate Services

The Israeli consulate in San Francisco will be extending its consular services based on new guidelines from the Israeli Foreign and Health ministries,  For details on the services provided, please visit the Israeli Consulate's page. Anyone who plans to travel to Israel during this period , it is recommended to monitor the official website of the coronavirus is updated 24/7 by the Ministry of Health page.

נגיף הקורונה: כל התשובות לשאלות הבוערות

נגיף הקורונה: כל התשובות לשאלות הבוערות

מבול של מידע על נגיף הקורונה מסתובב ברשת, חלקו אמין יותר חלקו אמין פחות וקל מאוד ללכת לאיבוד. כדי לעשות קצת סדר בבלאגן פנינו למדענית ד"ר טל רוה, בוגרת מכון וייצמן ואונ׳ תל אביב במדעי החיים וכיום חוקרת בסטנפורד, שעונה לנו על כל השאלות הבוערות- מה זה בכלל וירוס? מהי הדרך הנכונה להתגונן מפניו? איפה אפשר להיבדק? מדוע הוא משתולל כל כך באיטליה? האם יחלוף בקיץ? והאם כדאי לי להיערך לבידוד ולאגור אוכל? כל התשובות כאן:

Image by iStock

מה זה בכלל וירוס/נגיף?

נגיפים הם יצורים פרזיטים קטנטנים בלי קיום עצמאי. כדי לגדול ולהתרבות, הם חייבים לחדור לתא חי ולהשתלט לו על המשאבים. נגיפי הצטננות כמו נגיף הקורונה מתרבים בתוך התאים של דרכי הנשימה שלנו – כשנגיף חודר לתא הוא מביא איתו מכונת שכפול יעילה משלו, שמנצלת את אבני הבניין שיש לנו בכל תא כדי לייצר עוד ועוד עותקים של עצמו. בשלב מסוים התא מתפוצץ ומשחרר נגיפים שחודרים לתאים השכנים, וחוזר חלילה. נגיף הקורונה יחסית גדול ותקופת הדגירה שלו ממושכת (2-3 שבועות) ובמהלכה עדיין לא חולים אבל הנגיף נמצא ובהחלט אפשר להדביק אחרים מבלי לדעת.

החדשות הטובות הן שכבר בתקופת הדגירה מערכת החיסון שלנו מזהה את הפולש, מתחילה להגיב להימצאות של וירוסים ושל תאים מודבקים ומפעילה מערך של תגובות שכוללות סילוק תאים חולים וייצור נוגדנים שמנטרלים ביעילות נגיפים שנמצאים מחוץ לתא וכך מגנים על יתר תאי הגוף מפני הדבקה.

הרבה אנשים נדבקים ולא חולים מיד או אפילו בכלל, אבל עלולים להדביק אחרים כל עוד הם נשאים של הנגיף. כשמישהו כבר חולה הוא כמובן מפיץ יותר נגיפים, בייחוד בתחילת המחלה עד שמערכת החיסון שלו משתלטת על המצב, מטפלת בתאים מודבקים ומייצרת מספיק נוגדנים כדי להגן על כל תאי הגוף מפני הדבקה עד שאחרון הנגיפים מושמד. למערכת החיסון יש זיכרון ארוך ומי שחלה והבריא לא ייחלה שוב מאותו נגיף בדיוק.

מהיכן הגיע נגיף הקורונה  COVID-19?

הנגיף שמסתובב בעולם עכשיו הוא זן קשוח של נגיף הקורונה שעלול לגרום דלקת ריאות נגיפית כמו זנים אחרים של אותו נגיף קורונה שראינו בעבר (SARS ו MERS)

ולפי השוואה שלו עם נגיפים אחרים בטבע, נראה שהזן הספציפי הזה הגיע מעטלפים שניצודו ונמכרו בשוק האוכל בווהאן. כשבדקו את רצף החומר התורשתי של הנגיף, מצאו דמיון מאוד גבוה לנגיפים שבודדו מעטלפים בטבע, אבל לא זהות מוחלטת, ולכן משערים שהיה עוד שלב בדרך שיכול להיות חיית בר אחרת ולדעתי יכול להיות גם שהנגיף כבר הסתובב זמן מה לפני שהרופא הסיני עלה על הקשר ל- SAR.

אגב, השם קורונה מקורו בלטינית ומשמעותו ״כתר”, בשל צורת הנגיף שמזכירה כתר. אין שום קשר לבירה ואפשר לשתות אותה ללא חשש.

מי בסיכון?

כולם מלבד ילדים. הנגיף הזה בעייתי למבוגרים אבל לא מסוכן לילדים. ילדים כן עלולים להידבק אבל הם עוברים את זה בקלות. מבוגרים חוטפים את זה הרבה יותר קשה, למה? כנראה כי מערכת החיסון של ילדים הרבה יותר זריזה. הם מחסלים את הנגיף מהר, מחלימים ושוכחים שהיה וייתכנו סיבות נוספות. כל מי שכבר לא ילד נמצא בסכנה ובייחוד אנשים מבוגרים או אלה שמקבלים טיפול שמחליש את מערכת החיסון כמו טיפול כימותרפי ואנשים שעברו השתלת איברים (ומקבלים תרופות למניעת דחייה של האיבר המושתל), אלה אנשים בסכנה הכי גבוהה, אבל עם הנגיף שמסתובב עכשיו כולנו ברמה מסויימת של סכנה, חוץ מכאמור הילדים .

אז איך מתגוננים מפניו?

העור שלנו הוא מעטה הגנה מצויין, לנגיף אין סיכוי לחדור לגוף דרכו. כמו כל פורץ הוא מחפש נקודות תורפה ואצלנו הן האף, הפה, והעיניים (כי דמעות מתנקזות לגרון) – כל אלה מאפשרים חדירה קלה לדרכי הנשימה. ולכן, יש להקפיד על המנעות ממקומות צפופים וממגע ישיר עם אנשים ככל שניתן הנגיף שורד על משטחים שונים אף מספר ימים ולכן יש להיזהר מהדבקה באמצעות נגיעה בחפצים על ידי:

שטיפת הידיים במים וסבון- רצוי לרחוץ ידיים בסבון ומים חמים לפחות עשרים שניות כמה פעמים ביום, ותמיד תמיד לרחוץ ידיים לפני שנוגעים באוכל.

שימוש במחטאים- ניתן להשתמש במחטאי ידיים למיניהם שלרוב מבוססים על אלכוהול ויעילים כאשר הם מכילים לפחות 60% אלכוהול (אתנול או איזופרופנול). אפשר גם להכין מחטא באמצעות אלכוהול 70% בבקבוק או שפריצר קטן בתיק, לרסס על הידיים ולתת להן להתייבש באויר (שימו לב, 70% ולא אלכוהול נקי!). כדאי  לחטא משטחים בבית ובעבודה לעתים קרובות, ידיות של דלתות טלפונים; לעבור להשתמש במגבות נייר למטבח במקום מגבות בד, והכי הכי הכי חשוב – לא לגעת בפנים! לא לתת לווירוס הזדמנות להתקרב לפה, לאף או לעיניים.

כשהולכים לסופר, לחטא את הידית של עגלת הקניות במטלית חיטוי או עם  70% אלכוהול, וכשמסיימים את הקניות לרחוץ ידיים. אם מנסים להתמגן באמצעות כפפות במצב כזה, בעצם מעבירים על הכפפה את הנגיף מהידית של העגלה לכל דבר אחר שנוגעים בו, תכלס ישר לאוכל שלכם אז זה לא פיתרון. פשוט לחטא את הידית או להביא עגלה מתקפלת מהבית.

האם מומלץ לחבוש מסכות?

מסכה כמו של חדר ניתוח – אין באמת צורך לחבוש אם לא חולים, אבל מה שכן, מסכות עשויות להועיל במניעת הדבקה דרך נגיעה במשטחים כי הן מונעות מאתנו לגעת בפנים מבלי לשים לב. מחקרים הראו שאנחנו נוגעים בפנים בערך 90 פעם במשך היום מבלי לשים לב בכלל, אז אם יש לכם נטייה לגעת בפנים, כל מסיכה הכי פשוטה יכולה לעזור.

בנוסף, חשוב לחזק את הגוף כי יש לנו מערכת חיסון נפלאה ומתוחכמת שיודעת להתמודד עם אינסוף מפגעים, וכמו שהתגברתם על וירוסים בעבר, כך תוכלו להתגבר עליהם גם הפעם.

מומלץ לישון טוב, לאכול טוב, להפחית מתח נפשי כמה שאפשר, לקחת ויטמין C ו D כתוספים, לאכול פירות הדר ולהיות פעילים ושמחים.

במידה ויש תסמינים, איפה אפשר להיבדק?

אחרי חודשיים של עיכובים ממשלתיים מיותרים, החדשות הטובות הן שסוף סוף יש בדיקות זמינות והן מהימנות.

המידע על הרצף הגנטי של הנגיף הספציפי הזה פורסם כבר בדצמבר על ידי מדענים מסין, המידע הזה נגיש לכל העולם ולא מסובך לפתח על פיו את הבדיקה, הטכנולוגיה כבר קיימת. מה שעיכב את זה בארה"ב זו אך ורק ביורוקרטיה, ה-CDC (המרכז לבקרת מחלות של הממשלה) לא אישר למעבדות במרכזים האקדמיים ובחברות הפרטיות לפתח את הבדיקה אולם, הן מצידן, כן המשיכו בפיתוח הבדיקה. כיום בסטנפורד שפיתחו בדיקה משלהם מבצעים בדיקות לקורונה וכך גם חברות מסחריות כמו Quest Diagnostics , Lab Corp, Co-Diagnostics, Enzo, ואחרות, ואפילו Gates Foundation נרתמו למשימה וכל אלה מספקות בדיקות לקהל הרחב במעבדות הפרטיות. אם יש לכם סימפטומים של חום/שיעול התקשרו למרפאה ותבקשו להיבדק. חשוב מאוד שייערכו בדיקות בהיקף רחב ככל הניתן, אם אפשר גם בדיקה מדגמית של אנשים בריאים, מכיוון שהגילוי הוא שלב קריטי בעיכוב ההתפשטות של המחלה. עם בדיקות נרחבות בשילוב כל אמצעי הזהירות שננקטים במקביל, עדיין יש מצב שנצליח לבלום את הנגיף.

הבדיקה עצמה היא כמו למשטח גרון- לוקחים דגימה מהגרון או מהאף, , ושולחים למעבדה ושם תוך 48-24 שעות מגלים האם יש נוכחות של החומר הגנטי של הנגיף הספציפי הזה.

בשל ההגברה הדראסטית בהיקף הבדיקות אנחנו צפויים לגלות בימים הקרובים עלייה חדה במספר המקרים שמתגלים בארה״ב אז תהדקו חגורות ותהיו מוכנים נפשית..

מה המצב בקליפורניה? כמה אנשים נדבקו?

נכון להיום מספר הנדבקים שהתגלו עד כה במחוז סנטה קלרה הוא 79, מתוכם מאושפזים 37 – אבל המציאות האמיתית תתבהר רק בשבועות הקרובים כשיותר בדיקות ייעשו.

מדוע באיטליה שיעורי ההדבקה כל כך גדולים?

מכיוון שעד להחלת ההנחיות המחמירות קצב ההדבקה היה מהיר ביותר ובתי החולים לא היו ערוכים לזה. אין מספיק מיטות טיפול נמרץ ומכונות הנשמה. יש המון אנשים במצב קריטי ואי אפשר לתמוך רפואית בכולם. המטרה של הבידוד החברתי כעת היא למנוע הגעה למצב כזה.

האם בקיץ הוירוס ייעלם?

קרינת UV פוגעת בנגיף, אז הדבקה דרך משטחים בקיץ סביר שתהיה נמוכה. לאחרונה פורסם מחקר של אוניברסיטת פרינסטון שמצא שלוירוס יש עמידות שונה למשטחים שונים. במחקר בדקו מספר חומרים וביניהם ברזל, פלדה, קרטון ועוד ומצאו שעל משטח פלסטיק העמידות שלו היא הכי גבוהה. עם זאת, יש לזכור שהוא חי בתוך גופנו ב-37 מעלות בשמחה וצהלה אז עדיין יהיה אפשר להיות חולה בקיץ. שיעור ההדבקה יהיה יותר נמוך. בנוסף, בקיץ אנשים מבלים יותר בחוץ באויר הפתוח אז סיכון ההדבקה גם יורד .

איך עובר הנגיף מאדם מודבק לאדם בריא?

חשוב להבין את דרכי ההעברה האפשריות כדי שנוכל להפחית את הסיכון ככל שניתן ולהימנע מהדבקה.

כשאנחנו בסביבת אדם מודבק, הנגיף יכול לעבור בשלוש דרכים:

1- הדבקה באמצעות מגע ישיר- כמו נשיקה, גם אם זו נשיקה על הלחי – נגעתם בלחי ואחר כך בעיניים או באוכל והופ הנגיף קפץ פנימה. לחיצת ידיים אותו כנ״ל.

2- הדבקה דרך האויר- כשאנחנו מדברים ובטח כשמשתעלים או מתעטשים הנגיפים תופסים טרמפ על רסיסים מיקרוסקופיים שמופצים באוויר. ממה שקראתי, מרחק ההפצה הוא בערך 2-3 מטר מהאדם המתעטש או מי שאתם מנהלים איתו שיחה. אז כדאי פשוט לתפוס מרחק. אגב זה גם אמצעי מניעה מצויין.

אם הילדים חטפו את הנגיף והביאו אותו הביתה אין הרבה מה לעשות. כנראה שתחלו יחד איתם, אז אם אחד ההורים ממש בסיכון גבוה, ובייחוד הסבים והסבתות, עדיף שייתפסו מרחק עד שיעבור.

בשבועות הקרובים ובייחוד לאנשים מבוגרים עדיף להמנע ממקומות צפופים והומי אדם, במטוס לשבת ליד החלון ולא במעבר קרוב לשירותים שאנשים עוברים שם כל הזמן. מי שמתעטש שייעשה את זה לתוך טישו (אם מתעטשים לתוך המרפק, הבגד נספג בוירוסים, אז לכבס). כל מי שמתעטש או משתעל רצוי שילבש מסיכה כדי לא להדביק אחרים. כדאי גם כמה שיותר להיות באויר הפתוח ולא במקומות סגורים הומי אדם.

אז אם כבר נדבקתם השתמשו במסיכה כדי לא להדביק אחרים, אבל זכרו שעבור הבריאים מסכה לא באמת מגנה ביעילות מהדבקה דרך האויר. אז אם אתם בריאים לגמרי זה לא רעיון טוב לשים מסיכה וללכת למשחק כדורגל או להופעה של מיק ג׳אגר, אלא אם כן זו מסיכת אב״כ כזאת שאוטמת הרמטית עם פילטר של 0.1 מיקרון… לדעתי עדיף פשוט להמנע מאירועים המוניים בתקופה הקרובה וכרגע לא הותירו לנו גם יותר מידי ברירה.

3- הדבקה דרך משטחים-  החלק כנראה הכי מסוכן כי אין דרך לצפות אותו. לפי מה שקראתי עד עכשיו, הנגיף יכול לשרוד על כל משטח למשך כמה ימים, ממש בעייתי כי כל מה שנוגעים בו אחרי שמישהו שנושא את הנגיף נגע בו בשבוע האחרון בערך עלול להעביר נגיפים פעילים. תחשבו על זה רגע, ותקראו את זה שוב: ״כל מה שנוגעים בו אחרי שמישהו אחר נגע בו בימים האחרונים יכול להעביר נגיפים פעילים!  נגעת – נסעת! וגם הנגיף נסע יחד איתך!!

שימו לב: ידיות של דלתות, כפתורים של מעליות, ברזים במטבח ובאמבטיה, קל וחומר בשירותים ציבוריים, עגלות בסופר ובשדה התעופה, דלפקים למיניהם, מגבות משותפות ואפילו כרטיסי אשראי, שטרות ומטבעות. כל אלה יכולים להיות מצבורים קהילתיים של נגיפים.

האם הנגיף יכול לעבור מוטציה ולהיות מסוכן יותר?

כל יצור שיש לו חומר תורשתי ברגע שהוא משוכפל אז לא תמיד זה מושלם וכך גם הנגיפים, הם משתנים כל הזמן. ככל שהוירוס יותר קטלני אז הוא באופן אבסורדי פחות מוצלח אבולוציונית ולכן זהו תרחיש לא סביר. כשהוירוס הוא פחות אגרסיבי הוא יכול להדביק יותר אנשים. הקורונה הוא איפשהו באמצע כי לגבי הרבה אנשים הוא יכול לעבור בקלילות מבלי שיהיו להם סימפטומים ולגבי אחרים הוא מסוכן.

האם יש לקורונה חיסון?

חיסון הוא כמובן מרכיב חשוב בהתמודדות וכרגע יש מספר חברות שמפתחות חיסונים, אולם מכיוון שמדובר בזן חדש של נגיף נאלצו להתחיל מא׳ ותהליך יצירה, בדיקה וייצור של חיסון חדש לוקח לפחות שנה. עד שהחיסון לקורונה יהיה מוכן לשימוש זה כבר לא יהיה רלוונטי להתפרצות הנוכחית, אבל בהחלט יכול להיות משמעותי למניעה של גל נוסף בעתיד.

מה לגבי טיפול?

נעשים מאמצים לפתח ולבדוק טיפולים חדשים, וגם לבדוק יעילות של תרופות קיימות כנגד הנגיף. חברת גלעד שנמצאת כאן בפוסטר סיטי, פיתחה לפני כמה שנים תרופה אנטי-ויראלית נגד אבולה שנראה שמעכבת גם את הוירוס הזה – עדיין לא ברור – הם כרגע בעיצומם של ניסויים קליניים בסין, קוריאה וארה״ב ואמרו שיפרסמו תוצאות תוך חודש בערך – באפריל.

 

*לקבלת מידע נוסף על וירוס הקורונה פתחה גוגל ערוץ מיוחד המכיל מידע מקיף ועדכני. לקריאה לחצו כאן.

מלחמתו של האנטי-סלב בחקיקה האנטי-דמוקרטית: שיחה עם עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון

מלחמתו של האנטי-סלב בחקיקה האנטי-דמוקרטית: שיחה עם עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון

מאת: אביב פרץ

אליעד שרגא הוא אנטי-סלב. כבר שלושים שנה שהוא מכהן כיו״ר התנועה לאיכות השלטון בישראל, פעיל בזירה הציבורית ומפציע לא מעט בתקשורת, ובכל זאת, אם תיתקלו בתמונתו סביר להניח שמה שיעבור לכם בראש יהיה: מי זה, האח האבוד של שמעון פרנס? זוהי בפירוש תעודת עניות לזמנים שאנחנו חיים בהם ולא לשרגא, שהינו איש מרשים לכל הדעות.

צילום: התנועה לאיכות השלטון

בן 60, התגייס לצנחנים והגיע לדרגת סגן אלוף, עורך דין ובעל דוקטורט במשפטים מהאוניברסיטה העברית. שרגא היה ממובילי המאבק נגד השחיתות השלטונית בעקבות פרשת ״התרגיל המסריח״ ב-90׳, עת שבת רעב מול בית הנשיא בדרישה לחשוף בפני הציבור את ההסכמים הקואליציוניים. המאורע הזה היה הטריגר עבורו לייסודה של התנועה לאיכות השלטון.

שרגא ינהר לפאלו אלטו כמה ימים לאחר הבחירות, ויעביר ב-OFJCC הרצאה על ״כיצד הפכה השחיתות בישראל לנורמה״ (פרטים כאן).

בכותרת ההרצאה מקופלת ההנחה שהשחיתות בישראל היא אכן נורמה. האמנם? 

״לצערנו הרב, שחיתות בישראל לא רק שהפכה לנורמה, שחיתות במופע היותר קשה שלה הפכה להיות נורמטיבית. היא נתפסת היום כסוג של עבירה חברמנית, משהו שלא רק שאפשר לחיות איתו, אלא שהוא בבחינת ׳זה בסדר׳. זה בסדר שיש לך כתב אישום, שאתה מתהלך עם אבק של שחיתות סביבך, זה לא פוסל אותך משום דבר. ומה שחמור בתופעה הזו, הוא שברגע שהשחיתות נתפסת ככזו, זה רק מעצים את התופעה. אם לפני כמה עשרות שנים, אנשים שנתפסו בעבירות שחיתות לא רק שעזבו מיד את המשרות שלהם אלא אף שלחו יד בנפשם, היום אתה יכול לחזור להיות שר הפנים או להמשיך לכהן כראש עיר. אולמרט מסתובב כמו איזה סלב, מתראיין בתוכניות טלוויזיה ורדיו ומופיע בשבתות תרבות – זה מופע מגוחך עד מביך״.

עוד לא התחיל הריאיון וכבר דכדכת אותי. 

״תשמע, צריך קודם כל לראות את המציאות, ואז לקום ולהילחם בה״. 

בימים טרופים אלה, שבהם מי שמגרונם בוקעים דברי ביקורת על השלטון נחשדים לאלתר כעוכרי ישראל, מתבקש להכשיר את שרגא הכשרה כהלכתה. הוא גדל והתחנך בבית רוויזיוניסטי, וברבות הימים אף היה עוזרו המשפטי של דן מרידור, מה שלדבריו ״לא מתאים לתדמית שמנסים להציג. אנשים לא רוצים להתמודד עם העובדות, זה לא משנה שאתה רוויזיוניסט – אתה שמאלן כי אתה ליברל, וזה לא משנה שאתה מג״ד מילואים בצנחנים – אתה בטח בוגד במדינה, פשוט לא להאמין״.

 אפילו ניסיון מעודן יותר מצדי לרחרח, שמא בעיניו יש יותר שחיתות בממשלות ימין לעומת ממשלות שמאל, זוכה ממנו ללאו נחרץ. ״השחיתות״, הוא חוצב בנחישות את משפטיו, ״אין לה צבע, אין לה טעם ואין לה ריח. היא קיימת גם בימין וגם בשמאל, גם אצל אשכנזים וגם אצל מזרחים, גם אצל דתיים וגם אצל ערבים; היא חוצה מחנות, זה משהו שצריך להבין אותו. אני כל הזמן מזהיר שאת המחלה הזו, שנקראת ׳שחיתות׳, אסור לתייג״. שרגא אף אינו מהסס לנקוב בשמות, ״ראינו הרבה ׳צדיקים׳ מהשמאל״, הוא מתיז מפיו בבוז את הצד״י, ״אהוד ברק ופרשת העמותות, בוז׳י ופרשת העמותות, פואד ועזר וייצמן – ראינו את כולם״.

לשרגא תזה מעניינת על אופי המאבק שצריך להינטש על השחיתות. ״הקרב הוא קרב על התודעה, תראה את ׳מי טו׳״, הוא מציג תקבולת מפתיעה, ״הם ניצחו כי הם ניצחו את התודעה. היום ההתייחסות לעבירות מין בישראל היא אחרת, משה קצב לא מעז להוציא את האף מהבית שלו בקריית מלאכי. אם הוא היה מגיע להפגנה של ׳מי טו׳, כמו שאולמרט הגיע להפגנה נגד השחיתות לפני שלושה חודשים, הוא היה חוזר באלונקה הביתה. יש פה היפוך נורמות: לפני ארבעים שנה יכולת להטריד חופשי אבל לא יכולת להיות מושחת, היום אתה יכול להיות מושחת אבל אתה לא יכול להטריד. אם נצליח לעשות קמפיין שיחזיר את הבושה למחוזותינו, אז יש סיכוי טוב לנצח את המלחמה הזאת. בסופו של יום, התרופה היא בידינו, לכן אני אופטימי״.

מה מונע מכם להרים קמפיין דמוי ״מי טו״?

״א׳ אנחנו מנסים לעשות את זה, וב׳ אנחנו אמנם התנועה הכי גדולה בארץ, עם 55 אלף חברים, אבל להרים את כל הקמפיינים האלה תמיד מתחיל ונגמר באמצעים ומשאבים. אנחנו בדרכנו הצנועה נלחמים למען המטרה הזו, ואני מקווה שיום אחד הגלגל יתהפך. אולי בזכות החבר׳ה מפאלו אלטו נמציא איזה סטארט אפ לשינוי התודעה…״

צילום: התנועה לאיכות השלטון

מעבר לשינוי התודעה, הרי תמיד יהיו אנשי ציבור שמסיבות כאלה ואחרות יתפתו ללכת בדרכי השחיתות, אולי יש איזשהו כשל בשיטה עצמה שמאפשר את המעידות הללו?

״אני לא חושב שיש כשל, כי עובדה היא שפרשות נחשפות ונחקרות, ואנשים כן מובאים לדין והולכים לכלא. כל המשפט הפלילי בנוי על שני אדנים: סנקציה וסטיגמה. זה נכון שתמיד אפשר להחריף את הסנקציות – כמו מיידוף שקיבל 150 שנה בכלא – אבל אני מאמין שהשינוי בתודעה מתחיל ונגמר בסטיגמה. ברגע שלעבירות של שחיתות יש קלון שמתפוגג אחרי שבע שנים ואינו קלון לנצח, וברגע שהאווירה החברתית היא כזו שלא נופלים מהרגליים כשיש בנאדם מושחת שמנהל את העסק, אלא זה הפך להיות משהו שחיים איתו – אז הסטיגמה לא עובדת. אם הסטיגמה הייתה עובדת כמו שהיא עבדה בשעתו, אז היינו מצליחים לייצר את המהלך התודעתי. וזו הבעיה, אנחנו. לא רק הם, אנחנו אשמים לא פחות״. 

פחות משבוע לפני מועד ב׳ של בחירות 2019, אין מנוס מלצלול עם שרגא לתוך כמה מהסוגיות כבדות המשקל שעומדות על הפרק. קחו נשימה, הנה אנחנו מתחילים.   

נגיד שאני מצביע ליכוד, שסבור שהתקשורת ורשויות אכיפת החוק רודפות את נתניהו, ושהן מוּנעות משנאה יוקדת כלפיו. איך תשכנע אותי, באופן שכלתני, שהשחיתות דבקה בנתניהו?

״אגיד לך ללכת לקרוא את כתב החשדות, זהו מסמך מלא בעובדות ונתונים. בסוף, משפטים הוא מקצוע שכל כולו בנוי על תשתית עובדתית. יש ראיות – יש קייס, אין ראיות – אין קייס. נורא פשוט. עכשיו, זה נכון שאפשר לתת פרשנות משפטית לכל פעולה ופעולה, אבל הכול מתחיל במה שנקרא ׳המעשה האסור׳. כשאתה, כ'לא משפטן', קורא את 57 העמודים האלה של כתב החשדות, אתה מבין כמה עובדות יש בו, וכמשפטן אתה מבין איזה הנחות גדולות עשו לנתניהו, בכך שהורידו לו שתי עבירות שוחד, בתיק 1000 ובתיק 2000. הדברים הם מאוד אובייקטיביים, מסמכים עם תמלילי הקלטות והודעות וואטסאפ, ואתה רואה הכול, הכול נמצא שם. לכן אם אתה בנאדם שכלתני, שרוצה לפתוח את העיניים, אז לך תקרא את העובדות, תתרשם, ותקבל החלטה רציונלית״.

אבל רוב האנשים, גם השכלתניים, לא הולכים וקוראים כתב חשדות בן 57 עמודים, כמו שהם לא הולכים לקרוא מצעים של מפלגות, לצורך העניין.

״הבחירות הן בחירות עדריות. אם העדר הולך שמאלה, אז אתה הולך שמאלה – ולהפך. לצערי הרב, גרמו פה לדורות של אנשים להצביע תחושתית ולא להצביע רציונלית. והצער היותר גדול בנושא, הוא שהיום החומרים שבהם מלעיטים את המדינה הם שנאה ופחד, פחד ושנאה. וכשזה חומר הבעירה שמניע אנשים לבחור, אז חוץ מאיראן-איראן-איראן, חזבאללה-חזבאללה-חזבאללה, חמאס-חמאס-חמאס, שמאלנים-שמאלנים-שמאלנים, בוגדים-בוגדים-בוגדים – האם בסוף יש פה משהו רציונלי?״

איזה עובדות מהדהדות, שאינן ניתנות לערעור, אתה זוכר מכתב החשדות?

״למשל, בתיק 1000 כל המתנות שנתניהו מקבל – הכול מתועד, עם חשבוניות. זה לא משהו שאתה יכול להגיד עליו: זה סתם, עורבא פרח. ומצד אחר, כל התמורות שנתניהו נותן גם הן מתועדות: מהסיפור של ׳ערוץ 10׳, דרך הסיפור של ׳קשת׳ ו׳רשת׳, המשך בסיפור הוויזה למילצ׳ן – הכול מתועד והכול עם ראיות. תרפרף בכתב החשדות על תיק 4000, ישנן שם כל הודעות הוואטסאפ עם הפקודות שיורדות מבלפור למפקדת ׳וואלה׳״.

אבל בכל פעם שיוצאת הדלפה של השיחות האלה, מיד נטען שמדובר בדברים שהוצאו מהקשרם, עוותו, סולפו. 

״אל תשכח מתי התחילו כל ההדלפות. הן התחילו כשהחומר הועבר לסנגורים של הצדדים שהולכים לשימוע, החומר לא הודלף לפני כן מהפרקליטות. זה חלק מהשיטה, שמי שמדליף אלה הם הסנגורים שמקבלים את החומר, בין אם הסנגורים של עדי המדינה ובין אם הסנגורים של נוני מוזס, אתה לא יודע. סנגור יכול לקחת את הפרוטוקולים מחדרי החקירות ולהדליף אותם, הם הרי עוד לא עמדו למבחן משפטי – אלה גרסאות, וזו מלחמת גרסאות. אנשים צריכים להבין שמה שמודלף על ידי אותם סנגורים משרת את הנרטיב של ההגנה שלהם, לכן הם עושים את זה. אבל נתניהו ישר מתחיל עם הספינים שלו: הפרקליטות הדליפה, המשטרה הדליפה…״

לא פעם מתעורר דיון בעניין שרים שיש נגדם כתב אישום. עמדת התנועה לאיכות השלטון היא שעליהם להתפטר, שכן הם לא יכולים ולא ראויים לקבל מנדט מהציבור. מנגד נטען, שהמחוקק הישראלי נתן את דעתו על המצב שבו יוגש נגד שר – או אפילו ראש ממשלה – כתב אישום, וקבע שהוא יוכל לכהן עד לסיום הערעור שלו בעליון.

״לגבי שרים, ב-93׳ בבג״צ של התנועה לאיכות השלטון נגד דרעי, נקבעה ההנחה על ידי בית המשפט העליון, שכשמוגש כתב אישום נגד שר בעבירות שיש עימן קלון, הוא צריך לפנות את תפקידו. זו הנורמה הנוהגת, הגם שהחוק מאפשר לשר להמשיך לכהן בתפקידו. לגבי ראש ממשלה, כשרצו להחזיר את דרעי למערכת הפוליטית עשו כל מיני שינויים בחוק שאפשרו הכשרת שרצים, לרבות הישארות של ראש ממשלה – אז זה נכון שהחוק מאפשר. ב-2008, על אף שהחוק אִפשר, אולמרט התפטר ברגע שהוגש נגדו כתב אישום, כי זו הנורמה שחלה לגבי שר. מה יקרה עכשיו עם נתניהו? זו שאלה נפלאה. ועדיין, נשאלת השאלה אם לא נבצר מראש הממשלה ללכת בבוקר לבית משפט, להגן על עצמו בשלושה או ארבעה תיקים כבדים מאוד, ואז אחרי הצהריים לנהל מדינה. גם אם החוק מאפשר, השאלה אם הוא כשיר או לא. אני חושב שלא: לא נפשית, לא מבחינת לוחות הזמנים שלו, ולא מבחינת ההקרנה של התנהלות נורמטיבית כלפי מטה״.

מלבד שאלת הכשירות, האם לא צורם בעיניך באיזושהי רמה הרעיון שמערכת משטרתית היא זו שעלולה להדיח ראש ממשלה? הרי הרציונל מאחורי חקיקת החוק הנוכחי הוא שהדחה כזו היא צעד ששייך למשטרים אפלים.

״זו לא משטרה, אנחנו כבר אחרי ארבע משוכות: משטרה, פרקליטות מחוז, פרקליט מדינה ויועץ משפטי לממשלה עם שימוע. שמע, אם זה היית אתה, מזמן כבר היית חוטף את כתב האישום שלך ואף אחד לא היה מסתכל עליך. אז אחרי שארבע מסננות ברזל סיננו, עשו את הכול כדי להקל, ויש החלטה להגיש כתב אישום… זה לא שאיזה שוטר החליט להגיש כתב אישום; זה כל כך אפוי, ולקחו פה את כל טווחי הביטחון מכל הכיוונים, שזו הרשעה בטוחה״.

מה עמדתך כלפי הטיעון של איילת שקד בעניין פסקת ההתגברות, על כך שהיא בסך הכול נועדה להשיב את האיזון שהופר בין הרשויות?

״זה סיפור מורכב, אז רק אומר בקצרה: ב-92׳ כשחוקקו את ׳חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו׳ ואת ׳חוק יסוד: חופש העיסוק׳, עשו גם שינויים ב׳חוק יסוד: הממשלה׳, שינויים שאף אחד לא מדבר עליהם. הפכו את הצבעת אי-האמון להצבעת אי-אמון קונסטרוקטיבית (שבה, בין היתר, נדרש רוב מוחלט ולא רוב פשוט כדי להפיל ממשלה מכהנת – א.פ.), ובכך למעשה גזלו מכנסת ישראל את מקור הכוח שלה לפקח על הרשות המבצעת. לכן מאז יש לנו רשות מבצעת מאוד חזקה ונטולת איזונים ובלמים. אלילת השקר החדשה היא ה׳משילות׳, כי כשממשלת ישראל עושה מה שהיא רוצה, הכנסת היא אסקופה נדרסת. להזכירך, לפני שלושה חודשים 74 ח״כים הרימו את היד לאור גחמתו של ראש הממשלה, ופיטרו את עצמם קולקטיבית. אם ראש הממשלה מחר בבוקר רוצה להתקיף באיראן, או רוצה לכבוש את בבל, אף אחד לא יכול למנוע את זה ממנו במדינת ישראל. הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. מעולם לא היו לרשות המבצעת כל כך הרבה סמכויות, אז לבוא ולומר שרוצים לחדש ימים כקדם? איילת שקד הרי שכחה שלפני שלושים שנה כנסת ישראל הייתה מאיימת להפיל את הממשלה כל יום שני אחרי הצהריים, ח״כים היו אצים מכל קצות העולם, רק שהממשלה לא תיפול, על מה היא מדברת? זה חוסר הבנה מוחלט של מי שמנסה לקרוא לעצמה שרת משפטים אבל לא מבינה שום דבר במשפטים ובהיסטוריה חוקתית של ישראל, וגם לא מכירה את העובדות. אבל היום העובדות לא מעניינות״. 

לאחרונה גבר הדיון בעניין סמכויות מבקר המדינה. גלית דיסטל-אטבריאן, סופרת וגרופית של נתניהו, כתבה בפוסט בפייסבוק: ״אין למבקר המדינה שום סמכות לקבוע האם התנהלות של גוף מסוים היא פלילית או לא, בשביל זה יש את מוסדות אכיפת החוק. אז אם אין לך את היכולת להכריע על התנהלות פלילית, בשביל מה המחלקה נגד שחיתות? זה מופרך בערך כמו שרופא השיניים שלכם יפתח בקליניקה מחלקה לייעוץ זוגי״. 

״אני לא מכיר את הגברת, אבל במשפטים היא לא מבינה, וכנראה מעולם לא קראה לא את ׳חוק יסוד: מבקר המדינה׳ ולא את חוק מבקר המדינה, כי בשניהם למבקר יש חובה – חובה! – להתעסק בטוהר מידות, זה חלק מהתפקיד שלו. וכשהמבקר חושף שחיתות פלילית, יש לו עוד חובה על פי החוק, והיא להעביר את חומר החקירה המנהלית ליועץ המשפטי לממשלה, כדי שהיועץ – במידה שיחליט שישנן מספיק ראיות – יפתח בחקירה פלילית. זה החוק, זה המנגנון, ולכן הגברת המכובדת, שכותבת לה בפייסבוק כל מיני הגיגים, פשוט לא מבינה את המָטֶרְיָה. אין כלום במה שהיא כתבה, זו אפילו לא עובדה אלטרנטיבית״. 

במדדי השחיתות העולמיים, למקרה שתהיתם, מדורגת ישראל במקום נמוך ״בואכה העולם השלישי, עשינו קפיצה נחשונית לאחור בעשרים השנים האחרונות״, אלא ששרגא מבקש להוסיף, ״עכשיו זה הרבה יותר חמור, כי מעבר לשחיתות, בשביל להימנע מלהריח את הליזול באגף 10 מוכנים פה לפרק את המשטר הדמוקרטי. אנחנו מדינה ללא חוקה, ואת המעט שיש מנסים לרסק עם חקיקה אנטי-דמוקרטית, שזה כבר צעד אחד הרבה יותר קדימה משחיתות״.

לאור כל האמור, אתה עדיין מאמין בשלטון החוק בישראל?

״בהחלט. על אף שמנסים לעשות הכול כדי לפורר את מערכות אכיפת החוק בישראל, בתור ליברל, הדבר היחיד שמחזיק בסוף חברה הוא עליונות שלטון החוק. ברגע שנאבד את האמונה בבסיס הזה, אפשר באמת לקחת את המפתחות ולסגור את המדינה. אבל אני אופטימיסט גדול, בסוף בני האור ינצחו״.

לקריאת ראיונות נוספים שערך אביב פרץ אתם מוזמנים לבקר בבלוג שלו, זוטי דברים.

סיפורו של הרב מייקל ליזאק מכנסיית גלייד

סיפורו של הרב מייקל ליזאק מכנסיית גלייד

מאת: דלית גבירצמן

אז את מי את הולכת לראיין השבוע? שאלו אותי כמה מחברי. אני מראיינת רבי שעובד בכנסיה, השבתי. את מתכוונת לומר בבית כנסת, מיהרו לתקן אותי, תוך שהם מביטים בי בחשש שמא השתבשה עלי דעתי. זהו, שלא – עניתי – אני ניפגשת עם רבי מייקל ליזאק, שעובד בכנסיית גלייד שבסן פרנסיסקו.

על Glide Church שמעתי לראשונה כשילדי היו עדיין נמוכים ממני, כלומר… די מזמן. ביום ראשון אחד לקחתי אותם לעיר הגדולה לשמוע מוסיקת גוספל בכנסייה שחרתה על דיגלה ערכים של אחווה, קבלה, עזרה והכלה של כל אדם באשר הוא. כבר למעלה מחמישים שנה, מספקת הכנסיה שירותים קהילתיים, תברואתיים וחינוכיים, ומהווה מרכז רוחני לתושבי השכונה שהיא אחת מהקשות בעיר, שכונת הטנדרלוין. ושם בחר רבי מייקל ליזאק לעבוד. ומה הוא עושה שם, וודאי תשאלו, ותשובתי תהיה, הוא אופה חלות.

הפעם השניה שבה הגעתי לגלייד היתה לפני מספר שבועות, כשליוויתי את תלמידי ליום של התנדבות. אחרי שאפינו ביחד עם מייקל מאה וחמישים חלות לשבת, הפשלנו שרוולים והגשנו ארוחת צהריים חמה למאות הנזקקים הפוקדים את המקום מידי יום. אלו הם אותם האנשים שכה קשה לנו לראות כשאנחנו פוסעים ברחובותיה של סן פרנסיסקו. אלו הם דרי הרחוב ומקבצי הנדבות שעומדים בצמתים וגורמים לכולנו לנוע באי נוחות. לפתע, אתה מביט לאנשים האלו בעיניים, ומשהו קורה לך. החוויה משנה אותך. לרבים מאיתנו, וודאי לילדינו, זו אולי אחת ההזדמנויות הבודדות בהן יפגשו אנשים שצבע עורם שונה, ושאורח חייהם שונה באופן דרמטי מזה המוכר לנו. אך הצרכים הבסיסיים שלהם ושלנו דומים מאוד, כי בסופו של יום, כולנו הרי זקוקים ראשית למזון, מחסה והגנה וכולנו מחפשים קשר אנושי, ניראוּת, הכלה וחמלה, ללא שיפוטיות, את כל אלה, ועוד – הם מקבלים בשפע בגלייד.

קשה שלא להיטען מהאנרגיה המחשמלת של מייקל. הוא מדבר על העבודה שלו כמו סטארטאפיסט. הוא מספר לי על מאות המתנדבים היהודיים המגיעים לגלייד מידי שבוע כדי לעזור, לבנות מערכות יחסים, להגיש אוכל לנזקקים ולפזר אור, וניתן בנקל לשמוע את ההתרגשות בקולו. הרעיון של אפיית חלות לאנשי הצוות של גלייד היה הרעיון שלו. ״דמייני״ – הוא אומר לי – ״את כל המתנדבים היהודים שמסתובבים ומחלקים חלות חמות שזה עתה יצאו מהתנור, לאנשי הצוות שעושים כאן עבודת קודש, ושרובם מתוגמלים בשכר נמוך כל כך. תחשבי על הרושם שזה יוצר.״ ואז, הוא מספר לי על הדרשה שנשא אחרי אירוע הירי בפיטסבורג. ״אמרתי להם, אני מביא לכאן מאה יהודים מידי שבוע כדי לעזור ולהתנדב. אנחנו אוהבים אתכם, והשבוע, אנחנו זקוקים לכם. הרימו טלפון והתקשרו לחברים היהודים שלכם ותגידו להם שהם לא לבד. כשאתם חולפים על פני בית הכנסת בשכונה שלכם, עיצרו, היכנסו ותגידו להם שהם לא לבד. מאה וחמישים איש, מרביתם לא יהודים, הצטרפו לקבלת השבת שלנו ושרו איתנו באותו הערב. ואז חשבתי לעצמי, זאת האמריקה שלי. כולנו ניצבים זה לצד זה, זה למען זה.״

הרעיון של אפיית חלות לשבת הושפע מהתקופה שבה חי מייקל בישראל בשנת 1994. חבריו נהגו, מידי יום שישי, לגשת לסופרסל בירושלים ולקנות מאה פרחים אותם חילקו לחולים שהיו מאושפזים בבית החולים ״הדסה״. הם נהגו לעבור מחדר לחדר, יהודים, נוצרים ומוסלמים ביחד, תוך שהם מברכים את כולם בברכת ״שבת שלום״. המעשה האחרון שעשו לפני כניסת השבת היה מעשה של תיקון עולם, של חסד.  ״זאת המעגליות, זה המודל שאני מבקש ליצור בגלייד, שדרכו נצליח אולי להגיע לגאולה. גאולה לעם היהודי ולעולם כולו.״

אני שואלת אותו איך בדיוק עובד העניין הזה של רב בכנסייה. ראשית, הוא מסביר לי שהוא עובד עבור הקרן של הכנסייה. שנית, הוא מספר לי שכשהגיע לראשונה לתת דרשה בכנסייה, ניגשה אליו אישה שהזדהתה כיהודיה וכישראלית לשעבר, וטענה שמזה עשרים שנה, גלייד משמשת עבורה כבית כנסת. מסתבר שהיא היתה נרקומנית ואף בית כנסת בעיר לא ידע מה לעשות איתה. היא הגיעה לגלייד ושם התקבלה באהבה, וללא תנאי. ״כשאתה נתקל בקיר כזה של אהבה, זה משנה אותך ללא הכר״ – מוסיף ליזאק – ״יש אימרה שאומרת שיהודי רשאי להיכנס לכנסיה למטרה אחת, והיא להציל חיים. כשאני אופה חלות מידי יום שישי בבוקר, אני מרגיש שאני מציל חיים.״

לתפקיד של רבי ליזאק אין אח ורע בעולם היהודי. התפקיד הייחודי הוצע לו לפני כשנתיים אחרי ששימש למעלה משמונה עשרה שנים כרב של קהילת ״רודף שלום״ שבמחוז מרין, צפונית לסן פרנסיסקו.  מייקל רואה בעבודתו שליחות והוא מדבר עליה בהתלהבות מדבקת ממש, תוך שהוא משלב מילים בעברית כמו ״קדושה״ ״נשמה״ ״חסד״ ו-״תיקון עולם״. צדק חברתי בוער בעצמותיו, וזה מה שהוביל אותו לתפקיד בגלייד, ולהכשרתו כרב, בכלל. מייקל נשוי לנועה קושנר, שהיא בעצמה רבה שייסדה ארגון בשם המטבח – The Kitchen – סטארט-אפ יהודי ששם לו למטרה לבנות קהילה יהודית עכשווית שמחברת בין כל מי שמבקש ״לעשות יהדות״ ולפעול למען צדק חברתי. הזוגיות הולידה פרט לעשייה המשותפת גם שלוש בנות, וכולם גרים בסן פרנסיסקו.

שאלתי מהו הדבר שהכי הפתיע אותו בעבודתו? מה היה לגמרי בלתי צפוי? מייקל ענה: ״מצד אחד, זה מדהים אותי שמידי יום אני נתקל בעוני ברוטאלי שקיים ברחובות סן פרנסיסקו, במרחק קילומטר מטוויטר. וכן העובדה שאני חולף על פני אנשים שמרביתם אפרו-אמריקנים, שאוכלוסייתם מנתה שמונים אחוז מכלל תושבי העיר, והיום הם שלושה אחוזים בלבד. מצד שני, יש תחושה עמוקה בעיר של קהילה וקשר. האנשים הללו שסובלים מעוני קשה כל כך, דואגים זה לזה בדרכים שאנשים החיים בשכונות עשירות לא מכירים. כולם מברכים זה את זה לשלום, מעבר לעושר החומרי, יש גם אושר רוחני ומוסרי.״

מייקל סיפר לי על המסע שערך לאחרונה עם שמונים מחברי גלייד, המטבח וארגונים יהודיים אחרים לאלאבמה, למה שהוא מכנה justice pilgrimage. הם נסעו כולם; יהודים ולא יהודים, עשירים ועניים, בעלי השכלה וחסרי השכלה, אסירים משוחררים ופרופסורים באוניברסיטה, רבנים ואנשי הייטק, לבקר במוזיאון המספר על ההיסטוריה של העבדות באמריקה. ״הרגשתי כמו שהובלתי מסע עלייה לרגל לישראל, כפי שנהגתי לערוך במסגרת תפקידי כרב״ מספר לי רבי ליזאק, ״קראנו טקסטים ביחד, אכלנו ביחד ובנינו מערכות יחסים עוד לפני שהמסע עצמו החל. אני מאוד גאה במסע הזה ונמשיך לעשות זאת בכל שנה, כי לא לעיתים מזומנות אנחנו מצליחים באמריקה לחצות את גבולות המעמד והגזע.״

בשלב הזה ממליץ לי מייקל לצפות ב-TED Talk של בריאן סטיבנסון, עורך הדין שהשפיע עליו רבות. ״העקרונות עליהם מדבר סטיבנסון הם התורה שעליה מבוססת העבודה שלי. אנחנו חייבים לראות בכל אדם את צלם אלוהים. בשביל זה חייבים להתקרב לאנשים. דבר שני, צריך לשנות את הנרטיב שלנו בנוגע לאנשים. לא עוד הם ואנחנו, יהודים ונוצרים, יהודים וערבים. דבר שלישי, חייבים להאמין שיש תקווה. ודבר אחרון, אנחנו חייבים לצאת מאזור הנוחות והפחד שלנו. כיהודי, אני רואה בכל אדם את צלם אלוהים. איך אפשר שלא לראות את זה?"

כששואלים יהודים אמריקאים מה זה בשבילם להיות יהודי, הם נוטים לעבור מיד להשתמש במילים עבריות כמו ״תיקון עולם״, ״מצווה״ ו״ברכה״. עד שהגעתי לארצות הברית לא שמעתי אפילו על המושג של תיקון עולם. אחרי כמעט שני עשורים בבתי ספר יהודיים, הן כאימא והן כאשת חינוך, למדתי דבר או שניים על החשיבות שנותנים בקהילה היהודית-אמריקאית לערך הזה של תיקון עולם. לנו, הישראלים השוהים כאן, כבר לא זרה התפיסה הזאת של נתינה ולרבים מאיתנו חשוב אף להנחיל זאת לדור הצעיר.

וכעת, רבי ליזאק מזמין את כולנו, את הקהילה הישראלית בעמק הסיליקון, לבוא להתנדב איתו בגלייד ולהפוך ל״לוחמי צדק״. הוא מבטיח לחכות לנו עם ארוחת בוקר ישראלית, עם שקשוקה, כדי לדבר. בין אם אתם כאן לשנה או לשארית חייכם, רבי ליזאק מאמין שכולנו מחוברים. ״כולנו סיפרנו לפני כחודשיים את סיפור יציאת מצרים. כשאנחנו אומרים ״זכר ליציאת מצרים״ מה זה אומר? שכונת הטנדרלוין היא מצרים. תושבי השכונה שאין להם גישה לאוכל ולמקלחות, שחלקם מכורים לסמים וחלקם סובלים מהפרעות נפשיות, חיים במצרים של היום. הם משועבדים למצוקות חייהם, ולנו יש כיום את הכוח לגאול אותם.״

ובערב חג השבועות, מציע רבי ליזאק לחשוב באופן פתוח יותר על אנשים שנמצאים במצוקה. הוא רואה כאן הזדמנות להתחדשות; של קבלת התורה, של מטרה בחיים ושל קשר וחיבור בין בני האדם.  הוא רואה קשר ישיר בין פסח לשבועות. אנחנו קיבלנו את חירותנו, אך ביחד עם החירות באה גם האחריות. וזאת, בעיניו, התורה כולה.

למעונינים בפרטים נוספים לחצו כאן

שבת שלום!

שלכם,

דלית גבירצמן

dalit@gvirtsman.com